התוכנית הממשלתית לצמצום הקטל בדרכים: מחזור של פרויקטים ישנים

במשרד ראש הממשלה מתגאים בהיקף התקציבי של התוכנית, כ-4 מיליארד שקל, אך יותר מ-90% מהסכום יושקע בשיפור תשתיות הדרכים בהתאם לתכנון המוכר של משרד התחבורה ■ פיילוט חדש יבדוק את מהירות הנסיעה על פני מקטעי דרך - במקום בנקודה שבה מוצבת מצלמה

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
מצלמת מהירות. מנסים לשכלל את האכיפה
מצלמת מהירות. מנסים לשכלל את האכיפהצילום: תומר אפלבאום

על רקע הגידול המתמשך במספר ההרוגים בתאונות הדרכים, צפויה לאשר הממשלה ביום ראשון תוכנית לצמצום הקטל בכבישים ל–2017–2018. בממשלה מתגאים בהיקף התקציבי של התוכנית, כ–4 מיליארד שקל, אך למעשה היא בעיקר מאגדת פרויקטים לשיפור הבטיחות בדרכים שכבר קיימים או מתוקצבים.

יותר מ–90% מתקציב התוכנית יושקע בשיפור תשתיות הדרכים וטיפול במוקדי סיכון, בהתאם לתכנון המוכר של משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל (מעצ לשעבר). החידושים בהחלטת הממשלה דווקא אינם בגודל התקציב, אלא בפיילוט שיבחן שינוי במדיניות האכיפה של משטרת התנועה באמצעות מצלמות מהירות.

משטרת ישראל והמשרד לביטחון פנים יפעילו בתוך שישה חודשים פיילוט בשלושה מקטעי כביש לפחות, למדידת מהירות ממוצעת במקטעי דרך, ללא הפקת דו"חות לציבור. במקום למדוד באיזו מהירות חלף הרכב על פני המצלמה בנקודה בודדת, ייבדק אם הרכב נסע מעל המהירות המותרת לאורך זמן. הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, שתהיה הגורם המייעץ בפיילוט, הביעה בעבר תמיכה במעבר לשיטת אכיפה זו, שבה אין לנהג אפשרות לחמוק מקנס תוך בלימה רגעית של המכונית בסמוך למצלמה. למצלמות האכיפה הקיימות של אגף התנועה יש את היכולת הטכנולוגית לבצע מדידה כזאת.

לפי החלטת הממשלה, משרד התחבורה, בתיאום עם המשרד לביטחון הפנים, יקדמו את הליכי החקיקה לצורך הפעלת אמצעי האכיפה החדש. זאת, בכפוף לתוצאות הפיילוט ותוך הסדרת מכלול ההיבטים הדרושים להפעלתו, לרבות הקצאת תוספת תקציב שתסוכם עם אגף התקציבים באוצר.

כמתואר

חידוש נוסף שקובעת התוכנית הממשלתית נוגע למיזם האכיפה שומרי הדרך של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. המיזם, שמאפשר לאזרחים לתעד עבירות נהיגה מסוכנות ולהעבירן לטיפול המשטרה, נתקל עד כה בקשיים של אגף התנועה להתמודד עם הסרטונים שמעבירים האזרחים המשתתפים בפרויקט.

החלטת הממשלה החדשה מטילה על המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל בתיאום עם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, להקים בתוך 90 יום יחידה משטרתית שתרכז את הטיפול בעבירות מתועדות. בהתאם, המשטרה תגדיל את כמות האירועים המטופלים מ–400 ל–1,500 בחודש לכל הפחות, עד למארס 2018.

לצורך כך, יקצה משרד האוצר למשרד לביטחון הפנים באופן מיידי 2 מיליון שקל עבור הקמת היחידה ו–3 מיליון שקל בשנה לתפעולה.

מתחילת השנה: 162 הרוגים בכבישים

בין התוכניות הישנות יותר שמרוכזות בהחלטת הממשלה ניתן למצוא: תגבור משטרת התנועה באמצעות תוספת של 100 ניידות תנועה, 160 שוטרים ו–200 סטודנטים לתפקידי סיירי תנועה; מתן הטבות לעידוד התקנת מערכות התראה מפני תאונה בכלי רכב; פיתוח טכנולוגיות להתמודדות עם שימוש בטלפונים סלולריים בנהיגה; תוכנית ייעודית להקטנת הקטל בדרכים בקרב האוכלוסייה הערבית באמצעות חינוך והסדרת תמרורים ביישובים הערביים; וקידום חיוב התקנת טכוגרף דיגיטלי (מכשיר לניטור הנהיגה) בכל כלי הרכב הכבדים (משאיות ואוטובוסים).

מספר ההרוגים בתאונות הדרכים בישראל נמצא במגמת עלייה עקבית זה חמש שנים. מאז תחילת השנה, 162 בני אדם מצאו את מותם בכבישים — לעומת 157 הרוגים בתקופה המקבילה אשתקד. בין 2012 ל–2016 נרשם זינוק של כ–30% במספר השנתי של קורבנות התאונות. בממשלה טוענים כי הגידול נובע משימוש גובר בסמארטפון תוך כדי נהיגה וכן מריבוי כלי הרכב בכבישים.

החלטת הממשלה היא תוצר של הוועדה שהוקמה בהנחיית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לצורך טיפול בנושא, שבראשה עמד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר. בוועדה השתתפו מנכ"לית משרד התחבורה, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, מנכ"לית משרד המשפטים, מנכ"ל משרד החינוך ומנכ"לית הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. בנוסף, להחלטה שותפים המשרד לשוויון חברתי והנהלת בתי המשפט.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק, אמר: ״החלטת הוועדה אמורה לתקן מחדל ארוך שנים של קיצוץ נרחב בכסף שיועד למאבק בקטל בדרכים. לנוכח העלייה המתמדת במספר ההרוגים בתאונות הדרכים בחמש השנים האחרונות, החלטות הוועדה לא מביאות בשורה חדשה, אלא מקבעות את המצב הקיים. רובן הגדול של ההחלטות לא רק שאינן חדשות — אלא התקבלו בעבר ואף היו ידועות לכל גורמי המקצוע. בכל מדינה מתוקנת ועדה כזו היתה פועלת לשינוי אמיתי שיביא לצמצום ההרוגים מתאונות דרכים, ואילו הוועדה הנוכחית החליטה לשבת על הגדר ולהביט מן הצד על המתרחש בכבישים מבלי לקבל החלטות אמיצות, כאלו שיצילו חיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker