בקשה לייצוגית על גובה מחירי המזון והשתייה בתחנות הרכבת

לטענת התובע, לקוח של הרכבת בשם בן ציון ציטרין, המוצרים הנמכרים לנוסעים במכונות מתומחרים במחירים הגבוהים באופן משמעותי מעלותם המקובלת בשוק

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונות שתייה של פפסי וקוקה קולהצילום: בלומברג
אורן דורי

נוסעי רכבת ישראל משלמים מחירים מופרזים על מזון ושתייה שנמכרים במכונות האוטומטיות בתחנות הרכבת — כך טוענת בקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בירושלים.

לטענת התובע, לקוח של הרכבת בשם בן ציון ציטרין, המוצרים הנמכרים לנוסעים במכונות מתומחרים במחירים הגבוהים באופן משמעותי מעלותם המקובלת בשוק. הפער מוערך ב–150%–400%, בהתאם לסוג המוצר. כך, לדוגמה, בקבוק מים מינרליים קטן, הנמכר ברשתות השיווק החל משני שקלים, נמכר בתחנות הרכבת בתשעה שקלים, והמחיר של שאר סוגי השתייה הקלה הוא עשרה שקלים.

הבקשה לייצוגית הוגשה נגד חברת רכבת ישראל וחברת מ.א. אוטומטים, זכיינית השירות הבלעדית מאז 2012. התביעה מעריכה את היקף הנזק שנגרם ללקוחות בכ–14 מיליון שקל, ומבקשת להחזיר את הסכום הזה לציבור. באי כוחו של ציטרין, עורכי הדין אביעד ויסולי ואיתמר כהן, טוענים כי הסיבה למחירים הגבוהים של מוצרי המזון היא עמלה שמעביר הזכיין לרכבת בשיעור של 47% מכלל מחזור המכירות שלה במכונות המוצבות בתחנות הרכבת, או כ–2.4 מיליון שקל בשנה — הגבוה מביניהם.

התובע מגדיר את העמלה שגובה הרכבת מהזכיין "רצחנית". לטענת ציטרין, "הנתבעות יצרו מונופול מוחלט על הצבת מכונות אוטומטיות למכירת מוצרי מזון בתחנות הרכבת, שבהן הקהל הוא 'קהל שבוי', ונאלץ לשלם את מחיריהן המופרזים".

עורכי דינו הוסיפו כי "הרכבת מנצלת בצורה צינית את המשאבים שהעניקה לה המדינה לצורך ולטובת הציבור, לשם גביית רווחים חזיריים לכיסה. זהו ניצול פסול של המונופול שהוענק לרכבת ישראל, והפרת חובותיה של הרכבת לציבור לפי כל דין".

ברכבת ישראל מסרו כי יוכלו להגיב לדברים רק בבית המשפט. עם זאת, בעבר התייחסו ברכבת לסוגיה כך: "מחירי המשקאות הקלים שברציפים נקבעו על ידי הזכיין שזכה במכרז, עם מחיר הדומה למחיר השוק במקומות הומי אדם. יש לציין כי משקאות קלים נמכרים גם בעמדות הקפה המפוזרות בתחנות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker