אורן דורי
אורן דורי

הקיץ נפתח עם תחבורה בשבת: אתמול נערכה הנסיעה הראשונה השנה של פרויקט "ימבוס" – קו האוטובוס שמחבר בסופי שבוע בין באר שבע לחוף הים באשקלון ושייך לאגודת נוע תנוע. בנוסף, אגודת "שבוס" השיקה בסוף השבוע שירות הסעות בערב שבת מראש העין לאזורי הבילויים בתל אביב. בהיעדר שירותי תחבורה ציבורית, הביקוש לשני הקווים היה גבוה וכל הכרטיסים אזלו בשבת הראשונה.

הלוגו של ימבוס צילום: ימבוס

הפעלת שני הקווים החדשים התאפשרה הודות לקמפיינים מוצלחים למימון המונים של שתי האגודות. בקמפיין של נוע תנוע, המספקת שירותי תחבורה בשבת ללא מטרות רווח, גויסו 338 אלף שקלים מכ-2,800 תורמים – כמעט כפול מהיעד המקורי אותו הציבה האגודה באתר הד-סטארט. מדובר בסכום השלישי בגודלו בהיסטוריה של הד-סטארט, אחרי קמפיינים לתמיכה בחיילים יהודה יצחק הישראלי ואלאור אזריה.

קו האוטובוס של ימבוס יפעל מעתה בכל שבת עד סוף הקיץ. הנסיעה בימבוס מבאר שבע לאשקלון ובחזרה מתומחרת ב-35 שקל לכרטיס הלוך-ושוב למבוגר ו-25 שקל לילד. בקיץ שעבר התקיים לאורך חודשיים פיילוט לימבוס, אך נראה כי המיזם צבר תאוצה מאז מוזג בשנה האחרונה לתוך הפעילות של אגודת נוע תנוע. מנהלת ימבוס, מיכל קטושבסקי, אמרה בהתרגשות: "בדיוק לפני שנה יצא מיניבוס לא מלא והיום האוטובוס התמלא הרבה לפני שציפינו".

יו"ר האגודה, רועי שוורץ תיכון, הוסיף כי: "המטרה שלנו היא אחת – להיסגר אחרי שתפעל תחבורה ציבורית בשבת בישראל, ועד אז לחבר את ישראל בשבת ולאפשר לכמה שיותר אנשים חופש תנועה בשבת".

צילום: אביחי לוי

מלבד קו השבת בדרום, ההיענות הרבה של הציבור לקמפיין של נוע תנוע תאפשר לחנוך בחודשים הקרובים קווי שירות נוספים בימי המנוחה – וכבר הובילה להשקה בחודש שעבר של קו חדש במסלול זהה לקו 18 של דן: בין בת ים לתל אביב, דרך יפו. במהלך אחת הנסיעות הראשונות של הקו נרשמה תקרית אלימה, כאשר קומץ של חרדים קיצוניים זרקו אבנים לעבר האוטובוס. לא היו נפגעים והוגשה תלונה במשטרה. מאז לא נרשמו אירועים דומים.

מספר החברים באגודת נוע תנוע הוכפל בתוך חודשים ספורים ל-3,000, כאשר יש להירשם לאגודה (ללא תשלום) כדי ליהנות מקווי השירות השונים שלה. האגודה מתעתדת להוציא בקרוב קו נוסף במסלול לבחירת הציבור. האפשרויות השונות העומדות לבחירה הן, בין היתר, תל אביב – חיפה, תל אביב – ירושלים, תל אביב – חולון ועוד. ניתן להצביע דרך עמוד הפייסבוק של נוע תנוע.

בז'שווילי וגולוד משתמשים בשירות "נוע תנוע" כדי להגיע מרמת גן לים בשבתותצילום: מוטי מילרוד

התמיכה הגבוהה מעל המשוער בקמפיינים של נוע תנוע ושבוס הגיעה לא מעט בזכות "סיוע" דווקא ממפלגת ש"ס החרדית. באפריל פורסם ב-TheMarker כי ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס פנה לשר התחבורה, ישראל כ"ץ, בבקשה "לסגור פרצות בחוק", כדי למנוע מאגודות כמו נוע תנוע, להפעיל הסעות בשבת. עוד פורסם כי סגן ראש עיריית ראש העין לשעבר, חנניה צפר, המזוהה עם ש"ס, התבטא נגד חבר מועצת העיר עומר שכטר, השותף למיזם של שבוס. "מי שמחלל שבת בפרהסיה - התורה אומרת שיש עליו גזר דין מוות", אמר צפר לשכטר. ההתנגדות של ש"ס להפעלת קווי השירות בשבת השיגה את התוצאה ההפוכה. ב-48 השעות לאחר פרסום הידיעה תרם הציבור כ-50 אלף שקל לנוע תנוע.

חבר מועצת העיר ראש העין, עומר שכטר, ציין: "בסוף השבוע האחרון נעשתה היסטוריה. שחררנו את ראש העין והענקנו חופש תנועה לאלפי חיילים, בני נוער וצעירים בעיר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker