התאחדות התעשיינים: "עשרות אלפי עובדים מתקשים להגיע לעבודה"

ההתאחדות פנתה לוועדת המשנה של הכנסת לתחבורה ציבורית לסיוע בהתדיינות מול משרד התחבורה בהקצאת קווי אוטובוסים ישירים לאזורי תעסוקה ■ מנכ"ל ההתאחדות: ״תחבורה יעילה תחזק את הכלכלה הישראלית ותעלה את מספר המועסקים במשק״

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינלצילום: תומר אפלבאום
אורן דורי

"יש הסכמה מלאה מצד מנהלי המפעלים, העובדים וההנהלות של אזורי התעשייה כי אין מענה מספק של תחבורה ציבורית. כתוצאה מכך, בעלי המפעלים נאלצים לממן הסעות פרטיות לעובדים בעלויות כבדות המעמיסות מאוד על ההוצאות התפעוליות של המפעלים... חייבים קווי הזנק (בפועל, לא מתוכננים) בהקדם האפשרי!" — כך נכתב בפנייה שהעבירה החודש התאחדות התעשיינים ליו"ר ועדת המשנה של הכנסת לתחבורה ציבורית, ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), בבקשה שיסייע בהתדיינות מול משרד התחבורה בהקצאת קווי אוטובוסים ישירים לאזורי תעסוקה.

התאחדות התעשיינים מצויה בהתדיינות ממושכת עם משרד התחבורה על הוספת קווי הזנק למפעלים באזור ירושלים (בהר חוצבים, עטרות ומישור אדומים); בצפון הארץ (ציפורית בנצרת עילית, אלון תבור, יקנעם ואזור התעשייה בר-לב); ובדרום (קרית גת, שדרות, עידן הנגב).

מתכתובות בין הצדדים עולות מחלוקות בין משרד התחבורה לבין ההתאחדות באשר למיפוי הקווים הנדרשים. במשרד טוענים כי רבים מהקווים המבוקשים אינם מוצדקים מבחינת אומדן הנוסעים, או מפני שכבר קיים "שירות מספק של תחבורה ציבורית לאזור המבוקש". במקרים אחרים עלו טענות שהתאחדות התעשיינים לא העבירה נתונים מספקים על מקומות המגורים של העובדים. קווים אחרים דווקא מופיעים בתוכניות המשרד ל–2017 — אבל לא מומשו.

מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, מאיר חן, הגיב ביולי האחרון לדרישות התעשיינים, ואמר: "רשת האוטובוסים צריכה לאזן בין הרצון לספק שירות לכל דורש לבין יעילות תחבורתית וכלכלית. הניסיון מלמד שקווים שאינם מבוססים על ביקוש מוצק מסיעים נוסעים בודדים בלבד, ולעתים הם מזיקים לתנועה ולסביבה. לא כל ביקוש אקראי יזכה למענה".

מנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל, מסר בסוף השבוע ל–TheMarker כי "למרות המחסור העצום בתחבורה ציבורית ייעודית למתחמי תעסוקה, פרויקט 'קווי הזנק' עדיין לא יצא לדרך במישור הלאומי". לדבריו, "התוצאה היא פגיעה קשה מאוד בתעשייה הישראלית ויצירת חסם של ממש בפני צמיחתה. בלי עובדים אין תעשייה, ולצערנו כיום עשרות אלפי עובדים בחברות תעשייה ברחבי הארץ מתקשים מדי יום להגיע למקום עבודתם, ואף מוותרים על מקום העבודה בשל היעדר תחבורה יעילה למקום.

"פעמים רבות המעסיקים נאלצים להוציא מאות אלפי שקלים בשנה על הסעות לעובדים. אנו פונים למשרד התחבורה לפעול במהירות לאישור מסלולי אוטובוסים ייעודים וישירים לאזורי תעסוקה. תחבורה יעילה תחזק את הכלכלה הישראלית ותעלה את מספר המועסקים במשק", הוסיף גינל.

בהמשך לפניית התעשיינים אליו, ח"כ חנין שיגר מכתב למנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר־אייל, ובו כתב: "המענה הקיים אינו מספק והביקוש לקווי הזנק נוספים גבוה ביותר. זהו פרויקט חיוני המשפיע על אנשים רבים, ויש להעניק לו עדיפות מיוחדת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker