פיילוט: מצלמות אכיפה על אוטובוסים תיעדו כלי רכב הנוסעים בנתיבי תחבורה ציבורית

המצלמות הנסתרות ממוקמות מאחורי השמשה הקדמית באוטובוס, כך שהנהג אינו יכול לדעת מתי הוא מצולם ולא יכול "לרמות"

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתיב תחבורה ציבורית ברחוב אבן גבירול בתל אביבצילום: דודו בכר
אורן דורי

פיילוט להפעלת מצלמות אכיפה ניידות המוצבות באוטובוסים, שמתעדות בווידיאו נהגים העוברים על איסור נסיעה בנתיבי תחבורה ציבורית (נת"צים), נערך באמצעות כלי רכב של חברת מטרופולין.

ניסוי זה, שאינו מבצעי עדיין, הוא פרי שיתוף פעולה בין מפעילת התחבורה הציבורית לבין מפתחת הטכנולוגיה, חברת רודמטריק (RoadMetric) הישראלית. במסגרת הפיילוט, המערכת הנפיקה כ–35 דו"חות דמה לנהגים בממוצע למשמרת של ארבע שעות. ואולם לצורך בדיקת הטכנולוגיה, הוגדרו במערכת גם דרכים שאינן מסומנות בנת"צים ככאלה שבהן הנתיב מיועד לתחבורה ציבורית בלבד. לצורך השוואה, פרויקט של רודמטריק בסנט פטרסבורג מנפיק בממוצע דו"ח בכל 10 דקות לכל אוטובוס.

היתרון של מצלמות האוטובוסים, בהשוואה למצלמות המוצבות בצדי הדרך על עמודים, הוא באפקט הרתעה חזק יותר. מדובר במצלמות נסתרות, שממוקמות מאחורי השמשה הקדמית באוטובוס, כך שהנהג אינו יכול לדעת מתי הוא מצולם. שלא כמו במפגש עם מצלמות נייחות, כאן אין אפשרות "לרמות" את השיטה ולזגזג בין הנתיבים בנקודה בה המצלמה מוצבת.

מנגד, חסרונה של המצלמה הניידת היא במפגש עם פחות כלי רכב. על פני מצלמת עמוד חולפות הרבה יותר מכוניות ביחס למצלמת אוטובוס, שמתעדת רק את הרכב שנוסע לפניה. כמו כן, היו מי שהעלו שאלות כלפי עמידת המערכת בתקנות להגנת הפרטיות, אך רודמטריק הצטיידה בחוות דעת משפטית לפיה אין בשיטת התיעוד כל הפרה של התקנות.

מצלמת האכיפה על שמשת האוטובוסצילום: רודמטריק

לפי רודמטריק, על מנת שההרתעה תהיה אפקטיבית, יש להתקין מצלמות בכ–20% מהאוטובוסים באשכולות העירוניים. עלות המערכת היא כ–10,000 דולר לכל יחידה. תיעוד העבירות מתבצע באופן אוטומטי, ונעזר ב–GPS שבוחן את מיקום הנסיעה. התיעוד נשלח דרך חיבור WiFi לחדר בקרה, שם נערכת הצלבת מידע אוטומטית עם מאגר מספרי הרכב המורשים לנסוע בנת"צ.

החברה, שהוקמה ב–2007 ופועלת כיום לדבריה ב–18 מדינות, מבקשת לחדור לשוק מצלמות האכיפה הישראלי, שנמצא כיום בצמיחה. במסגרת פרויקט "מהיר לעיר" לרישות גוש דן בעשרות נת"צים במהלך השנים הקרובות, הועברו סמכויות האכיפה ממשטרת התנועה לידי הרשויות העירוניות. כספי הדו"חות מעבירות נסיעה בנתיבים הייעודיים לאוטובוסים ולמוניות מועברים לקופות העיריות, ורבות מהן נערכות לרכש של מצלמות אלקטרוניות. החברה הדומיננטית כיום בתחום זה בישראל היא חברת סייפר פלייס, שבין השאר סיפקה מצלמות נייחות לעיריית תל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker