הצ'ופר לבעלי הליסינג שיחסל את המאבק בפקקים

מכונית הליסינג, שנוסעות קילומטרז' כפול מרכב פרטי, נהפכו למקלט מס ותמריצים לשימוש בהן יביאו לסתימת הכבישים

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגרש רכבי ליסינג בתל אביב
אורן דורי
אורן דורי

רכב הליסינג נחשב במשך שנים למקלט מס, שאיפשר בעיקר להיי־טקיסטים להחזיק כלי רכב צמוד בעלויות נמוכות משווי ההטבה עצמה. לפני עשר שנים שינתה רשות המסים את שיטת החישוב, והעלתה בפועל את המיסוי שמשלמים עובדים המקבלים כלי רכב מהעבודה.

הכנסות המדינה ממיסוי כלי רכב צמוד מגיעות כיום ל–5.6 מיליארד שקל בשנה — זינוק של כ–65% לעומת ההכנסות במודל המיסוי הקודם, שהונהג עד 2007. כתוצאה מהתייקרות הליסינג ומהתפתחות שוק כלי הרכב, בשנים האחרונות יותר ויותר עובדים ויתרו על זכאותם למכונית הליסינג המסורתית, ופנו לאפיקים של רכישת כלי רכב פרטי, לליסינג פרטי או לתחבורה הציבורית.

אחד המאפיינים המובהקים של רכב הליסינג הוא הקילומטרז' הגבוה שהוא נוסע — כפול מרכב בבעלות פרטית. לפי נתוני הלמ"ס ל–2015, גמאו נהגים ברכבי ליסינג 30.6 אלף ק"מ בממוצע, לעומת 14.6 אלף ק"מ בלבד במכונית שבבעלות פרטית. רכב ליסינג מאפשר לעובד להגיע למקום העבודה בנוחות, אבל נהפך לסמל סטטוס גם כי הוא מגיע במקרים רבים עם דלקן, ומסיר מהנהג את הדאגה לירידת ערך הרכב או בלאי מואץ עקב קילומטראז' מופרז.

בימי הזוהר של הליסינג, לפני כעשור, מילאו "רכבי העבודה" את כבישי ישראל למטרות שונות ומגוונות — אפילו טיולי שטח. כשכלי הרכב ממילא מוחלף בידי המעסיק בכל שלוש שנים והדלק בחינם, למה לחסוך בנסיעות? כמו כן, התפתח סגנון נהיגה שאופייני לחלק מנהגי הליסינג, הכולל משחקים תדירים בין דוושות הגז והברקס, ללא דאגות משריפתו המוגברת של הבנזין היקר. ובכל זאת, אי־אפשר לשכוח את השיר "רכב חברה" של התוכנית "ארץ נהדרת", בו שרו אסי כהן ומאור כהן על יתרונות המוצר ("רכב חברה, רכב חברה, נותן לילד שלי לנהוג עד ראש הנקרה").

כיום, קצת פחות ממחצית כלי הרכב החדשים שנמכרים בישראל נרכשים על ידי חברות הליסינג, וציי הרכב הגדולים. כוונת ועדת הכספים של הכנסת להפחית באופן משמעותי את שיעור המס שמשלמים העובדים — אחד המתווים מציע להפחית את שווי השימוש מ–2.48% ממחיר כלי הרכב ל–2% — עשויה כמובן להקל את נטל הוצאות משק הבית של הנהנים מרכב צמוד.

ואולם, מהלך מסוג זה עלול לסתום את הכבישים בעוד ועוד מכוניות ליסינג שמעודדות שימוש נרחב במכונית. החלטה של המדינה לעודד את השימוש בכלי רכב מהעבודה עלולה להתברר כמכת מחץ למאבק בעומסי התנועה ולניסיונות לשחרר את הישראלים מהתלות במכונית.

רק לפני חודש וחצי דנה ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת באפשרות להוסיף סעיף לשכר שיעודד עובדים המגיעים לעבודה ברכבם הפרטי לעבור לאמצעי תחבורה חלופיים. זאת בין היתר על רקע גידול רב־שנתי בקרב עובדי המדינה שמקבלים החזרי הוצאות רכב — ששיעורם הגיע כבר לכ–73% מעובדי משרדי הממשלה השונים (מלבד משרד הבריאות). כיום, אותם עובדים שמבקשים לוותר על כלי הרכב הצמוד נפגעים בתלוש השכר בהיקף של אלפי שקלים בחודש.

בצד השני של מסדרונות הכנסת, בוועדת הכספים, בדחיפת התאחדות התעשיינים, מנסים להביא לתוצאה ההפוכה — קרי להגדלה מתמדת של מספר המכוניות הצמודות על כבישי ישראל הצפופים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker