אלפי שקלים לנהג: הניסוי הענק לצמצום העומס בכבישים יוצא לדרך

שר התחבורה ישראל כ"ץ הודיע על הרחבת הניסוי שנועד לתמרץ נהגים שלא לנסוע בשעות העומס, באמצעות פיצוי כספי ■ במהלך הניסוי המקדים לתוכנית ניתנו כ-2,000 שקל לכל נהג שהתנדב להימנע מנסיעה בפקקים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל כץ במסיבת העיתונאים, הבוקרצילום: מגד גוזני

"הסכמתי להוציא לדרך את המשך הניסוי של נעים לירוק. זהו ניסוי עם יכולת משמעותית וסוכם עם משרד האוצר שיהיה לזה מקום בתקציב הקרוב" - כך אמר הבוקר (ד') שר התחבורה, ישראל כ"ץ, במסיבת עיתונאים בתל אביב.

העיקרון שעומד מאחורי הניסוי, הוא לפנות לרציונל של הנהגים באמצעות מנגנון המדמה מיסוי דיפרנציאלי שלילי (כלומר לשלם להם), במטרה לשכנע אותם לא לנסוע בשעות העומס, ובכך לווסת את התנועה. האמצעי פשוט: מי שמסיר את מכוניתו הפרטית ממניין הפקקים מקבל כסף מזומן.

מתוך 1,135 נהגים שהתנדבו לניסוי שבוצע בארבע השנים שבין 2013 ל-2017, כ–460 עמדו בתנאי הזכאות, והרוויחו סכום כולל של כמיליון שקל. התמריץ הכספי היה כ–2,000 שקל בממוצע לכל אדם שצימצם את נוכחותו בפקקים, במשך שנה וחצי. בנוסף, קיבל כל מתנדב מענק של 1,000 שקל, בתמורה לעצם ההשתתפות — בסך כמיליון שקל נוספים.

התוצאות הסופיות של "נעים לירוק" הצביעו על כך שכ–45% מהנהגים שינו את הרגלי הנסיעה שלהם, בצורה שתורמת להפגת הפקקים, באופן שהוגדר כ"משמעותי". מתנדבים אלה הפחיתו בממוצע יותר משליש מעלויות נסיעותיהם בתקופת התיעוד. כל אחד מהם הפחית בממוצע 25 ק"מ של נסיעות באזורי הגודש בשעות השיא.

מבין 395 נהגים שהשלימו את הניסוי לתקופה של שנתיים מלאות ונתוניהם נמצאו קבילים לניתוח, 34% הורידו באופן מינורי את הימצאותם בפקקים, בתמורה להכנסה של עד 80 שקל בחודש. 20% אחרים הרוויחו בממוצע 80–160 שקל, לאחר שצימצמו את השתתפותם בגודש ברמה בינונית. את הקופה הגדולה, של 160–250 שקל בחודש, גרפו 20% נוספים מהנסיינים, שעשו את השינוי הגדול ביותר בהרגלי הנסיעה שלהם.

הפקק בציר התנועה האורכי הראשי של גוש דן מתחיל בכל בוקר ב–6:50 ונרגע רק לקראת 9:50 — כך לפי נתוני התנועה של חברת נתיבי איילון. בכל יום חול נכנסים לנתיבי איילון כ-700 אלף כלי רכב, ויכולת ההעברה המרבית של נקודה בנתיב אחד בכביש היא 180 כלי רכב בחמש דקות. בשעות העומס מגיע הביקוש עד ל-200 כלי רכב בכל יחידת זמן כזאת. כך, בשל תוספת ביקוש קטנה יחסית לעומת הקיבולת המקסימלית, נוצר "תור" של מכוניות, אשר מתארך ב–15% בכל 5 דקות, לאורך כחצי השעה הראשונה של הפקק. במקביל, הגודש מצמצם את כושר הזרמת המכוניות של הנתיב.

ממצאי הניסוי המקדים "הולבשו" בסימולציה על נתוני התנועה הקיימים באיילון בשעות העומס. אלה דימו הפחתה של 9% מהנסיעות היוצאות בין 6:00 ל–9:00 בבוקר, הקדמה של 15% מהנסיעות היוצאות לפני 7:30 בבוקר בחצי שעה ודחיית כל הנסיעות היוצאות בין 7:30 ל-8:15 בחצי שעה. התוצאה: לא נוצר גודש כלל ולא נרשמו זמני עיכוב למכוניות.

גם תרחיש אחר, פשוט יותר וקל יותר להשגה, נבחן בתחשיב של נעים לירוק. לפי התרחיש, אם ניתן היה לשכנע רק 12% מהנהגים באיילון להקדים את זמן הנסיעה שלהם בחצי שעה — 54% מהפקק בנתיבים היה נעלם.

לפי התכנון המקורי של פרויקט נעים לירוק, שיצא לדרך ב–2013, בשנה הראשונה לניסוי אמורים היו להצטרף 5,000 נסיינים, ובשנה השנייה אמור היה מספרם של המתנדבים לטפס כבר ל–10,000. מספר הגיוסים תוכנן להגיע ל–35 אלף בשנה השלישית, ולעלות מאז עד לגיוס 100 אלף נהגים בסך הכל. בפועל, כאמור גויסו כ–1,200 מתנדבים בלבד.

מחיר הפקקים: נזק של 25 מיליארד שקל בשנה

השלב הבא של הפרויקט הממשלתי לקניית הקלה בעומסים מהנהגים, אמור היה לכלול גיוס הדרגתי של 40 אלף מתנדבים, לצורך יציאה לניסוי מבצעי שיימשך חמש שנים. בסופו יוגשו המסקנות למשרדי התחבורה והאוצר ולרשות המסים, שיתבקשו להחליט אם להחיל את שיטת המיסוי הדיפרנציאלי על כלל ציבור הנהגים בישראל. חלופות אחרות שאמורות להיבחן יהיו הרחבת את המודל לכל נהג שיהיה מעוניין בכך, לכלי רכב חדשים בלבד — או לזנוח את הרעיון כליל.

התקציב הנדרש לפרויקט נאמד ב–85 מיליון שקל לפחות. מתוכם, כ–25 מיליון שקל שכבר הועברו מהאוצר — ולא נעשה בהם שימוש. אל מול עלות זאת, גודשי התנועה המתארכים מסבים למשק נזק אדיר של 25 מיליארד שקל לתוצר מדי שנה, לפי נתוני משרד האוצר.

לפי מתכונת הניסוי שהוצעה בעבר, במכונית של כל מתנדב יותקן מכשיר ניטור, המורכב ממשדר GPS ושעון, שיחשב את "עלות ההכבדה" של הנהג על תשתיות הכבישים, בהתאם לשעות הנסיעה ולאזור הגיאוגרפי שבו היא מתרחשת. לכל נהג יינתן תקציב נסיעות שנתי בשווי של 4,000 שקל, ממנו ינוכו "קנסות" על תרומה לגודש. יתרת התקציב תישאר בקופת הנהג ותועבר אליו במועד תשלום אגרת הרכב השנתי, במגבלה של עד 2,000 שקל לשנה. תתאפשר גם אגרת רכב שלילית — כלומר תקבולים לנהג — במידה וסכום הכסף שצבר עולה על מחיר חידוש הרישיון. לא ייגבה כסף מהנהגים בכל אופן, גם אם יחרגו מתקציב הנסיעות.

הניסוי אמור את המתאם בין המשתנים: עוצמת התגמול לנהגים, מיפוי הצירים העמוסים ושעות העומס, תקרת צבירת התגמול האפשרית — על מנת לבדוק כיצד משפיע הקשר ביניהם על התנהגות הנהגים. הפרויקט בנוי כך שניתן לשנות את הפרמטרים במהלכו, על ידי צוות מחקר שילווה את הניסוי.

התשלום לנותני השירות ישולם מתוך הסכום שיגיע למתנדבים. המתנדבים יביאו בחשבון ביחסים שלהם עם נותני השירות גם את המחיר וגם את רמת השירות, כאשר שמורה להם הזכות להתנייד בין שלושת נותני השירות שייבחרו.

כל מה שדרוש לקראת יציאה לדרך לפרויקט המורחב כבר מוכן. מסמכי המכרז הושלמו; פותח ציוד ניטור ייעודי הכולל הגנת פרטיות והורכבו שני אבות טיפוס; ופותח פרוטוקול תקשורת תומך ניידות. ואולם משרד התחבורה לא אישר עד כה את היציאה לדרך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker