"הביקוש למכוניות חדשות צפוי לרדת בשנים הקרובות - בגלל הפקקים" - רכב ותחבורה - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"הביקוש למכוניות חדשות צפוי לרדת בשנים הקרובות - בגלל הפקקים"

חברת דירוג האשראי מידרוג מצביעה על הצפיפות הגוברת בכבישים ועל החמרת ההגבלות על האשראי הבנקאי כסיבות לצניחה במספר רכישות הרכב ■ עם זאת, בטווח הארוך צופה החברה חזרה לצמיחה שנתית של 2%–3%, וממליצה ליבואני הרכב להיערך לעידן המכוניות האוטונומיות-שיתופיות

16תגובות
אוטותל. תחבורה שיתופית ותחבורה אוטונומית ישנו את שרשרת הערך בענף
O+A

הגודש בכבישים מוביל לירידה במספר כלי הרכב החדשים שנמכרים בישראל, ויוסיף להקטין את הביקוש למכוניות חדשות בשנים הקרובות — כך עולה מדו"ח מיוחד על ענף הרכב בישראל שערכה חברת דירוגי האשראי מידרוג.

אחרי שנים של עלייה במספר המכוניות החדשות שנמכרות, אוגוסט היה החודש השביעי ברציפות של ירידה במספר כלי הרכב שנמסרו לרוכשים. לפי נתוני איגוד יבואני הרכב, בחודש שעבר עלו על כבישי ישראל 24.1 אלף מכוניות חדשות, לעומת 27.5 אלף באוגוסט 2016. בינואר־אוגוסט מסרו היבואנים 218 אלף מכוניות — ירידה מתונה של 1% לעומת ינואר־אוגוסט 2016. כיום קצב המכירות עדיין גבוה, אך הדו"ח צופה כי מספר מסירות כלי הרכב ללקוחות יירד בחדות בטווח הקצר.

לפי החברה, הגורמים להאטה בענף הם בין השאר הצפיפות הגבוהה בכבישים, וכן הידוק הגבלות האשראי השנה, בהתאם להנחיות בנק ישראל, שהובילו לצינון הביקוש.

"בטווח הקצר והבינוני, העלייה בצפיפות בכבישים צפויה לגבור על העלייה ברמת המינוע", קובע הדו"ח ומסביר: "למרות רמת המינוע (מספר כלי רכב לנפש; א"ד) הנמוכה בישראל ביחס למדינות המפותחות בעולם, רמת הצפיפות בכבישים גבוהה מאוד — בייחוד באזור ריכוז האוכלוסייה במדינה, והיא עשויה להכביד בשנים הקרובות על גידול נוסף ברמת המינוע. חרף העלייה בשיעור הבעלות על כלי רכב, ניכרת במקביל גם עלייה חדה בתנועת הנוסעים ברכבת ישראל בשנים אלה, שכמעט הוכפלה בשל שיפור היצע הקווים והעלייה בצפיפות בכבישים".

.

שינויים בתפישת הבעלות על כלי הרכב

בטווח הארוך צופה הדו"ח חזרה לצמיחה של 2%–3% במספר המסירות השנתי. עם זאת, הדו"ח מדגיש כי התמורות הצפויות בענף הרכב בעתיד הנראה לעין עשויות לטרוף את הקלפים בענף ולחלק אותם מחדש: "התפתחויות טכנולוגיות בתחום הרכב, כמו כלי רכב מונעי חשמל וכלי רכב אוטונומיים, לצד מודלים של שיתוף נסיעות שמשנים את התפישה לגבי הבעלות על כלי רכב, צפויים בטווח הארוך לשנות את שרשרת הערך בענף הרכב, ומציבים איומים והזדמנויות בפני השחקנים הקיימים".

המשמעות של אימוץ מודלים אלה, לפי מידרוג, היא שינוי הדרגתי בזהות הלקוח הישיר של חברות הרכב, היבואנים וחברות הליסינג — פחות אנשים פרטיים ויותר פירמות עסקיות המחזיקות בבעלותן ציי רכב לצורך אספקת שירותי ניידות.

יבואני הרכב וחברות הליסינג יצטרכו להתאים את עצמם לעשור הבא, שמתואר בסימן שירותי ניידות המבוססים על שיתוף כלי רכב, שיחדירו שחקנים חדשים לענף. "התפתחות זו, אף כי אינה צפויה להתבסס אלא בטווח הזמן הארוך, ותלויה במידה רבה גם בהתפתחות הרגולציה ותמריצי המס במדינות השונות, תהיה בעלת השפעה על ערוצי המכירה והמימון של כלי רכב, שבמרכזם כיום מצוי משק הבית כגורם מרכזי. חברות הליסינג, שהתמחותן בניהול ציים ובהשאת ערך הגרט (ערך נכס קבוע בתום חייו השימושיים), עשויות לראות בכך הזדמנות עסקית, אך הדבר ידרוש מהן לאמץ פרדיגמות עסקיות וטכנולוגיות שונות מהקיימות. יבואני הרכב עשויים בעתיד להתאים את עצמם לשרשרת הערך המשתנה באמצעות רכישות ומיזוגים בתחום הטכנולוגיה ובתחום ניהול הציים", מסביר הדו"ח.

.

"רמת התחרות בענף הרכב - בינונית"

2016 היתה המוצלחת ביותר מאז ומעולם ליבואני הרכב, ובפער ניכר. כמעט 287 אלף מכוניות חדשות עלו על כבישי ישראל הפקוקים בשנה זו. זו קפיצה של 12.6% לעומת 2015, שהיתה גם היא שנת שיא בענף.

את הזינוק של הענף בשנים הקודמות מנמקים במידרוג בשילוב גורמים, שכללו היצע אשראי רחב, הורדה ריאלית של מחירי כלי הרכב החדשים, הרחבת היצע הדגמים וכן עלייה ברמת החיים הכללית.

לפי הדו"ח, ההיצע המגוון של דגמי כלי רכב גם הוא גורם מאיץ בביקוש: "בשנים האחרונות ניכרת עלייה בולטת במספר המסירות של כלי רכב קטנים מסוג מיני, שהורידה את העלות של כלי רכב חדש באופן יחסי לכלי רכב משומש מיד ראשונה. מגמה זו נתמכה בנוסחת המיסוי הירוק המגלמת הנחה אבסולוטית (שלא כשיעור ממחיר כלי הרכב) ומעודדת רכישת כלי רכב זולים וחסכוניים. בד בבד, ניכרת גם עלייה במסירה של מכוניות יוקרה, ולחלופין, מכוניות SUV (ג'יפים וג'יפונים) שאף שהם יקרים יחסית, היו 26% מהמסירות ב–2017 לעומת 12% ב–2014, על חשבון המשפחתיות המסורתיות".

הדו"ח מגדיר את רמת התחרות בענף יבוא הרכב כ"בינונית", בשל הסכמי זיכיון בלעדיים שמחזיקים היבואנים. ואולם, במידרוג מזהים תחרות אנכית גוברת והולכת ליבואני הרכב מצד חברות הליסינג, שהן פלח לקוחות מרכזי שלהם, עם 40%–45% מרכישות כלי הרכב הפרטיים והמסחריים. שיעור זה כולל גם רכישות של כלי רכב למטרת מכירתם הלאה לשוק הפרטי כיד ראשונה עם אפס ק"מ.

על פי נתוני רשות המסים, ב–2015 בוצעו בישראל כ–170 אלף עסקות למכירת כלי רכב מיד שנייה, כשחברות הליסינג היו אחראיות ליותר מ–75 אלף עסקות מהן.

נתון עומק המשפיע על הביקוש לכלי רכב בישראל הוא מחירם הגבוה יחסית, הנובע משיעור המס הגבוה החל על יבוא כלי הרכב לישראל והיעדר גבולות יבשה פתוחים לסחר חופשי בכלי רכב. הדו"ח מציין כי מסי היבוא על כלי רכב מהווים שיעור בלתי־מבוטל מהכנסות המדינה ממסים (כ–3.5% ב–2015 ללא הכנסות מאגרות, לפי פרסומי רשות המסים). שיעור זה היה אמנם במגמת ירידה בשני העשורים האחרונים, אך נותר מקור הכנסה יציב יחסית ומהותי בעבור המדינה.

ב–2015 נעו שיעורי מסי היבוא האפקטיביים (לפני מע"מ) בטווח רחב שנע בין 9% לכלי רכב בעלי רמות זיהום נמוכות לבין 80% לכלי רכב בעלי רמות זיהום גבוהות, ובממוצע היה שיעור המס האפקטיבי (לפני מע"מ) 63%, כשלהערכת רשות המסים, נתון זה היה במגמת ירידה ב–2016.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#