כחלון נחלץ לעזרת ניסנקורן: עוד תוספות שכר לעובדי הרכבת

כל 3,000 עובדי הרכבת יקבלו העלאה בשכר וכן מענק חד פעמי של 2,000 שקל ■ בנוסף יקוצרו ימי העבודה לעובדים שהם הורים לילדים

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון ואבי ניסנקורן
משה כחלון ואבי ניסנקורןצילום: אוליבייה פיטוסי

לאחר משא ומתן שהתנהל הרחק מעיני הציבור, היום (ו') לפנות בוקר, ההסתדרות, הנהלת הרכבת ונציגות העובדים הגיעו להבנות משותפות ונחתם הסכם שכר חדש ברכבת ישראל - כך הודיעה בדקות האחרונות ההסתדרות, 4 ימים לפני הבחירות לראשות הארגון.

עובדי הרכבת כבר זכו בשנים האחרונות להטבות כספיות נרחבות, במסגרת פשרות שהושגו עם ועד העובדים ונועדו להשיג "שקט תעשייתי" בחברה. ההסכם החדש נחתם על רקע העובדה שבתחילת 2017 הקימה מפלגת כולנו בראשות שר האוצר משה כחלון סיעה בהסתדרות, ובהמשך סוכם כי סיעת כולנו תהיה חלק מהרשימה של ניסנקורן, "עוגנים", ואף תזכה למספר תפקידים בארגון.

לפי הודעת ההסתדרות, ההסכם מחיל למעשה על כ-3,000 עובדי הרכבת את עקרונות הסכם המסגרת במגזר הציבורי. כחלק מההסכם נקבע כי כלל העובדים ברכבת יקבלו מענק חד-פעמי בסך של כ-2,000 שקל. לצד זאת, כל עובד יזכה בסך הכל לעלייה שקלית בשכרו, בגובה של כ-500 שקל. עוד נקבע כי שיעורי ההפרשות הפנסיונית יגדלו בצורה משמעותית ורכיבים נוספים ייכללו בסעיף השכר הפנסיוני.

כמו כן, ההסכם מקדם את עובדי הסקטורים השונים ברכבת, וכך לדוגמה סקטור הקופאים/יות יהנה מתוספת "מנקו" (הייחודית לעובדים שבמסגרת תפקידם מבצעים מכירת כרטיסים) ועובדים בדירוג הנדסאים/טכנאים/אקדמאיים ייהנו מהפרשות ל"קרן ידע" המעניקה בין השאר השתתפות בשכר לימוד.

לצד זאת, ההסכם מקצר את אורך ימי העבודה לעובדים שהינם הורים, במהלך ימי החופש הגדול של בתי הספר.

המו"מ לחתימת ההסכם לווה על ידי ממונה החטיבה באיגוד עובדי התחבורה עמית הלל ועל ידי עו"ד יעל שילוני ממשרד עו"ד אהוד שילוני.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בירך על חתימת ההסכם ואמר: "ההסכם משפר את תנאי עובדי הרכבת ומחזק את ביטחונם הכלכלי, תוך שהוא מביא בשורה חברתית של צמצום פערים והגברת השוויון בין העובדים".

מנכ"ל רכבת ישראל, שחר איילון הצטרף לדבריו של ניסנקורן והוסיף: "החברה רואה בציבור העובדים את הכוח המניע האמיתי של הרכבת, עובדים הרואים ברכבת בית ומחויבים לשרת את ציבור הנוסעים ובעלי המטענים בדרך הטובה ביותר. בעבודה קשה ובשקט תפעולי נצעיד את הרכבת קדימה".

יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי, ציין: "ההסכם שלפנינו נושא בשורה חשובה לכל הצדדים, כחלק ממנה העובדים יקבלו תגמול ראוי על עבודתם המסורה, והרכבת תוכל להמשיך ולהתפתח למען הציבור כולו".

יו"ר ועד הרכבת, ניקה שמחוביץ': "ההסכם משקף את ההשקעה בהון האנושי ומהווה צעד נוסף לחיזוק מעמד עובדי הרכבת. בתהליך המו"מ בין הצדדים, שמנו דגש על נושאים כמו דאגה לביטחון הפנסיוני, שיפור תנאי העובדים בסקטורים השונים והבטחת חוסנם הכלכלי של עובדים ברמות השכר הנמוכות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker