נ.ת.ע זימנה את הסינים לשימוע לפני פסילה ממכרז האיתות של הקו האדום

השימוע, עקב אי עמידה בתנאי המכרז, יתקיים בשבוע הבא ותוצאותיו צפויות להכריע את זהות הזוכה. אם CRSC הסינית תיפסל – אלסטום הצרפתית ואנסאלדו האיטלקית יתחרו ראש בראש על הפרויקט, שזכייה בו שווה 400 מיליון שקל וגם יתרון במכרז המערכות הענק

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניית הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן
אורן דורי
אורן דורי

ועדת המכרזים של פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן זימנה ביום שלישי את נציגי חברת CRSC הסינית לשימוע לפני פסילתה מההתמודדות במכרז להתקנת מערכות האיתות, שנאמד בכ-400 מיליון שקל – כך נודע ל-TheMarker. עילת הזימון היא חשש לאי-עמידה של חברת הטכנולוגיות המסילתיות מבייג'ין בתנאי הסף של המכרז, הדורשים הצגת ניסיון מוכח בפרויקטים דומים ברחבי העולם.

השימוע יתקיים בשבוע הבא, ותוצאותיו צפויות להכריע את גורל המכרז הרגיש, שכולל את רכיבי הבקרה והשליטה ברכבות שייסעו לאורך הקו האדום, לרבות תיאום עם מערכת הרמזורים וכן מעבר לניהוג אוטומטי במנהרות.

מול חברת הטכנולוגיות המסילתיות מבייג'ין מתחרות במכרז אלסטום הצרפתית ואנסאלדו האיטלקית (בבעלות היטאצ'י היפנית). במכרז זה מדורגות שלוש המציעות אך ורק לפי הצעת המחיר הנמוכה ביותר, לאחר שחברת נ.ת.ע הממשלתית בחרה לוותר על ניקוד טכני ואיכותני למתמודדות. שיטת מכרז זו עוררה ביקורת בטענה שהיא נותנת יתרון לחברה הסינית, שכבר הוכיחה בעבר את גמישותה בהצעות מחיר לפרויקט בתל אביב. במילים פשוטות, הסיכוי העיקרי של המציעות האירופיות לזכות במכרז תלוי פחות בהן ויותר בשאלה האם הסינים יודחו לפני שלב השוואת המחירים.

מכרז האיתות, שאמור היה להיות תהליך מזורז של בחירת ההצעה הזולה ביותר, ננעל להצעות כבר לפני חודש וחצי, ובאחרונה התרבו התהיות מדוע טרם הוכרזה הזוכה בו. כעת מתברר שהסיבה להתעכבות היא הקשיים שעלו בשלבי הוכחת עמידתה של CRSC בתנאי הסף הבסיסיים.

תנאי הסף במכרז דרשו מהחברות להציג ניסיון של 30 קרונות לפחות שמותקנות בהם מערכות האיתות מתוצרתן במשך שנתיים לפחות. CRSC העבירה לוועדת המכרזים של נ.ת.ע הפניות לפרויקטים שלה בעולם, שבחלקם לא עמדו בדרישת המינימום למספר הקרונות ובחלקם לא הציגו את משך ההפעלה המינימלי.

נ.ת.ע שלחה לכל שלוש המתמודדות שאלות הבהרה בנוגע להצעותיהן, ואף פירסמה הבהרה חריגה למדי שלפיה בשלב ההבהרות יותר למציעות להגיש הפניות לפרויקטים אחרים מאלה שהציגה קודם. התשובות של שתי המציעות האירופיות התקבלו ואושרו על ידי נ.ת.ע, אך החברה הסינית לא הצליחה להוכיח את הניסיון הדרוש גם בסיבוב השני.

אם לא די בכך, חלק מהפרויקטים שהכניסו הסינים לתיק העבודות שהועבר עם מסמכי המכרז הציגו בכלל מיזמים משותפים של CRSC עם חברות מערביות. שיתופי פעולה מסוג זה, שנפוצים בפרויקטים רכבתיים המוקמים בתוך סין עצמה, כוללים מערכות איתות שאינן זהות למערכות הסיניות האותנטיות ש-CRSC מציעה לרכבת בתל אביב. ואולם, דווקא הפער בין המוצר המוצג למוצר המוצע אינו בהכרח סותר את תנאי המכרז, שכאמור נעדרים כל דרישה בהמצאת מסמכים המעידים על כשירותם הטכנית של הגופים המתחרים.

"אם לא נזכה באיתות – לא ניגש למכרז המערכות"

מכרז האיתות הוא בעל חשיבות מיוחדת לחברות המתחרות עליו. לזוכה בו יוענק יתרון משמעותי לקראת הגשת ההצעות בנובמבר להתמודדות על המכרז הענקי לאספקת יתר המערכות האלקטרו-מכניות בפרויקט. היקפו של מכרז המערכות נאמד בפי 5 ממכרז האיתות – כ-2 מיליארד שקל.

הזוכה במכרז המערכות תישא באחריות לאינטגרציה בין כלל המערכות, לרבות טכנולוגיות האיתות. חברה שתנסה לזכות בשני המכרזים תוכל להציע עלויות אינטגרציה נמוכות יותר, וכן לשאת בפחות סיכונים. הסיכונים שבלקיחת אחריות על מוצר איתות של חברה אחרת הובילו לאיומים מצד חלק מהחברות המתמודדות במכרז האיתות כי אם לא יזכו בו – לא ייגשו למכרז המערכות הגדול.

CRSC כבר היתה קרובה מאוד לקבל את פרויקט האיתות לידיה לפני ארבעה חודשים בלבד - ובפטור מלא ממכרז. באותה עת שאפו בנ.ת.ע להימנע מההליך המכרזי, בניסיון להשלים פערים שנוצרו בלוחות הזמנים, לאחר שמכרז קודם בנושא כבר בוטל בינואר, בעקבות הצעות מחיר גבוהות מדי של שתי המתמודדות - אלסטום וקבוצת TAT הצרפתית-ישראלית. לשם כך פנתה נ.ת.ע לרקוח "דיל" מול חברה נכדה אחרת של משרד התחבורה הסיני, ספקית הקרונות של הקו האדום CRRC, במטרה שתשמש כפלטפורמה לשכירת שירותי מערכות האיתות בקבלנות משנה.

כפי שפורסם ב-TheMarker, בתחילה ניהלה ה"מתווכת" הסינית של נ.ת.ע מגעים מול חברות אירופיות שמתמחות בטכנולוגיות איתות לקרונות - אך אלה נכשלו בגלל פערים כספיים. לכן פנתה CRRC למשא ומתן מול CRSC, בכוונה לשכור את שירותיה כקבלנית העבודות, שהוכחו כבר אז כזולים יותר. ככל הידוע, שתי החברות הסיניות הגיעו להבנות לגבי שיתוף פעולה בתל אביב, אך לבסוף כשלו המגעים בין נ.ת.ע ל-CRRC, שסירבה להיענות לדרישה לחתום על כתב ויתור תביעות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker