בכירים לשעבר במשק קוראים לכ"ץ וכחלון לשנות גישה במאבק בפקקים: "אשרו הטבות מס לנהגים שנמנעים מהגודש"

תוכנית "נעים לירוק" להפחתת פקקים באמצעות תמריצים כספיים מקבלת רוח גבית ממכתב ששיגרו עשרות אנשי תחבורה, כלכלה ותכנון

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוג'ין קנדלצילום: עופר וקנין
אורן דורי

לא פחות מ–44 בכירים לשעבר ומנהלים בתחומי התחבורה, הכלכלה והתכנון חתמו על פנייה לשר התחבורה ישראל כ"ץ ושר האוצר משה כחלון, הקוראת להם לקדם את התוכנית הממשלתית לתגמול נהגים שיימנעו מנסיעה בגודש.

תוכנית "נעים לירוק" גובשה במטרה להתמודד עם הגודש בכבישים על ידי הפחתת נטל המס המוטל על מי שאינם תורמים לפקקים ולזיהום האוויר. ההחלטה על התנעת הפרויקט — שסיים פיילוט מוצלח — מונחת על שולחנם של משרדי התחבורה והאוצר, אך יישומה מתעכב בשנתיים האחרונות.

"הגודש בדרכים פוגע באיכות החיים ורמת החיים של כולנו. הגודש מבזבז זמן, פוגע באמינות מערכת התחבורה, מקטין את התוצר, מזהם את הסביבה ומצמצם את ההזדמנויות התעסוקתיות והעסקיות", כך נפתח המכתב שנשלח שלשום לשרים.

"הדרך היעילה ביותר לנהל את הביקוש לרשת הכבישים בתנאי גודש היא באמצעות תמריצים כספיים. דרוש שיתקיים הפרש כספי משמעותי בין נסיעה בתנאי גודש לבין נסיעה שאיננה בתנאי גודש כדי שהנהגים ינצלו את החלופות העומדות לרשותם. חלופות אלה הן הסטת זמני הנסיעה, מעבר לתחבורה ציבורית (בחלק או בכל מסלול הנסיעה), נסיעה משותפת עם אחרים או עבודה מהבית/מרחוק בסוגי תעסוקה מתאימים (לפחות בתחילת יום העבודה). אנחנו סבורים שהטיפול בגודש יכול להצליח רק באמצעות שילוב מדיניות של ניהול הביקוש יחד עם הגדלת ההיצע. פרויקטים המגדילים את ההיצע התחבורתי כלומר, רכבות וכבישים, חשובים ככל שיהיו, אינם מספיקים בכדי להפחית את הגודש באופן משמעותי".

יגאל כהן אורגדצילום: אייל טואג

בין החתומים על הפנייה נמנים שר האוצר לשעבר, יגאל כהן אורגד, ומספר מנכ"לי משרדים ממשלתיים בעבר: דורון שורר ואלכס לנגר ממשרד התחבורה, אוהד מראני מהאוצר ופרופ' אורי מרינוב מהמשרד להגנת הסביבה. עוד ברשימה יועצים וחוקרים ידועים כמו פרופ' יוג'ין קנדל, לשעבר יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה ויועץ כלכלי לראש הממשלה, פרופ' ראובן גרונאו, חבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, ופרופ' עומר מואב, לשעבר יועץ כלכלי לשר האוצר. שמות בולטים נוספים במפגן התמיכה בנעים לירוק הם פרופ' יוסי פרשקר ופרופ' אבישי צדר, לשעבר המדענים הראשיים של משרד התחבורה ועופר לינצ'בסקי, לשעבר מנכ"ל רכבת ישראל.

את המכתב יזמו מנהל נעים לירוק, ניצן יוצר, יחד עם פרופ' הלל בר־גרא, מומחה למודלים תחבורתיים ומודלים של אגרה מאוניברסיטת בן־גוריון בנגב.

במכתב מנומק הצורך בניהול הביקושים של כלי הרכב — ולא רק בהיצע התשתיות: "המודלים של משרד התחבורה מראים שללא מדיניות ניהול ביקושים, בשנת 2040, לאחר שיושקעו בתשתיות התחבורה כמעט 300 מיליארד שקל, בעיקר ברכבות, רוב הציבור עדיין יגיע ליעדו באמצעות רכב פרטי ובתנאי גודש קשים".

כך, בעוד מומחי תחבורה מצהירים כי השקעה בתחבורה ציבורית בלבד לא תפתור את הגודש וכי יש לנהל את הביקושים — מומחי כלכלה קוראים לווסת את הביקוש על ידי הטבת מס: "ההפרש הכספי יכול להיווצר על ידי הטלת תשלום נוסף על הנוסעים בגודש או על ידי מתן הטבה למי שאינם נוסעים בגודש. בהינתן רמת המיסוי הכבדה במיוחד בענף הרכב בישראל, אין הצדקה כלכלית וחברתית ואין היתכנות פוליטית להטלת תשלום נוסף. יתר על כן, הטבה למי שיבחרו לא לנסוע בגודש עדיפה, מפני שבכך גם יתוקן 'עוול המיסוי' המשית מסים כבדים על כלי רכב שתרומתם לגודש ולזיהום האוויר קטנה. כמו כן, סביר שההכנסות ממיסוי הגידול בתוצר יכסה את ההטבה כולה".

הכותבים מסכמים את פנייתם לכ"ץ וכחלון: "אנחנו קוראים לשרי התחבורה והאוצר לקדם במהירות את השלב הבא של 'נעים לירוק'".

עומר מואבצילום: עדי כהן צדק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker