למרות שיטת הבנייה המיושנת - הגשר שנפל על כביש 4 יתוקן ולא ייבנה מחדש

בעקבות חשש גובר מחצייה מסוכנת של הולכי רגל, הוחלט בנתיבי ישראל שלא להקים בינתיים גשר חדש - אלא להשלים את המקטע הקיים, באותו גובה ■ העבודות צפויות לעלות עד 4 מיליון שקל, יימשכו כארבעה חודשים ויחייבו סגירה זמנית של הכביש הסואן

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאונת הגשר על כביש 4. בנתיבי ישראל בחרו להשלים את הגשר בצורתו הנוכחית
תאונת הגשר על כביש 4. בנתיבי ישראל בחרו להשלים את הגשר בצורתו הנוכחיתצילום: עופר וקנין

שבועיים לאחר שנפל כתוצאה מהתנגשות של משאית מנוף בו, החליטו בחברה הממשלתית נתיבי ישראל (לשעבר מעצ) להקים מחדש מקטע מגשר רמת אלחנן שמעל כביש 4. המקטע יוקם בתצורה ובגובה זהים למקטע הגשר שנותר עומד על תלו.

מאז התאונה שבה קרס הגשר, בנתיבי ישראל בחנו שלוש חלופות עיקריות — על רקע חשש גובר כי המצב הקיים יביא לחצייה מסוכנת של הולכי רגל את כביש 4, בין גבעת שמואל לבני ברק. החלופות שנבחנו הן הצבה מהירה של פלטפורמת ברזל משלימה לחצי הגשר הקיים (בכיוון דרום); בנייתו מחדש של חצי הגשר שנפל (לכיוון צפון); או הריסת שאריות הגשר, לצורך בנייתו מחדש בגובה רב יותר (5.8 מטרים לעומת 5.2 מטרים כיום).

לבסוף נבחרה החלופה השנייה, ככל הנראה מכיוון שהקמת גשר חדש שלם תארך זמן רב יחסית, והסתפקות בהקמת מקטע גבוה מהקיים בלבד תהיה כרוכה בהשקעה זהה לעלות הקמת גשר חדש.

לפיכך, בנתיבי ישראל ישלימו את הגשר בצורתו הנוכחית, כלומר ישקמו את ניצבי הבטון שבצדי הכביש ויניחו עליהם קורת בטון חדשה. עלות העבודות מוערכת בעד 4 מיליון שקל, והן יימשכו כארבעה חודשים. ביצוען יהיה כרוך בלפחות סגירה אחת של הכביש הסואן.

בנתיבי ישראל מציינים כי מקטע הגשר החדש יוקם לפני התקן המאושר כיום - ובהתאם לשדרוג שבוצע בצדו השני של הגשר, לפני כחצי שנה. זאת בתקווה כי המהלך יחייב את סגירת כביש 4 למשך לילה אחד בלבד.

עוד מזכירים בחברה כי גובהן המרבי של רוב המשאיות כיום הוא 4 מטרים, ומשכך אין כל מניעה בטיחותית בהותרת הגשר בגובהו הנוכחי - אלא קיימת חשיבות באכיפת התקנות התחבורתיות. זאת בייחוד לאחר שני המקרים הנוספים שבהם התנגשו בשבוע האחרון משאיות בגשרים בכביש 1 ובנתיבי איילון.

הנדסה פשוטה שכבר אינה מיושמת כיום

גשר רמת אלחנן הוא גשר מקטעים (סגמנטים) טרומי. הוא הוקם ב–1975 בהנדסה פשוטה יחסית, שאומצה אז עבור גשרים בעומס קל. לפי הערכות, בישראל פזורים עוד עשרות רבות של גשרים הבנויים בשיטה זו.

הגשר הוקם באמצעות השנחה של שתי קורות בטון כבדות משקל (40 טונה) על גבי שלושה ניצבים, ללא קשירה. קצות הקורות חוברו לניצבים באמצעות יציקת בטון — ואלה הונחו על גבי תושבת בעלת זיזים (סטופרים), שנועדה למנוע מהקורות להחליק מטה.

בתחקור ראשוני שביצעה נתיבי ישראל לאחר התאונה עלה כי נהג משאית מנוף עבר תחת הגשר כשהמנוף שלו פתוח למחצה (בניגוד לחוק) — מה שגרם לפגיעה בתחתית הגשר ולא בחזיתו. כתוצאה מעוצמת הפגיעה, כך נטען, המנוף הרים את הגשר מעבר לתושבת שנשברה, וקורת הבטון התגלגלה קדימה ונפלה כיחידה אחת על הכביש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker