ביקשתם לבדוק מכונית ליסינג ולא רכשתם? שלמו אלפי שקלים

המועצה לצרכנות: חברות ליסינג החתימו לקוחות על חוזי רכישה לפני שהציגו את הרכב - ולא החזירו מקדמות

בר חיון
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

<<למועצה לצרכנות הוגשו באחרונה כמה תלונות על מקדמות ותשלומים שניתנו לחברות ליסינג, ולא הוחזרו אחרי שהלקוח התחרט על הרכישה - כך פורסם אתמול בחדשות ערוץ 10. לפי תלונות הצרכנים, בבואם לרכוש מכונית מחברת ליסינג, הם מוחתמים על חוזה לרכישת הרכב מבלי שראו או בדקו את המכונית, רק משום שהרכב לא נמצא בסניף באותה העת.

מדובר, למעשה, בשני סוגי תשלומים. הראשון מוגדר על ידי חברת הליסינג כ"דמי רצינות": בקשה לשריין את המכונית ללקוח ולא למוכרה לאחר. סכום זה נע בין 1,000 ל-2,500 שקל, ונחשב לחלק מן התשלום הראשון על המכונית.

התשלום מהסוג השני, דמי שינוע, משולם בעבור הבאת מכונית למכירה מסניף אחד למשנהו. סכום זה, שמגיע עד 2,000 שקל בהתאם לחברה ולמרחק ההובלה, לא מוחזר אם העסקה מבוטלת, אך נחשב אף הוא לחלק מן התשלום הראשון.

ההובלה למגרש על חשבון הלקוח

התשלומים שגובות החברות נדרשים למימון ההובלה, או כדי למנוע הפסד כספי במקרה שהלקוח מתחרט על רכישת רכב ש"נשמר" עבורו - אך כדאי לזכור שכך אפשר "ללכוד" את הלקוח ולוודא שהוא ירכוש מכונית דווקא מאותה חברת ליסינג.

לפי גורמים בענף הליסינג, מנהלי המגרשים נמדדים לפי מכירת המלאי שלהם, ואין להם אינטרס לנייד מכוניות. לטענתם, הלקוחות מעוניינים פעמים רבות לרכוש מכונית שלא נמצאת בסניף שבו הם נמצאים, מתוך מחשבה ש"הדשא של השכן ירוק יותר".

עם זאת, לפי עמדת המועצה לצרכנות, החתמת צרכן על הסכם רכישה שבו הצהרה כי הוא ראה את הרכב ואף בדק אותו ואת רשיונו, וגביית דמי קדימה כאשר בפועל הצרכן לא ראה את הרכב, היא התנהלות פסולה המעלה חשש לקיפוח, ופוגעת בזכות הצרכן להשתחרר מהעסקה אם מתברר כי מצבו של הרכב לא מצדיק את המחיר.

במועצה טוענים כי בחוזה יש הצהרה מטעם הלקוח כי ראה ובדק את הרכב. לטענת המועצה, גביית דמי ביטול במקרה של ביטול העסקה בידי הצרכן בטלה מעיקרה, ומעלה חשש להטעיה ולאי מסירת מידע מלא על מצבו האמיתי של הרכב - שיש למסור טרם החתימה על ההסכם.

מנכ"ל המועצה, עו"ד אהוד פלג, אמר כי הפרקטיקה של מכירה "חתול בשק" לא יכולה להיות קבילה במציאות מסחרית המבקשת להיות מושתתת על הגינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker