הציבור דורש תחבורה ציבורית ראויה - והפוליטיקאים תופסים עליו טרמפ

שלוש מחאות על מצב התחבורה הציבורית התקיימו אתמול במקביל ■ בירושלים הפגינו במחאה על ליקויים באגד - וביריונות פקחי הרכבת הקלה

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל זינגר (שני מימין) ראש עיריית ר"ג, אתמולצילום: מוטי מילרוד
אורן דורי

שלוש הפגנות בנושאי תחבורה ציבורית – שלכאורה אינן קשורות זו לזו – התקיימו אתמול סימולטנית ברחבי הארץ. בתחנה המרכזית בירושלים נערכה הפגנה מול משרדי אגד, במחאה על השירות הלקוי בבירה. לא רחוק משם, בכיכר הדוידקה בעיר, נערכה הפגנה מקבילה בדרישה לשפר את השירות של מפעילת הרכבת הקלה בירושלים, סיטיפס. באותה שעה הפגינו מאות אנשים ברמת גן נגד תוואי הקו הסגול של הרכבת הקלה, בדרישה להפכו לתת-קרקעי.

"הציבור צריך לדרוש יותר תחבורה ציבורית", אמרה מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר-אייל, בכנס שנערך לפני שנה. מצד אחד, מעודד לראות שהציבור נענה להזמנה ודורש אלטרנטיבה ראויה לרכב הפרטי שפוקק את הכבישים. ואולם, לצד פעילי תחבורה ציבורית אזרחיים, ההפגנות אינן נקיות מפוליטיקה.

ברמת גן פתחו את שנת הבחירות המקומיות בהפגנה שהתקיימה בגיבוי העירייה וראש העיר, ישראל זינגר. ראש העיר, יחד עם ח"כ יואב קיש (ליכוד) ויתר המפגינים חסמו את תנועת כלי הרכב בציר אלוף שדה ברמת גן, שלאורכו מתוכנן לעבור הקו הסגול של הרכבת הקלה. "לא נסכים לאף מתווה שיעביר את הרכבת בגובה פני הכביש", אמר זינגר בהפגנה.

הקו הסגול מתוכנן להיפתח ב-2024 כקו רכבת עילי לכל אורכו. כפי שנחשף בשבוע שעבר ב-TheMarker, הפרויקט עלול להידחות בשנים ואף להתבטל כליל במתכונתו המאושרת, בעקבות הנחיה מפתיעה של משרד התחבורה לחברת נ.ת.ע, שלפיה עליה לבחון את האפשרות להיעתר לדרישת עיריית רמת גן להורדת תוואי הרכבת בשטחה אל מתחת לפני הקרקע. אולם במשרד האוצר ובנ.ת.ע מתנגדים לשינוי בתוכנית שאושרה ותוקצבה.

12% מנסיעות האוטובוסים בוטלו

מנתוני הבקרה על נסיעות האוטובוסים של אגד בירושלים עולה שבינואר האחרון הקואופרטיב לא ביצע כמעט 12% מהנסיעות המתוכננות. מאז בדיקות נוספות מראות שיש שיפור, אבל אגד די "נתקעו" על אחוז אי ביצוע שעומד סביב 6%. יש לציין שחלק מהשיפור נובע מהעובדה שמשרד התחבורה עשה "הנחות" לאגד והוריד את מספר הנסיעות המתוכננות. כך בינואר 2017 תוכננו סך הכל 178,468 נסיעות ואילו ביוני 2017 רק 172,928. כלומר ירידה של בערך 3.1% בנסיעות המתוכננות. זאת למרות שבינואר היה יום שביתה שלמעשה היה מגדיל את מספר הנסיעות שאמורות להתבצע בכ-3%.

הפגנת תושבים בירושלים נגד הרכבתצילום: אמיל סלמן

ההפגנה בירושלים נגד אגד היתה אמורה להיות הפגנה המונית. ואולם שעה לפני פתיחתה הודיעה המארגנת המרכזית שלה, אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית, על הקפאת המחאה בשל הכרזתו של השר כ"ץ כי משרד התחבורה יפעל לשיפור רמת השירות והזמינות של התחבורה הציבורית בירושלים. עוד אמר כי יפעל להגדלת מספר מפעילי התחבורה הציבורית בירושלים.

לפי אגודת הסטודנטים, שגם היא מצויה בשנת בחירות, כ"ץ נפגש עם נציגי הסטודנטים אתמול וביקש מהם שלא לצאת להפגין ולתת לו הזדמנות להוביל את השינוי. לכן החליטו באגודה לסגת משתי הפגנות שתכננו, בתחנה המרכזית ומול ביתו של השר בכפר אחים.

עם זאת, ארגונים אחרים, כמו ארגון "15 דקות", הוציאו את ההפגנה מול משרדי אגד לפועל, ואמרו כי הם אינם מתרשמים מהצהרותיו של כ"ץ.

חבר סיעת התעוררות בירושלים, אלעד מלכה, אמר כי: "הזלזול המתמיד של אגד בתושבים הפך בלתי נסבל. משרד התחבורה שאמור לפקח על השירות נותן יד לאגד ומפחית נסיעות כדי לשפר את הסטטיסטיקה. שבענו הבטחות, הגיע זמן לבצע ולהוציא קווים מאגד למכרז. לא די בכבישים, שר התחבורה צריך להתייחס ברצינות גם לנוסעי התחבורה הציבורית".

"סיטיפס הפכה ללעג בקרב הירושלמים"

את ההפגנה נגד סיטיפס הובילו ארגון "תחבורה בדרך שלנו", ו"אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה". בארגונים קוראים למשרדי התחבורה והאוצר "להטמיע סטנדרטים גבוהים של שירות, לשנות את מנגנון הקנסות של חברת סיטיפס בחקיקה ולאפשר חלופות תחבורה נוספות שיתנו מענה לעומסים הבלתי סבירים בקו".

לפי המארגנים, "התנהלותה של חברת סיטיפס ועובדיה הפכו כבר מזמן ללעג בקרב הירושלמים. שיטוט קל על תוואי הרכבת יגלה פקחים המעניקים דוחות גבוהים לכל דכפין. ברשתות החברתיות עולים מדי שבוע סיפורים על חיילים בחופשה, תיירים, זקנים, מיעוטים המתקשים בשפה העברית ונוסעים תמימים "שזוכים" לדוחות מצד הפקחים, לא תמיד מן הצדק, ולמרות שהנהלים לא ברורים להם מספיק. לצד אלו קיימים לא מעט אירועים בהם פקחים התנהגו ביד קשה ובאלימות מילולית כנגד נוסעים שהתנגדו לקבלת הדו"ח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker