הנוסעים ברכבת ימשיכו להצטופף בגלל מאבק על 2 מיליון יורו

רכבת ישראל סיכמה עם בומברדיה על רכישת 54 קרונות ב-105 מיליון יורו ■ האוצר מסרב לאשר את המחיר ודורש שהחברה הקנדית תעניק הנחה ■ האוצר: "ההסכם עם בומברדיה ישן. ביקשנו מהרכבת לבחון הפחתת עלויות" ■ רכבת ישראל: "מחירי הקרונות המשופרים נמוכים ממחיר החוזה המקורי"

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חסרים קרונות רכבת לקו העתידי מודיעין-ירושליםצילום: עופר וקנין
אורן דורי

רכישת עשרות קרונות חדשים לרכבת ישראל מתעכבת זה כארבעה חודשים בגלל מחלוקת בין משרד האוצר לרכבת. אגף החשב הכללי במשרד האוצר מסרב לאשר את המחיר שסוכם בין הנהלת הרכבת לבין ספקית הקרונות, חברת בומברדיה הקנדית — כ–105 מיליון יורו עבור 54 קרונות דו־קומתיים — ומתנה את אישור הזמנת הרכש במתן הנחה מסחרית של 2 מיליון יורו מהקנדים.

ההצטיידות בקרונות החדשים נועדה להקל את מצוקת הצפיפות הקשה ברכבות, תוך ניסיון להדביק את קצב הגידול המהיר במספר הנוסעים משנה לשנה. לפי עמדת משרד התחבורה, שמצדד ברכבת ישראל, אספקת הקרונות נדרשת גם לצורך פיתוח רשת המסילות והפעלת רכבת מהירה ממודיעין לירושלים, שבאופן רשמי מתוכננת להיפתח ב–2019.

אם הזמנת הקרונות החדשים תתבצע עתה מול בומברדיה, אספקתם תושלם עד סוף השנה הבאה. מהלך זה יאפשר לרכבת להישאר עם הראש מעל המים ברמה התפעולית, עד לקבלת 330 קרונועים חשמליים (קרונות בעלי הנעה עצמאית ללא קטר) שנרכשו באחרונה מסימנס הגרמנית. לפי התרחיש האופטימי ביותר, הקרונועים הראשונים ייפרקו בנמל בסוף 2020, ויוכנסו לשירות הרכבת לאחר כמה חודשים נוספים של התאמות והרצות. בומברדיה, אגב, משכה בשבועות האחרונים את עתירתה נגד תוצאת מכרז הקרונועים שבו הפסידה לסימנס.

ההתקשרות של רכבת ישראל עם בומברדיה נעשית על בסיס מכרז שבו זכתה החברה בתחילת העשור, שכלל אופציות להגדלת הרכש. הרכבת השתמשה באופציות אלה מספר רב של פעמים. מנת הקרונות החמישית הוזמנה בשנה שעברה, באישור האוצר, ועד כה הגיעו לישראל 42 קרונות מתוך 93 שנרכשו כבר.

המנה השישית והאחרונה, שנמצאת כעת במחלוקת, אמורה היתה לכלול 88 קרונות, לפי הבקשה המקורית של רכבת ישראל ומשרד התחבורה. במשא ומתן עם האוצר התקבלה לפני כחודש פשרה על הזמנת 54 קרונות בלבד, ואולם הסכמות אלה לא היתרגמו למעשים בפועל, מאחר שבאוצר הביעו מורת רוח מהצעת המחיר שקיבלה חברת הרכבת הממשלתית מיצרנית הקרונות.

בתגובה לפניית TheMarker הסביר משרד האוצר את עמדתו כך: "לפני כשנתיים ביקשה רכבת ישראל את אישור משרד האוצר לרכוש קרונות נוספים על בסיס הסכם רכש עם חברת בומברדיה, שהוא הסכם ישן, שעבר שינויים רבים, ואין לדעת אם המחירים שנקבעו במסגרתו משקפים את מחירי השוק כיום.

"עמדת אגף החשב הכללי היתה שעל הרכבת לצאת למכרז חדש לרכש הקרונות לאור הצרכים הגדלים והצפויים לגדול. אף על פי כן, הרכש אושר, תוך התחייבות מנכ"ל החברה (מנכ"ל הרכבת הקודם, בועז צפריר; א"ד) כי לא יתבצע רכש נוסף במסגרת התקשרות זו, וכי הצטיידות עתידית של החברה תיעשה במסגרת מכרז פומבי לרכש קרונועים חשמליים (מכרז זה הושלם לאחרונה; א"ד).

"כעת, מבקשת רכבת ישראל את אישור משרד האוצר לביצוע רכש נוסף של 54 קרונות מחברת בומברדיה, בשל צרכים מיידיים עד לאספקת הקרונועים שנרכשו במכרז. נציגי משרד האוצר בחנו את הרכב עלויות הרכש שפירטה הרכבת וביקשו הבהרות ביחס לחלק מהרכיבים. לאחר שמיעת עמדת הרכבת, מצאנו לנכון לבקש מהרכבת לבחון את הפחתת עלויות הרכיבים האמורים מעלות הרכש טרם השלמת העסקה".

באוצר לא השיבו כיצד חושבה ההנחה בסך 2 מיליון יורו ובגין מה בדיוק היא נדרשת.

מרכבת ישראל נמסרה בתגובה: "לפני יותר משנתיים, ולאחר ביצוע תחזית ביקוש, הציגה הרכבת לגורמים הרלוונטיים את הצרכים לכ–180 קרונות נוספים. לאחר דיאלוג אושר לרכבת לרכוש 66 קרונות, בהמשך אושרו עוד 30 קרונות.

"לאור הביקוש הרב לשירותי הרכבת, שאף עולה על התחזיות, הרכבות הופכות לצפופות מאוד, ולכן השתכנעו הגורמים שנדרשת השלמה נוספת לרכש שבוצע ב–54 קרונות. מחירי הקרונות המשופרים, התואמים לצורכי החברה ולקוחותיה, נמוכים ממחיר החוזה המקורי, ואף התקבלה הנחה נוספת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker