דניאל שמיל

בשבוע שעבר פירסמנו כאן את נתוני ההנחות שנותנים יבואני הרכב לחברות הליסינג. לכאורה, מדובר בעסקות ליגיטימיות: לקוח גדול הרוכש כמות גדולה של מכוניות, מקבל הנחה. אולם כשאותם לקוחות הגדולים מהווים את רוב השוק, ההפרש מתגלגל למעשה ללקוח הפרטי, שנאלץ לשלם מחירים מנופחים ברכישת רכב חדש או משומש.

בעקבות פרסום הנתונים נשלחו למערכת תגובות רבות מכל בעלי העניין. חברות ליסינג התלוננו כי הדבר עלול לפגוע במכירות המכוניות המשומשות שלהן ויבואנים התלוננו כי המידע חלקי ומשקף רק חלק מההנחות המקובלות.

אבל אף אחד מהם לא התלונן על הבעיה המרכזית בפרסום מהשבוע שעבר - והיא ששיעורי ההנחות שפירסמנו לא היו מדויקים. ליתר דיוק, שיעורי ההנחות היו נמוכים בהשוואה להנחות המקובלות בשוק. פרסום הכתבה הציף נתונים נוספים על ההנחות, כשכולם מצביעים על כך שההנחות אפילו גבוהות מאלו שפירסמנו.

מידע כזה היה ברשותנו עוד לפני פרסום הכתבה, אך בחרנו לנקוט משנה זהירות. שיעורי ההנחות שפירסמנו התבססו על מסמכים שונים ועל הצלבת מקורות מידע שונים וכדי להיות זהירים - התייחסנו רק לאחוזי ההנחה אותם הצלחנו לאמת מעל לכל ספק. לגבי כמעט כל דגם שנסקר בכתבה יש עדויות על כך שהוא נמכר גם בהנחות גבוהות יותר מאלו שפירסמנו. ההנחות בפועל, לפי כל המקורות, גבוהות בהרבה וקרובות יותר ל-20% מאשר ל-15%, כפי שנכתב מתוך איפוק.

תרבות ההנחות לחברות הליסינג מורכבת מאוד ומושפעת משערי מטבע, כמות המכוניות הנרכשות ומצב המלאי של היבואן המוכר. בכל מקרה, היא לא מיטיבה עם הלקוח הפרטי שהופך עקב כך לרלוונטי פחות עבור היבואנים הגדולים. לכן, כאשר מחליטים לרכוש מכונית חדשה רצוי לזכור שאם רואים על הכביש הרבה מכוניות מדגם מסוים, ייתכן שהדבר מעיד על טיב ההנחות של שנותן היבואן ולא בהכרח על טיב המכונית.

צרכן חכם צריך לקחת בחשבון מכוניות שנמכרות בעיקר לשוק הפרטי, ואם הוא רוכש מכונית פופולארית בליסינג, עליו לדרוש פיצוי אמיתי על אובדן הערך המואץ שנגרם בשל הפער בין מחיר המחירון התיאורטי, למחיר הנמוך בו חברות הליסינג רוכשות את המכונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker