רוצים להסיע נוסעים במכונית שלכם? זה המחיר שמותר לכם לגבות

תקנות חדשות קובעות את המחיר ואת מספר הנסיעות היומיות שמותר לנהגים פרטיים לבצע - ומרחיקות עוד יותר את פתיחת השוק לאובר

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פקק תנועה
פקק תנועהצילום: דודו בכר

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, חתם היום על תקנה חדשה שמסדירה את התנאים שבהם מותר לנהג להסיע נוסעים בתשלום ב"קארפול". על פי התקנה החדשה, בעל מכונית פרטית יוגבל לבצע עד שתי נסיעות שיתופיות ביום ברכבו הפרטי. מספר הנוסעים בהסעה לא יעלה על ארבעה נוסעים, מלבד הנהג. כמו כן, בעל הרכב לא יוכל להסיע נוסעים מזדמנים, אלא רק נוסעים שתיאמו עמו את נסיעתם מראש.

בהתאם לתקנה החדשה, הסכום המרבי לכל קילומטר נסיעה יעמוד על שני שקלים לכל היותר, וההוצאות הישירות יחולקו שווה בשווה בין כל נוסעי הרכב באותה נסיעה, לרבות הנהג.

שר התחבורה ישראל כ"ץצילום: הדס פרוש / פלאש90

התקנות ייכנסו לתוקף בתוך 30 יום מפרסומן ברשומות, ולא יאפשרו לנהג להרוויח כסף מהנסיעה – אלא רק לקבל תשלום כהשתתפות על הוצאות הדלק והבלאי של הנסיעה. כדי למנוע מהנהגים להרוויח, נקבע כי סכום השכר שיעבירו הנוסעים בעד ההסעה לא יעלה על חלקו היחסי של כל אחד מהם בהוצאות הישירות של הנסיעה.

במסווה של "עידוד נסיעה שיתופית", תקנות אלה למעשה יגבילו את השירותים הקיימים בתחום - של חברות הטכנולוגיה ווייז (Waze) ומוביט (Moovit) – ולא תפתח את הרגולציה שירותי נסיעות כמו של אובר (Uber). למעשה, התקנות שקובעות את המחיר ואת מספר הנסיעות היומיות מרחיקות עוד יותר את פתיחת השוק לאובר.

בשולי הצעת החוק נקבע שהוצאות הנסיעה יחולקו שווה בשווה בין הנהג לנוסע. המשמעות היא שבפועל, במקום שני שקל לק"מ, הנוסע יעביר לנהג רק שקל אחד. מדובר בהפחתת התשלומים שנהגי הקארפול זוכים להם כיום בעשרות אחוזים. הגבלה זו עלולה להפחית באופן ניכר את התמריץ לנהגים לאסוף נוסעים. זאת, כשכבר במצב הקיים ווייז ומוביט מתקשות לאתר נהגים לשירותי הקארפול.

כיום, נסיעות קארפול אינן מוסדרות בתקנות התעבורה, אך הן מאושרת בפועל על ידי משרד התחבורה – ללא ההגבלות החדשות שנקבעו. במארס האחרון, בתוך החקירה שניהל משרד התחבורה נגד אובר, דיברו במשרד גם מול ווייז ומוביט ושיגרו להן מסרי הרגעה. מקורות במשרד אמרו אז כי "לא היינו רוצים לראות את נהגי ווייז ומוביט מואשמים בעבירה" ולמעשה נתנו אור ירוק להמשך הפעילות שלהן. הקארפול שונה מהשירותים של אובר, בכך שהוא מחבר בין נוסעים על אותו המסלול, ולא מוציא עבורם הסעה מיוחדת.

הצעת חוק חדשה לגבי נסיעות שיתופיות

במקביל לחתימת התקנה על ידי כ"ץ, אמר היום נציג משרד התחבורה, דרור גנון, בדיון בוועדת המדע והטכנולוגיה שעסק בתחבורה שיתופית, כי המשרד יציג בתוך מספר שבועות תוכנית משלו לאסדרת התחבורה השיתופית בישראל. "כל הנושא השיתופי נמצא אצלנו בהצעה לחקיקה שאנחנו מקדמים ותסדיר את הנושא, נציג אותה בקרוב מאוד, בתוך מספר שבועות", אמר גנון. לדבריו, "המשרד הוא האמון על תחום התחבורה ויודע מה נדרש. לא התרשמנו מבדיקות שעשינו שהגודש בכבישים ירד כתוצאה מנסיעות שיתופיות. זה הפך להיות מקצוע, זה איבד את הפן השיתופי והפך לענף מתחרה. בישראל נוסעים 780 מיליון אנשים בשנה באוטובוסים, וחל גידול של 8% בשנה האחרונה".

בנוסף, מחרתיים תדון ועדת הכלכלה של הכנסת בהצעת חוק שיזמו ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) ומירב בן-ארי (כולנו) לאסדרת קארפול בתשלום. זאת, אף שהתקנה שעליה חתם השר כ"ץ די מייתרת את הצעת החוק, ואף מתנגשת עמה בחלק מהסעיפים.

הצעת החוק הציעה לקבוע שנסיעות קארפול שבהן הנהג והנוסעים מבקשים להגיע לאותו היעד תוך השתתפות בהוצאות הנסיעה, תהיה חוקית בנסיעות בין-עירוניות בלבד, וכן תיאסר בהגעה אל שדה התעופה בן גוריון או ממנו. זאת, במטרה "לשמור על תחרות הוגנת מול ענף המוניות ומוניות השירות", לפי דברי ההסבר שצורפו להצעת החוק.

מיכאלי הגיבה אתמול לתקנת משרד התחבורה וכינתה אותה "הישג אדיר", והוסיפה: "בעקבות הצעת החוק שלי, שעברה קריאה טרומית, שר התחבורה הבין את הצורך הגדול בתיקון החוק כדי לאפשר ולהרחיב את השימוש בנסיעה שיתופית שלא למטרת רווח".

כ"ץ ציין כי "התקנה החדשה צפויה להגדיל את מספר הנוסעים בכל רכב ולהפחית את מספר כלי הרכב בכבישים - זאת במסגרת הצעדים שמשרד התחבורה מקדם להפחתת הגודש בדרכים".

מעצבן אתכם? גם אותנו - בואו לדבר על זה באקוסיסטם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker