שני כובעים: אליעד שרגא בעד ונגד רפורמת מוניות השירות

בשני מכתבים שנשלחו במסגרת פעילויותיו של עורך הדין מוצגות עמדות סותרות: כפרקליט של קבוצת עסקנים בענף הוא איים לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה לא לפצות בעלי רישיונות מושבתים ברפורמה - אבל התנועה לאיכות השלטון שבראשותו טענה שהפיצוי הוא "בזבוז כספי ציבור"

אורן דורי
אורן דורי
אליעד שרגא
עו"ד אליעד שרגאצילום: אוליבייה פיטוסי
אורן דורי
אורן דורי

האם החלטת הממשלה לפצות בעלי רישיונות להפעלת מוניות שירות בתמורה לעריכת רפורמה בענף היא "בזבוז מיותר של כספי ציבור" או "זכות המגיעה לבעלי הרישיונות"? תלוי אם שואלים את היו"ר והמייסד של התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא, או אם שואלים את הפרקליט של קבוצת עסקנים בענף מוניות השירות, עו"ד אליעד שרגא.

שרגא, בכובעו כעורך דין פרטי, שיגר לפני כשבועיים מכתב "דחוף ביותר" לשר האוצר משה כחלון ולשר התחבורה ישראל כ"ץ. במכתבו איים שרגא לעתור לבג"ץ ולהגיש תביעה נזיקית נגד החלטת הממשלה שלא לפצות את מיוצגיו, המחזיקים ברישיונות המושבתים להפעלת מוניות שירות, שחולקו בעבר על ידי המדינה ללא תמורה והיו אמורים לחזור לידיה עוד ב–2011.

במסגרת המהלך לאסדרת ענף המוניות יוצאו הקווים למכרזים תחרותיים. נוסח הרפורמה שאושר בכנסת בסוף ינואר קובע פיצויים רק לבעלי רישיונות שעדיין פעילים בתחום או שהיו פעילים עד אוגוסט 2016. בעלי הרישיונות אשר שכרו את שירותי של שרגא אינם מפעילים את קווי השירות בשטח זה שנים רבות. לכן, הם לא יזכו לחבילה שתוצע לחבריהם הפעילים, הכוללת המרת רישיונות השירות ברישיונות להפעלת מוניות ספיישל ("מספר ירוק"), הנסחרים בשוק ב–220–240 אלף שקל, לפי מתווה שטרם נקבע.

במכתבו לשרים כתב שרגא כי ההחלטה שלא לפצות את מרשיו היא "לא פחות מקטסטרופה בהתגלמותה". לדבריו, "לא ברור מדוע הנכם מקדמים הצעה אשר מפקירה את בעלי רישיונות מוניות השירות, שבמשך שנים פיתחו את קווי השירות, הביאו ליעילות בנסיעות האוטובוסים הציבוריים, ושירתו נאמנה את הציבור, וכעת, עם ביטול רישיונותיהם — הם לא זוכים לקבל את הזכויות המגיעות להם".

למרבה האירוניה, יום אחד אחרי שליחת מכתבו החריף של שרגא, התנועה לאיכות השלטון שבראשותו שיגרה לשרים כחלון וכ"ץ מכתב חריף לא פחות — הסותר לחלוטין את כל מה שכתב שרגא קודם לכן.

מוניות שירות
מונית שירות. הקווים יוצאו למכרזים תחרותייםצילום: אסף עברון

התנועה מחתה על כוונת הממשלה לתת פיצוי למפעילי מוניות שירות — בהווה או בעבר — כתנאי ליישום הרפורמה: "דרישתם של מפעילי הקווים היא צינית ובלתי ראויה ואף תקדים מסוכן. חמורה ממנה היא הירתמותו של משרד התחבורה לדרישה זו. אך מפתיעה ומאכזבת עוד יותר היא תמיכתם של משרד האוצר ושל ועדת הכלכלה של הכנסת בדרישות אלה, אשר כל תכליתן היא סחיטה נוספת של הקופה הציבורית". עוד העלתה התנועה לאיכות השלטון ביקורת על התנהלותו של משרד התחבורה, שגרר רגליים במשךך שנים בהתנעת הרפורמה בענף.

"יש הפרדה בין הפעילויות"

מעו"ד שרגא נמסר בתגובה: "הסתירה הנטענת היא ההוכחה הניצחת לכך שיש הפרדה מוחלטת בין פעילות התנועה לאיכות השלטון לבין פעילות משרדי הפרטי ואין תיאום עמדות באף נושא. מעבר לכך, מעצם היותי יו"ר בהתנדבות בתנועה ומעצם העובדה שאיני יושב במשרדי התנועה, אין לי את היכולת לדעת על הנעשה בשוטף במחלקות המשפטיות של התנועה. לצורך זה, וכדי למנוע ניגוד עניינים, כל לקוח הנכנס למשרדי מצהיר וחותם על מסמכים שלפיהם לא פנה מעולם לתנועה לאיכות השלטון וכי גם לא יפנה בעתיד. כך נעשה גם במקרה זה. חברת קווי מוניות בע"מ, שאותה אני מייצג, חתמה כי מעולם לא פנתה לתנועה".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה: "התנועה פועלת לפי יעדיה ולפי תפישתה ללא מידע על לקוחות של המשרד של עו"ד אליעד שרגא, ללא קשר עם המשרד ובלי שעו"ד שרגא יהיה מעורב בקבלת ההחלטות לגבי רוב הפעילות המשפטית השוטפת בתנועה. מכיוון שכך, התנועה אינה מכירה את התיק המוזכר בשאלה ואת נסיבותיו וגם לא תכיר אותו ולא תברר דבר אודותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker