קנס הסטת המבט מהכביש: השוטרים פטורים מהוכחת שימוש בסלולר

השוטר הקונס יצטרך לנחש אם הנהג הסיר את מבטו מהכביש כדי להשתמש בסלולר – או כדי לתפעל את המזגן למשל. לכן הסעיף שבגינו יירשם הדו"ח הוא "נהיגה בחוסר זהירות", שיגרור קנס של 500 שקל והורדת 6 נקודות

עדו פילדמן, אורן דורי, עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמס בנהיגה
סמס בנהיגה

אגף התנועה במשטרת ישראל פירסם ביום חמישי הנחיה חדשה שקובעת כי יש לרשום דו"ח לכל נהג שיוריד את מבטו מהכביש במהלך הנסיעה. במשטרה הסבירו כי הוחלט לחדד את ההנחיה "לאור התופעה החמורה של נהגים העושים שימוש בטלפון כשהוא מונח על רגליהם, על המושב או בכל מקום אחר שאיננו התקן חוקי ומבטם מופנה מטה ולא לדרך, עם כל הסכנות הכרוכות בדבר".

הסעיף שבגינו יירשם הדו"ח הוא "נהיגה בחוסר זהירות" והוא יכלול קנס של 500 שקל והורדת 6 נקודות. זאת, לעומת קנס של 1,000 שקל ו-4 נקודות במקרה של דו"ח בגין שימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה.

השוטרים מתבקשים מעתה לשים לב לנהגים ש"רכבם בתנועה ושראשם מוטה מטה וניכר כי מבטם אינו מופנה לדרך, וכי הוא מתעסק בעניין שאיננו חלק מפעולת הנהיגה". בנוסף, השוטרים יידרשו לפרט בדו"ח אם היו בעמידה או בנסיעה כשהבחינו בעבירה ובאיזה מרחק היו מהנהג. בהנחיה נכתב כי שוטר אינו חייב להבחין בטלפון נייד ברשותו של הנהג כדי לרשום את הדו"ח.

בין השורות אפשר למצוא קרב התחכמויות בין המשטרה לבין הנהגים. ההנחיה החדשה נועדה לעקוף את ה"טריק" שפיתחו הנהגים נגד האכיפה המשטרתית. הסתרת הטלפון על רגלי הנהג הקשתה על השוטרים לתפוס את הנהגים "על חם". תופעה זו אף החמירה את הבעיה הבטיחותית, משום שמבטו של הנהג מופנה מטה בזווית של כמעט 90 מעלות, והוא אינו רואה את המתרחש לפניו בכביש אפילו בזווית העין.

על כן, ההנחיה החדשה פוטרת את השוטרים מהוכחת השימוש בסלולר ומסתפקת בקנס מופחת על החשד לבדו, תחת הסעיף הכללי של נהיגה בחוסר זהירות. סעיף זה אינו קשור ישירות לשימוש בטלפון הנייד, וניתן להפעיל אותו גם, למשל, נגד נהג שמפנה את מבטו לאחור אל הילד היושב במושב האחורי.

ואולם, אכיפת העבירה נגד השימוש הגובר במכשירים הניידים תוך כדי נהיגה צפויה להיות מסובכת. בפועל, השוטר יצטרך לנחש האם הנהג הסיר את מבטו מהכביש כדי להשתמש בסלולר – או כדי לתפעל את המזגן, להחליף תחנה ברדיו, להחליף הילוך וכו'. אכיפת העבירה צפויה להיות מתכון לוויכוחים בין הנהגים לשוטרים ולערעורים לבתי המשפט. מנגד, התקווה היא שלמרות קשיי האכיפה, עצם פרסום האזהרה לנהגים מצד המשטרה עשוי להקטין את ממדי העבירה.

מרשימת הגורמים לתאונות שפירסמה המשטרה ל-2016 בולט בהיעדרו הסמארטפון. אף שהיסח הדעת שיוצרים המכשירים הניידים הוכר כמכת מדינה על ידי אגף התנועה במשטרה, ואפילו מונתה "ועדת סמארטפונים" מיוחדת ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים שמטרתה למצוא פתרונות לתופעת הלוואי הקטלנית של העידן הדיגיטלי - אפילו הסטטיסטיקה הבסיסית אינה ידועה לאיש. את היעדר השימוש בטלפונים ניידים כגורם לתאונות קטלניות הסבירו בעבר במשטרה בכך שבעת חקירות קשה להוכיח כי השימוש בטלפון הוא שהביא לפגיעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker