עולם הרכב לא מתלהב מהמגרש למכוניות אוטונומיות שהשיק משרד התחבורה

מגרש הניסויים הראשון בישראל למכוניות אוטונומיות הושק היום בקטע הכביש החדש שנסלל בנתיבי איילון בין שפיים לרשפון ■ מנכ"ל ג'נרל מוטורס ישראל, אמר לשר כ"ץ כי מתחם הניסויים בכביש הסטרילי והריק מתנועה לא יוכל לספק לחברה את הצורך בבדיקות מתקדמות לטכנולוגיות החדשות

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התחבורה, ישראל כץ, בטקס חניכת המגרש, היוםצילום: עופר וקנין
אורן דורי

מגרש הניסויים הראשון בישראל למכוניות אוטונומיות הושק היום (ב') בקטע הכביש החדש שנסלל בנתיבי איילון בין שפיים לרשפון, שעד לפתיחתו ככביש ציבורי בעוד כשנה ישמש לניסויים בתחבורה חכמה.

ואולם, כבר בטקס החגיגי לחניכת האתר, שהתקיים במעמד שר התחבורה, ישראל כ"ץ, הביעו חלק מהחברות העוסקות בתחבורה חכמה מורת רוח מתמיכת הממשלה בנושא. מנכ"ל ג'נרל מוטורס ישראל, גיל גולן, שמרכז הפיתוח בניהולו מחזיק בארץ מספר מכוניות אוטונומיות (גרסות מותאמות של שברולט בולט החשמלית וקדילאק אסקלייד), אמר לשר כ"ץ כי מתחם הניסויים בכביש הסטרילי והריק מתנועה לא יוכל לספק לחברה את הצורך בבדיקות מתקדמות לטכנולוגיות החדשות.

לדבריו של גולן, על משרד התחבורה לפתוח כבישים ציבוריים בארץ לתנועת רכב ללא נהג – ולוא, החברות בתחום יעברו למדינות אחרות. גולן ציין את סינגפור כיעד אידיאלי ניסויים ברכב אוטונומי, בשל תמיכת הרשויות במקום, שמאפשרות שילוב של כלי רכב הנוהגים את עצמם בתנועה השוטפת לצורכי פיילוטים.

בתגובה לטענות של GM אמר בכיר בענף התחבורה המעורב במגרש הניסויים באיילון כי "בסינגפור לא מדווחים מה קורה בניסויים שלהם בתחבורה אוטונומית. אף אחד לא יודע אם יש שם תאונות. אצלנו אי אפשר לעבוד בצורה כזו וצריך להתקדם בזהירות".

ואולם, השר כ"ץ הנחה את הגורמים המקצועיים במשרדו להיפגש עם נציגי ג'נרל מוטורס ולדון באפשרות לפתיחת הכבישים הציבוריים לניסויים ברכב האוטונומי, בתוך תנועת כלי הרכב הרגילים. יצויין כי מכוניות אוטונומיות שונות, למשל כאלה שמצוידת במערכות הניהוג של חברת מובילאיי, כבר נסעו במהלך השנים האחרונות בכבישים ציבוריים.

אתר הניסויים שהוקם על ידי חברת נתיבי איילון, הוא האתר הראשון בישראל שישמש מרכז ניסויים עולמי לתחבורה חכמה ואוטונומית. מדובר בקטע כביש חדש שהוקם במסגרת פרויקט כביש 531, המחבר בין כביש החוף (כביש 2) לדרך נתיבי איילון (כביש 20). אתר הניסויים כולל קטע דרך סטרילי באורך של כקילומטר וחצי וברוחב של 17 מטרים, המדמה כביש מהיר בן שלושה מסלולים. על אף שנחנך רשמית רק היום, בפועל ניתן היה לחזות במכוניות אוטונומיות נוסעות במקום במהלך השבועות האחרונים.

בהמשך יוכשרו אתרים נוספים לביצוע ניסויים. בין האתרים הנבחנים חניון הנתיב המהיר בכניסה לתל אביב ומנהרות כביש 6 שנכרו צפונית לעין תות.  

"ישראל נמצאת בחוד החנית במערכות הטכנולוגיה של כלי הרכב האוטונומיים ושנייה בעולם רק לארצות הברית. מרכז הניסויים שהוקם ואתרים נוספים שיוכשרו, יקדמו את המחקר והפיתוח בנושא הרכב האוטונומי", אמר כ"ץ. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker