"נסיעה באוטובוס – רולטה רוסית": זינוק של 30% בתלונות על התחבורה הציבורית

1,800 תלונות על 470 קווי אוטובוסים התקבלו ברבעון השני של 2017 באפליקציית הדיווחים שהשיק ארגון הצרכנים 15 דקות – רובן בגין איחורים, דילוג על תחנות וחוויית נסיעה לא ראויה ■ ברשימת הקווים הגרועים: שבעה שמפעיל אגד וארבעה של דן

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת אוטובוס בערדצילום: עופר וקנין
אבי בר-אלי

24 שעות לאחר שמשרד התחבורה דיווח על גידול של 5% בהיקף הנסיעות בתחבורה הציבורית במחצית הראשונה של 2017 – מפרסם היום (ב') ארגון צרכני התחבורה הציבורית בישראל, 15 דקות, את הדו"ח הרבעוני שלו על תלונות ציבור הנוסעים באוטובוסים.

מהדו"ח עולה כי ברבעון השני של 2017 התקבלו 1,800 תלונות על השירות שניתן ב-470 קווי אוטובוסים. מדובר בזינוק של 30% ביחס למספר התלונות שהתקבלו ברבעון הראשון של השנה – שבו השיק הארגון אפליקציה ייעודית שמאפשרת למשתמשיה ממשק נוח לתיעוד ליקויים בתחבורה ולדיווח מיידי עליהם.

ניתוח הדיווחים שהתקבלו באפליקציה העלה כי חלק ניכר מהם – 754 תלונות (41.6%) – נסב סביב איחורים בהגעת אוטובוסים ו-198 תלונות (11%) התקבלו בגין דילוג אוטובוסים על תחנות.

"הקו כהרגלו בקודש, לא הגיע לתחנה ואין שום מידע לגבי הגעתו מתישהו בזמן הקרוב, או שמא כרגיל ידלג הוא על נסיעה זו ויגיע רק בעוד שעה", התלוננה נוסעת בקו 42 של אגד בירושלים. "מילא אם היה מדלג רק על שעה זו, אך קו זה משול לרולטה רוסית - רק אלוהים יודע אם בדיוק בשעה בה אתה עומד בתחנה יפגע הקו בלו"ז או יפספס", הוסיפה הנוסעת.

207 תלונות התקבלו בגין תדירות נמוכה מדי של קווים (11.4%), שהביאה לצפיפות, דוחק ואף להותרת נוסעים בתחנות. 150 תלונות (8.3%) התקבלו בגין חוויית נסיעה לא ראויה (למשל, לכלוך או העדר מיזוג). 112 תלונות (6.2%) נמסרו בגין דיווח מידע חסר או מוטעה.

אוטובוס שוב מאחר! עמוס באנשים עד אפס מקום! אנשים לא מצליחים לרדת בתחנות שלהם ועומדים אחד על השני!! ממש בלאגן.. .החזרה הביתה מהעבודה פשוט נהפכה לסיוט בשנתיים האחרונות!" – כך העידה נוסעת בקו 66 של דן מפתח תקווה לתל אביב.

נוסע בקו 38 של אגד בחיפה התלונן: "אוטובוס מחניק עד מוות.. מזגן תקול.. עושה רק קול ולא מקרר כלל. רמת שרות מבישה ותנאי נסיעה מהגיהינום".

נוסעת בקווי דן 16, 104 ו-204 בתל אביב העידה על הבעיה המוכרת של העדר סנכרון בין לוחות הזמנים של האוטובוסים לבין מועדי הרכבות. זאת, לאחר שתיעדה את המתחולל בתחנת הרכבת תל אביב-ההגנה: "לא רק שהמדרכה עמוסה המוני אנשים, הקווים האמורים כבר לרוב מגיעים מלאים לתחנה. כל זה גורם לא רק להמתנה ממושכת אלא גם למראות לא נעימים בהם אנשים נדחקים בתור לאוטובוס או דוחפים, אנשים צפופים כמו סרדינים בתוך האוטובוס, או נהג שסוגר את הדלת על ידה של נוסעת. זו שערוריה שלא מסנכרנים בין כמות הנוסעים ברכבות לבין המענה בנסיעות ההמשך לתוך העיר".

הכי הרבה תלונות: קו 82 של דן

ניתוח הנתונים העלה כי בין 15 הקווים המדווחים ביותר באפליקציה – שבעה מופעלים בידי קואופרטיב אגד וארבעה בידי חברת דן. הקו שספג את מירב התלונות, בעיקר בגין אי ביצוע נסיעות ואיחורים קבועים, היה קו 82 של דן בין פתח תקווה לתל אביב.

גם קו 66 שנוסע על ציר פתח תקווה-תל אביב ספג תלונות על עומס, דוחק וצפיפות שהובילו להותרת נוסעים בתחנות. תלונות על דוחק התקבלו גם בגין הנסיעות בקווי דן בציר חולון-תל אביב (189 ו-289).

אצל אגד ריכזו את רוב התלונות קווים 19 ו-6 בירושלים וכן קו 249 בין פתח תקווה לרחובות.

תלונות חמורות על אי ביצוע נסיעות, הותרת נוסעים בתחנה ועל הפעלת אוטובוסים לא ראויים (מלוכלכים ונעדרי מיזוג) התקבלו נגד קו 605 של נתיב אקספרס, שנוסע בין נתניה לתל אביב.

תלונות על אי ביצוע נסיעות והותרת נוסעים בתחנות התקבלו גם בקו 90 של מטרופולין, בין הרצליה פיתוח לתל אביב – שהיה הקו המדווח ביותר ברבעון הראשון של 2017.

בארגון 15 דקות הפנו אצבע מאשימה כלפי משרד התחבורה וטענו כי "אינו מבצע כראוי את תפקידו כרגולטור וכן אינו מטפל בבעיות היסוד המונעות את שיפור השירות". זאת, בין היתר, בגלל התמודדות לקויה עם המחסור בנהגים בענף ועקב העדר נתיבי תחבורה ציבורית.

"באופן בולט עיקר התלונות הן מגוש דן ומירושלים, אזורים עתירי אוכלוסין שבהם הביקוש לתחבורה ציבורית מהירה ואמינה גבוה. אף שבחלק ניכר מהמקרים הצורך בשיפור השירות ידוע זה כמה שנים - השירות לא מתוגבר על ידי משרד התחבורה, והוא אינו מספק מענה הולם לעלייה בביקושים", נמסר מהארגון.

ב-15 דקות ציינו עוד כי ציבור הנוסעים שמבקש לדווח על ליקויים נתקל במענה לקוי מצד משרד התחבורה, כשזה "פועל בצורה איטית וחלקית, ולעיתים רק עקב הפעלת לחצים ציבוריים".

מאגד נמסר בתגובה: "הטענות לגבי הקווים בירושלים מוכרות, ואגד עושה כל שביכולתו לתת מענה מיטבי. ענף התחבורה הציבורית סובל ממחסור של כ- 3,500 נהגים, ובכלל זה מאות נהגים באגד - מרביתם בירושלים.

"ידוע לכל כי הפעלת התחבורה הציבורית בירושלים היא משימה מאתגרת ביותר וזאת בהתחשב במאפיינים רבים ובכללם שינויי תנועה כתוצאה מפיגועים, צפיפות רבה, אירועים לאומיים, הפגנות, ביקורי אח"מים ואירועים ביטחוניים נוספים. בנוסף, היעדר תשתית מתאימה והיעדר אכיפת נתיבי תחבורה ציבורית. כל אלה מביאים לקושי במתן השירות. עמדתנו היא כי ההתעלמות מנתונים אלה במחקרי תנועה יוצרת עיוות מכוון והטייה של התוצאות".

דן: "דרוש קוסם כדי להפעיל אוטובוסים בתנאים כאלה"

מחברת דן נמסר בתגובה: "הדו"ח מדבר בעד עצמו בציינו את הבעיות הרוחביות המשותפות לכל המפעילים בארץ: המחסור החמור בנהגים, מחסור בנתיבים שמורים לאוטובוסים וחוסר אכיפה בנת"צים.

"כמו כן, עומסים קיצוניים באזורים שבהם מתבצעות עבודות הרכבת הקלה מונעים מאיתנו לעמוד בלוחות הזמנים. דרוש קוסם מיומן כדי להפעיל תחבורה ציבורית טובה בתנאים כאלו. נהגים רבים מסרבים לעבוד בגוש דן בגלל התנאים הקשים שגוררים גם כעסים (מוצדקים) מצד הנוסעים והתמודדות אין סופית עם פקקי תנועה וקהל מתוסכל".

משרד התחבורה מסר בתגובה לדו"ח כי מדובר ב"סקר מוטה, חובבני, מגמתי ובלתי מקצועי, היות שהוא מתעלם במופגן מהפרמטרים המקובלים בענף".

לטענת משרד התחבורה, הדיווחים על אי ביצוע נסיעות אינם מהימנים היות שהם מתייחסים לכמות התלונות – ולא למספר הנסיעות שלא בוצעו בפועל, וכן מסיקים ממקרה בודד של אי ביצוע נסיעה בשעה מסוימת – על שאר פעילות הקו.

עוד נמסר כי "משרד התחבורה מבצע בקרה ואכיפה שוטפת על כל מפעילי התחבורה הציבורית בישראל במהלך כל השנה, באמצעות אנשי מקצוע ושימוש במערכות טכנולוגיות מתוחכמות (GPS ונתוני ולידציה). בנוסף משוקללים נתונים כמו תלונות ציבור המתקבלות במשרד התחבורה ואלמנטים ייחודיים נוספים המסייעים לאיכות הבקרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker