סוף לטסטים הלא מקצועיים של האופנועים והקטנועים

בקרוב יחויבו כל מכוני הרישוי בארץ להכשיר מסלול רישוי נפרד עם מכשור ייעודי לביצוע מבחני רישוי לאופנועים וקטנועים - מהלך שיקצר את זמני ההמתנה לטסט עבור הרוכבים ויגביר את הפיקוח על תחזוקת כלי הרכב הדו-גלגליים

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אופנוע בתל אביב, השנה
אופנוע בתל אביב, השנהצילום: דודו בכר

החל ב-1 במאי יחויבו כל מכוני הרישוי בארץ להכשיר מסלול רישוי נפרד עם מכשור ייעודי לביצוע מבחני רישוי (טסטים) לאופנועים וקטנועים, בדומה למסלולים הנפרדים הקיימים כיום לרכב פרטי ולמשאיות – כך קובעת תקנה חדשה של משרד התחבורה. ההחלטה צפויה לקצר את זמני ההמתנה לטסט עבור הרוכבים, וכן להגביר את הפיקוח על תחזוקת כלי הרכב הדו-גלגליים.

רוב מבחני הרישוי לכלי רכב דו-גלגליים מבוצעים כיום לצד מסלולים הרגילים, המשמשים כלי רכב פרטיים ומסחריים. לפי משרד התחבורה, בדיקות אלה מסתמכות על הגורם האנושי וללא מכשור מתאים, דבר העלול לפגום בדיוק תוצאות הבדיקה ובאמינותה. יתרה מכך, רוב האופנועים והקטנועים מצוידים במערכות עזר לבלימה, שבחינתן אפשרית באמצעות מכשור מתאים בלבד.

על פי התקנה החדשה, החל ממאי הקרוב מכוני רישוי לא יוכלו לבצע מבחן רישוי לרכב דו גלגלי, ללא שימוש במסלול נפרד ומכשור מתאים. המסלול הייעודי יכלול בין היתר עמדות זיהוי, בדיקות בלמים ואורות ממוחשבים והוא יופרד משאר העמדות המשמשות את הרכב הפרטי והמסחרי.

לפי משרד התחבורה, תעריף מבחן הרישוי לאופנועים יישאר ללא שינוי – 31 שקל – אך בענף מכוני הרישוי טוענים כי יש להעלות את המחיר בשל ההיערכות שנדרשת מהם למהלך החדש.

כיום פועלים בישראל 64 מכוני רישוי לרכב, ורק ב-14 מתוכם קיימים מסלולי בדיקה מיוחדים לאופנועים. ברוב המכונים מבוצעים מבחני רישוי של אופנועים וקטנועים במסלולים המותאמים לכלי רכב רגיל, באופן בלתי מוסדר ולא בטיחותי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker