מונית ללא רעשי דיזל: בטר פלייס עורכת ניסוי במוניות חשמליות בטוקיו

את הניסוי מממנת ממשלת יפן; המוניות ישתמשו במערכת להחלפת מצברים ולא בעמדות הטעינה

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מונית מתקשרת בתודעתנו לגרגור של מנוע דיזל, לפיח ולעשן, אבל שי אגסי מאמין שגם המוניות יכולות להיות חשמליות.

החברה שייסד, בטר פלייס, הודיעה היום על תחילתו של ניסוי במוניות חשמליות בטוקיו, בירת יפן. הניסוי יכלול שלוש מוניות מדגם ניסאן קשקאי (הנקראית ביפן דואליס), עם מצברים מתחלפים שטוחים הממוקמים מתחת למכונית. צי המוניות הקטן של בטר פלייס יפעל במשך 100 ימים, בהם הן מיועדות לנסוע 20 אלף ק"מ.

הייחודיות בניסוי היא שהמוניות, הנדרשות לטווח נסיעה ארוך ולא יכולות לחכות לטעינה ארוכה, ישתמשו תכופות במערכת להחלפת מצברים ולא בעמדות הטעינה. שי אגסי אומר כי המערכת מחליפה מצבר תוך 59 שניות, והתהליך כולו, כולל הכניסה והיציאה מתחנת ההחלפה אורך פחות משלוש דקות.

ממשלת יפן היא המממנת את הניסוי, והיא עושה זאת לצד ניסויים אחרים בהנעה נקייה, כמו טעינה מהירה.

אגסי אמר אתמול בשיחת ועידה כי "יותר קל להחליף את ההנעה לחשמלית באיי תחבורה, ומוניות פועלות תמיד באיים כאלה, כלומר באזור מוגבלים גיאוגרפית. לכן זה סגמנט מאוד מעניין עבורנו. כיום, המוניות ביפן נוסעות על גפ"מ וזה חומר מסוכן, שאי אפשר לאחסן ליד מבנים. אם הניסוי יצליח, נרצה להחליף אחוז גבוה מהמוניות ביפן ולהרחיב את המודל גם לערים אחרות בסין, בארה"ב ובמקומות אחרים".

בטר פלייס, מתברר, לא שואפת להיכנס לשוק המכוניות הפרטיות ביפן. "הנהג היפני לא נוסע במכונית הרבה קילומטרים" אומר אגסי "רוב האנשים נוסעים ברכבות, ומשתמשים במכונית רק בסוף השבוע. לכן זה לא שוק מעניין שנרצה להחליף. מוניות, לעומת זאת, נוסעות הרבה ואחראיות ל-20% מצריכת הדלק ופליטת המזהמים ממכוניות. להחליף אותן לחשמליות זו הדרך היחידה לתקוף את הבעיה באופן ממוקד".

לאחרונה, בכיר בדיימלר הביע ספקות לגבי הכדאיות הכלכלית של החלפת מצברים. לדברי הבכיר, יורגן הוברט החבר בדירקטוריון הקבוצה בטר פלייס תיאלץ להחזיק מלאי גדול של מצברים שעלותם גבוהה, והדבר יקשה עליה להציג רווחים. אגסי שולל טענה זו, לדבריו, צריך רק 6% יותר מצברים ממכוניות. כלומר, ההשקעה בכל מכונית היא פי 1.06 מעלות המצבר. לדבריו, "זה מודל ריווחי מאוד".

שיתוף פעולה עם צ'רי

בסוף השבוע הכריזה בטר פלייס על שיתוף פעולה אחר במזרח אסיה, עם יצרנית הרכב הסינית צ'רי. שתי החברות יפתחו ביחד מכוניות חשמליות, המתאימות לתשתית הטעינה של בטר פלייס. המכוניות מיועדות להשתתף בניסויים שונים בסין, ולהיות משווקות בה בקרוב. צ'רי הציגה מכונית אחת המתאימה לתשתית של בטר פלייס, משפחתית בשם ריץ' G5. צ'רי, המשתפת פעולה גם עם החברה לישראל, היא החברה השנייה החותמת על הסכם לפתח מכוניות המתאימות לתשתית החלפת המצברים של בטר פלייס, אחרי רנו-ניסאן.

בינתיים, רנו הציגה את המכונית הראשונה מתוצרתה עם מצברים תחלפים, הפלואנס ZE. למנוע החשמלי 96 כ"ס, והטווח הנסיעה המוצהר הוא 160 ק"מ כדי לאחסן את המצבר, שניתן להחלפה מהירה, המכונית הוארכה ב-13 ס"מ, ואילו תא המטען קטן בכ-250 ליטר ונפחו עומד על 300 ליטר. כשל מכונית קטנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker