המוסכניקים קובעים: טויוטה הכי אמינה - רכב - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המוסכניקים קובעים: טויוטה הכי אמינה

כל מכונית מגיעה למוסך בסופו של דבר, אבל באילו כלי רכב התקלות פשוטות וזולות לתיקון? ■ בסקר אמינות שערך אתר מידרג בקרב 30 מוסכניקים, דורגה טויוטה באופן בולט כאמינה ביותר, כשאחריה סובארו, מאזדה והונדה

29תגובות

>> כשבעל מכונית מספר לכם שהוא "לא רואה מוסך", כדאי להמליץ לו על אופטומטריסט טוב, כי אין כזה דבר מכונית שלא זקוקה לתיקונים וטיפולים לאורך זמן. עם זאת, אין ספק שיש מכוניות אמינות יותר מאחרות, וזה אולי אחד הפרטים החשובים ביותר שיש לברר בעת קניית מכונית. אפשר לבחון את מערכות הבטיחות המותקנות במכונית, לברר מה הציון שקיבלה במבחני ריסוק ולקרוא על מבחני דרכים בעיתונות. עם זאת, גם לאחר בחינה קפדנית של אלה מידת האמינות של מכונית, שחשובה במיוחד ברכישת מכונית משומשת, נותרת נעלם מעניין שאין עליו נתונים מספקים.

באירופה ובארה"ב נערכים סקרי אמינות של ארגונים כמו JD Powers, שמציגים תמונה רחבת היקף על האמינות של דגמים ויצרנים שונים. בישראל אין סקרים דומים, והרוכשים של מכוניות משומשות מסתפקים בשמועות ובהתייעצות עם חברים לגבי מידת אמינותן של המכונית שלהם. עם זאת, במקרים כאלה היעדר היכולת להשוות מכונית אחת לאחרת הופך את הנתונים למוטים וסובייקטיביים מאוד. מקור אמין שאפשר להתייעץ עמו הוא המוסכניק שלכם. אם מדובר במוסך כללי שאינו מורשה יבואן מסוים, ואם בעל המוסך מתקן מגוון רחב של דגמים פופולריים, אפשר להיעזר בניסיונו בתהליך הקנייה. בעזרת אתר מידרג, (midrag.co.il), שעוסק בדירוג בעלי מקצוע כמו טכנאים, אינסטלטורים ומוסכניקים, הרחבנו את השיטה וערכנו מחקר איכותני: שאלנו 30 מוסכניקים מהן המכוניות האמינות ביותר בישראל.

פרשת התקלה בדוושת הגז של דגמי יצרנית הרכב טויוטה הצליחה להעיב על המוניטין הציבורי של דגמי היצרנית שלא סבלו מהתקלה.

טויוטה: התקלות קלות לתיקון

תוצאות סקר המוסכניקים אינן מותירות מקום לספק: התקלה בדגמים מסוימים של יצרנית הרכב לא פגעה באמינותה הכללית של טויוטה בעיני בעלי המוסכים הנבדקים. יצרנית המכוניות האמינות ביותר לפי סקר המוסכניקים היא טויוטה, בפער גדול מעל המתחרות. 50% מבעלי המוסכים בסקר דירגו כאמינות ביותר את המכוניות המשפחתיות בנפח 1.6 ליטר של טויוטה. חלק מהם הוציאו מכלל זה את הדגמים עם תיבת ההילוכים הרובוטית מ-2008.

כדי לבדוק אם ההתפתחויות במשבר טויוטה השפיע על דעתם של המוסכניקים לאורך זמן, כחודש לאחר גילוי התקלה לבעלי המוסכים שהעניקו לטויוטה את הדירוג הגבוה ביותר בסקר ושאלנו אותם אם האירועים האחרונים גרמו להם לשנות את החלטתם.

רק שני נשאלים טענו כי התקלה שהתגלתה בכלי הרכב של טויוטה אכן משפיעה על הדירוג שלהם ומעיבה על אמינות כל כלי הרכב של טויוטה. מרבית בעלי המוסכים עמדו מאחורי קביעתם המקורית כי טויוטה היא יצרנית הרכב האמינה ביותר.

בנוסף, מנתוני אתר מידרג שסקרו את שביעות רצונם של 1,075 נשאלים מהמוסכים בישראל עולה כי בעלי כלי רכב של טויוטה, יותר מבעלי כלי רכב אחרים, הם המרוצים ביותר מהמוסכים שלהם. עובדה זו אינה קשורה לזהות המוסך וסוגו, ולכן אפשר להניח כי גם כשבעלי טויוטה מבקרים במוסך, הטיפולים והבדיקות חולפים בלי תקלות חמורות והוצאות כבדות.

המכוניות היפניות: איכות חומרים ופשטות

לבד מטויוטה, מכוניות של סובארו, מאזדה והונדה זכו אף הן לדירוג גבוה במדד האמינות. 13%-17% מהמוסכניקים דירגו כלי רכב של יצרניות אלה במקום הראשון. רוב המוסכניקים שעמם שוחחנו הסבירו כי הסיבה שמכוניות אלה דורגו כאמינות ביותר (גם של טויוטה) היא פשוטה: גם כשיש בהן תקלות, קל לתקן אותן והטיפול אינו יקר יחסית.

"מניסיוני, אם הטויוטה מגיעה למוסך שלא לטיפול שוטף, אני בדרך כלל מוצא את עצמי מתעסק בעיקר במערכות האזעקה שהרכיבו פה בישראל", אומר יוסי כנעני, בעל מוסך הכנעני בבני ברק. "היתה גם תקלה נפוצה במחשב המנוע בדגמי 2003 ו-2005, אבל היא היתה קלה לתיקון".

צרכנים רבים מאמינים כי המכוניות היפניות הן האמינות ביותר. גם המוסכניקים, מתברר, חושבים כך: 97% מהם ציינו כי באופן כללי, המכוניות היפניות הן האמינות ביותר. חלקם ייחסו את האמינות לאיכות החומרים ואחרים לפשטות ההרכבה והמנועים. גם נגישות החלפים ומחירם צוינו לטובה.

המכוניות האירופיות, לעומת זאת, ספגו ביקורת בעיקר בתחום האלקטרוניקה והחשמל, ולעתים צוינו גם בעיות של בלאי בחלקי הפלסטיק הפנימיים. מעטים גרסו כי המכוניות האירופיות והקוריאניות מצמצמות את הפער מול היפניות, אבל בשורה התחתונה, כמעט לא היה ויכוח על הקביעה כי היפניות מובילות מבחינת אמינות.

הדגמים המומלצים

ביקשנו מהמוסכניקים להמליץ גם על דגמים ספציפיים בשתי קטגוריות פופולריות: משפחתיות קומפקטיות, עם מנוע בנפח של כ-1.6 ליטר, ומכוניות קטנות (סופר-מיני). ההמלצה בקבוצות אלה מתבססת רק על האמינות, אבל המוסכניקים ציינו גם את התרשומתם משיחות עם הלקוחות, שבהן התקבלו המלצות גם על פרמטרים כמו צריכת הדלק ונוחות הנסיעה.

בקבוצת הקטנות, המוסכניקים התבקשו לבחור מתוך רשימה סגורה, שכללה את פיז'ו 206, דייהטסו סיריון, יונדאי גטס, שברולט אוויאו, טויוטה יאריס, פיאט פונטו ורנו קליאו, כולן משנת הייצור 2005. הבחירה של המוסכניקים היתה חד-משמעית: 90% (27 מתוך 30) בחרו בטויוטה יאריס.

"היאריס ללא ספק במקום הראשון. זהו רכב מאוד מאוד יציב. הוא אמין ואין לו כמעט תקלות", אומר ברוך פרג ממוסך פרג שירותי רכב. איליא נג'ר ממוסך איליא ובניו מסכים: "יאריס ללא ספק במקום הראשון". רפי מרציאנו ממוסך רון שירותי רכב מזכיר כי ליאריס יש בעיה: "היא מאוד נדירה וקשה למצוא מכוניות כאלה בשוק. מוסכניקים נוספים הוסיפו כי "יאריס זה רכב שלא רואה מוסך"; "טויוטה היא ליגה אחרת מעל כולם"; וכן "ביאריס אפס תקלות".

כמה מוסכניקים ממליצים גם על פיאט פונטו, בזכות "החלקים הזולים", ועל יונדאי גטס, שנתפשת כאמינה אך גם "זוללת דלק". פיז'ו 206 היא נוחה מאוד ואופנתית למראה, אך לדעת המוסכניקים היא אמינה רק ביחס למכוניות אירופיות. רנו קליאו, לפי אחד המוסכניקים, מומלצת רק בגרסה הידנית.

בקבוצת המשפחתיות התחרות היתה צמודה יותר. המוסכניקים נדרשו לבחור בין שבע מכוניות משנת הייצור 2005: שברולט אופטרה, סובארו אימפרזה, טויוטה קורולה, מיצובישי לאנסר, מאזדה 3, רנו מגאן ופורד פוקוס.

11 מהנשאלים בחרו בקורולה, תשעה באימפרזה, שבעה במאזדה 3 וקולות בודדים ניתנו למיצובישי לאנסר ולפורד פוקוס. לדברי כנעני, הקורולה "הוכיחה את עצמה כרכב טוב ואמין. אם תקנה אותה כמעט שלא תראה מוסך. אין לה בעיה מיוחדת וגם המחיר שלה סביר מאוד לעומת מכוניות אחרות. מחיאי הטיפולים שלה סבירים".

מוסכניק אחר אמר כי "האימפרזה היא מכונית שאפשר ליהנות ממנה בלי לבקר כל חודש במוסך". רבים מהמוסכניקים שבחרו בקורולה כאמינה ביותר ציינו שהאימפרזה היא בעיניהם במקום השני, ולהפך. מכך ניתן להסיק כי מדובר בשתי מכוניות דומות ברמת אמינותן. כמה נשאלים ציינו גם הונדה סיוויק כמומלצת, אך טענו שהחלפים שלה יקרים יותר.

יש גם מכוניות שזכו לאהדה פחותה, כמו רנו מגאן. לטענת מכונאים שדיברנו עמם, מירב הבעיות בדגם נובעות ממערכת החשמל ומהתקנה בישראל של אביזרים שונים. יש לציין, עם זאת, כי למגאן מ-2005 יתרון בטיחותי ניכר על המכוניות האחרות שהוזכרו כאן, בין היתר בזכות מערכת בקרת יציבות שיכולה לחלץ את הנהג ממצבים של החלקה ואיבוד שליטה. על השברולט אופטרה אמרו כמה נשאלים כי היא אינה חסכונית בדלק, אם כי אמינה למדי.

לסקר המלא של חוות הדעת של בעלי המוסכים באתר מידרג

כך בדקנו

>> בסקר רואיינו 30 מוסכניקים שדורגו על ידי אלפי גולשים באתר מידרג (midrag.co.il) כאמינים ביותר. השתדלנו להימנע מלשאול בעלי מוסכים שהם מורשי יבואן, כדי למנוע נטייה ליצרן כזה או אחר. על ארבעה מוסכניקים מבין ה-30 שהם בעלי מוסך מורשה יבואן נאסר להמליץ על אותו היצרן.

כל מרואיין נשאל מיהם שלושת יצרני הרכב האמינים ביותר בעיניו למכוניות משפחתיות אוטומטיות עם מנוע בנפח 1.6 ליטר. מכונית אמינה הוגדרה כאחת עם מעט תקלות באופן יחסי, וכזו שגם כשמתגלה תקלה, היא לא משמעותית.

באותו אופן, שאלנו היכן מייצרים לדעת הנשאלים את המכוניות האמינות ביותר - יפן, אירופה, ארה"ב או קוריאה. בנוסף, כדי לקבל המלצות על דגמים ספציפיים, בחרנו שתי קטגוריות (מכונית קטנה סופר-מיני מ-2005, ומשפחתית אוטומטית מ-2005) שמכל אחת מהן ביקשנו מהנשאלים לבחור את המכונית האמינה, בלי להתייחס למחיר. לא כללנו ברשימה יצרנים של מכונית יוקרה ומכוניות נדירות ומסחריות. כמו כן, לא התייחסנו בסקר לדגמי טויוטה שבהם התגלתה באחרונה בעיה בדוושת התאוצה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#