"נהג מלווה לנהג מקצועי חדש": הצעת החוק שתשפר את הבטיחות – אבל תפגע בתחבורה הציבורית

לפי נוסח ההצעה, נהגים מקצועיים חדשים באוטובוסים ובמשאיות כבדות (מעל 12 טון) – לרבות נהגים מקצועיים ותיקים שהוציאו רישיון לכלי רכב בדרגה גבוהה יותר – לא ינהגו אלא כשלצדם חונך ■ בפורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות מתנגדים להצעה

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אורן זיו
אורן דורי

ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון מחר (א') בהצעת חוק חדשה שהגיש שר התחבורה, ישראל כ"ץ, שמבקשת לחייב הצמדת נהגים מלווים לנהגי אוטובוסים ומשאיות חדשים – כך נודע ל-TheMarker. מטרת החוק היא הפחתת מספר תאונות הדרכים בהם מעורבים כלי רכב כבדים, אולם בענף התחבורה הציבורית חוששים כי הסטת הנהגים בוותיקים לתפקידי ליווי תחריף את המחסור החמור בנהגים מקצועיים, שכבר כיום מוביל לליקויים בשירות, לרבות ביטול יציאות אוטובוסים.

לפי נוסח ההצעה, נהגים מקצועיים חדשים באוטובוסים ובמשאיות כבדות (מעל 12 טון) – לרבות נהגים מקצועיים ותיקים שהוציאו רישיון לכלי רכב בדרגה גבוהה יותר – לא ינהגו אלא כשלצדם חונך, לאורך תקופה שתיקבע בהמשך בתקנות.

כמו כן, ייקבעו תנאים לתוכנית התנסות לנהגים חדשים, אותה הם יעברו כנראה לפני שיעלו על ההגה בקווים הסדירים. בנוסף, מוצע בהצעת החוק כי נהגים מקצועיים – חדשים וגם ותיקים – יחויבו להשתתף בהשתלמויות תקופתיות.

על פי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, שהיתה מעורבת בגיבוש הצעת החוק, מדי שנה (בין 2016-2012) נהרגים או נפגעים באורח קשה 170-130 בני אדם בתאונות בהם מעורבים אוטובוסים. אחוז ההרוגים בתאונות אלה עומד על כ-10% בממוצע מסך ההרוגים בתאונות דרכים בישראל. מרבית הנפגעים בתאונות אלה הם הולכי רגל ונוסעים ברכב פרטי.

במגזר המשאיות המצב גרוע לא פחות. מדי שנה נהרגים או נפצעים קשה 150-120 בתאונות במעורבות משאיות כבדות – רובם נהגים ונוסעים במכוניות. מתוך כלל התאונות הקטלניות שהתרחשו בישראל בשנה שעברה, כ-11% מהן היו במעורבות משאיות מעל 12 טון – פי 11 מחלקן של משאיות אלה במצבת כלי הרכב בישראל.

בשנים האחרונות חלה עליה בכמות הנהגים ברכב כבד ובאוטובוסים – בניסיון להדביק את הפערים בשני הענפים, ובפרט לאור תוספות השירות בתחבורה הציבורית. מדי שנה מתווספים בין 2,500-2,000 במשאיות ובין 2,000-1,500 נהגים באוטובוסים.

ואולם, קצב גיוס הנהגים למערך התחבורה הציבורית, שנמצא בגידול שנתי ממוצע של כ-5.5%, נמוך מקצב הגידול בשירות, העומד על כ-7% בשנה. בנוסף, קצב גיוס והכשרת נהגים חדשים (1,333 נהגים בשנה בממוצע) גדול רק במעט מקצב פרישת נהגים ותיקים לפנסיה בשנים הקרובות (חזוי בממוצע כ-1,280 נהגים בשנה). כך, מצוקת הנהגים רק גדלה והולכת, ומגיעה כיום למחסור של כ-3,000 עובדים מאחורי ההגה.

בפורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות מתנגדים להצעת החוק וטוענים כי "הטלת חובות אלו ביחס לנהגים חדשים, לצד הצורך בהסטת נהגים ותיקים לתפקד כחונכים תגדיל את המחסור בנהגים ותפגע קשות בשירות הניתן לציבור". לדבריהם, "הגם שחברות פורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות רואות חשיבות רבה במאבק בתאונות הדרכים, חשוב כי לא יוטלו על הציבור חובות שאינו יכול לעמוד בהן".

עוד מלינים מפעילי התחבורה הציבורית על העלויות הכספיות שכרוכות ביישום הצעת החוק, כמו כפילות שכר בגין שני נהגים באוטובוס אחד. בפורום אומדים את העלות הישירה ליישום הצעת החוק בכ-11.5 מיליון שקל בשעה, אם כי כאמור, משך תקופת ההכשרה לנהגים החדשים טרם נקבעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker