קרון הרכבת שהכי מסוכן לשבת בו

לפי המשרד להגנת הסביבה, בקרון הצמוד לקטר ישנו ריכוז חלקיקים זעירים של סולר שרוף, שלא נמדדו עד כה באופן שוטף בישראל. לטענת המשרד, החלקיקים גורמים לתחלואה ולתמותה עודפת. רכבת ישראל: "הוכנה תוכנית עבודה מפורטת והיא ממומשת כמוסכם"

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: הדר כהן
אורן דורי

ריכוז גבוה של מזהמי אוויר זעירים (ננו-חלקיקים) נמצאו בקרון הנוסעים ברכבת הממוקם בצמוד לקטר. תופעה דומה נמצאה בתחנת הרכבת תל אביב השלום, הסמוכה למגדלי עזריאלי. ממצאים אלה עולים ממחקר חדש שביצע הטכניון, בהזמנת המשרד להגנת הסביבה.

מדובר בעיקר בחלקיקים זעירים של סולר שרוף, שלא נמדדו עד כה באופן שוטף בישראל - ואף אין להם תקן סביבה מחייב בארץ או בעולם. עם זאת, המחקר המדעי מצביע על כך שלאור קוטנם של חלקיקים אלו, הם חודרים דרך דפנות הריאה למערכת כלי הדם ומשם ללב, למוח וליתר חלקי הגוף, ובכך גורמים לתחלואה ולתמותה עודפת – כך לפי המשרד להגנת הסביבה. לכן, במספר מדינות מתבצעים מחקרים בנושא במטרה לבנות בסיס ידע מספק שיאפשר בעתיד את בחינת הצורך בקביעת תקני סביבה. בענף הרכב כבר קיימים תקני פליטה למזהם זה - כגון תקן זיהום האוויר יורו 6 לכלי רכב חדשים.

במסגרת המחקר נמדד ריכוז של ננו-חלקיקים במספר אתרים, ובכלל זה בתחנת רכבת השלום בתל-אביב, בתחנה המרכזית בירושלים וכן בתוך קרונות הרכבת ובתוך האוטובוסים החל מנקודת יציאתם ועד הגעתם לחיפה.

מכל האתרים שבהם בוצעו המדידות, הריכוזים הגבוהים ביותר נמדדו בתוך קרון הנוסעים הממוקם מאחורי הקטר (במורד הרוח) והגיעו עד כדי 400 אלף חלקיקים בס"מ מעוקב של אוויר.

ריכוזים גבוהים במיוחד – עד 200 אלף חלקיקים בס"מ מעוקב של אוויר - נמדדו גם בתחנת רכבת השלום, בעיקר ברציף 1. הממצאים מצביעים באופן חד-משמעי על מנועי הרכבת כמקור הזיהום עיקרי.

ריכוזים גבוהים נמצאו גם בתחנה המרכזית בירושלים באזור עליית הנוסעים לאוטובוסים, כתוצאה ממנועי האוטובוסים. הריכוזים אמנם נמוכים משמעותית מהריכוזים שנמדדו ברכבת, אך הם עדיין גבוהים ביחס לריכוזים האופייניים למשרד נקי. יש לציין שריכוז ננו-חלקיקים אופייני בחדר 'משרדי' הוא כ-4,000 חלקיקים בסמ"ק.

בעקבות הממצאים החדשים, המשרד להגנת הסביבה הורה לרכבת ישראל לפעול להפחתת חשיפת הנוסעים לזיהום אוויר גם בעת השהייה בקרונות, ובנוסף לזרז את לוחות הזמנים בפרויקט להתקנת מסנני חלקיקים על מנועי הסולר, שנמצא כיום בשלב בדיקת היתכנות טכנית. פתרון הקבע שימנע את זיהום האוויר מהרכבת הוא חשמול הרכבת (הנעת הרכבת בחשמל), תהליך מדורג שהחל עם הקמת הקו המהיר בין תל אביב לירושלים.

צילום: אמיל סלמן

הסאגה של איכות האוויר בתחנת השלום, בה עוברים כ-15 מיליון נוסעים בשנה, איננה חדשה. לפני חצי שנה תקפו ברכבת ישראל את המשרד להגנת הסביבה, שזימן את מנהלי הרכבת בשל זיהום האוויר ברציפי תחנות השלום בתל אביב ויוספטל בבת ים. "המשרד להגנת הסביבה פועל להפסיק את תנועת הרכבות לתל אביב וממנה ולגרימת כאוס תחבורתי שלא היה כמוהו מזה שנים רבות", טענו אז ברכבת.

לבסוף הוחלט, לגבי תחנת השלום, על התקנת מערכות שנועדו לשפר את האוורור. פרויקט זה נמצא בשלבי מכרז, והוא צפוי להימשך כשנה. עוד הוחלט על הצבת תחנות ניטור רציף של רמות זיהום האוויר ופרסום מידע על גבי מסכים ובאתר הרכבת על רמות הזיהום בתחנת השלום ובתחנות נוספות בציר איילון.

באשר לתחנה המרכזית בירושלים, המשרד הורה על שיפור מערכת האוורור ברציפי עליית הנוסעים ובאולם ההמתנה; שילוט ויידוע הנוסעים לגבי מצב איכות האוויר; הדממת מנועי אוטובוסים הממתינים בתחנה; הפעלת סדרנים שיוודאו כי הנוסעים אינם ממתינים באזורים המזוהמים והתורים מתנהלים כסדרם; איסור הדרגתי על הכנסת אוטובוסים מזהמים (מתחת לתקן יורו 4) לתחנה. האיסור המלא ייכנס לתוקף ביולי 2017.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "רכבת ישראל רואה בשמירה על איכות הסביבה ערך ופועלת רבות בתחום ביחד עם המשרד להגנת הסביבה, ומקצה תקציב משמעותי לכך. לסוגיה הנדונה הוכנה תוכנית עבודה מפורטת, ביחד עם המשרד להגנת הסביבה, והיא ממומשת כמוסכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker