התוכנית לפיצוי מוניות השירות עוררה מחלוקת בממשלה - ומשרד התחבורה משך אותה ברגע האחרון

המתווה השנוי במחלוקת היה אמור להגיע לוועדת הכלכלה של הכנסת, אך לבסוף לא הוצג ■ מנכ"לית המשרד התייחסה לדרישת מפעילי המוניות לסובסידיה: "משרד האוצר לא מוכן להקצות לכך 300 מיליון שקל בשנה"

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוניות שירותצילום: אסף עברון
אורן דורי

המתווה שמשרד התחבורה היה אמור להציג שלשום בכנסת, הכולל פיצוי מעורר מחלוקת לבעלי רישיונות להפעלת מוניות שירות בתמורה להסדרת הענף, נמשך ברגע האחרון.

"אני לא מוכן לקדם את ההצעה עד שלא תציגו לנו את התמונה המלאה, אנחנו טוחנים מים", אמר יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), לנציגי משרד התחבורה, בדיון שבו תוכננה להתקיים הקראה של הנוסח להצעת ההסדרה של הענף המדשדש. "עד לרגע זה לא הועברה לוועדה שום הצעת נוסח המתייחסת לנושא ההמרה ולעניינים האחרים, ובהם שילוב הרב־קו והעלאת מספר הנוסעים", אמר כבל.

ערב הדיון בוועדת הכלכלה התכנסו אנשי משרד התחבורה לדיון פנימי בשאלות המשפטיות של מתווה הפיצויים. ככל הידוע, עדיין לא התקבלה הסכמה בין כל גורמי הממשלה לגבי המתווה, ועל כן הוא לא הוצג למחרת בבוקר בוועדה.

בחודשים האחרונים קידם שר התחבורה, ישראל כ"ץ (הליכוד), הצעה שנועדה להסדיר את ענף המוניות. לפי ההסדר שקידם כ"ץ, המדינה תציע לתאגידי מוניות השירות לפדות את רישיונות השירות שבידיהם (פעילים או מושבתים), שבעבר הוכשרו על ידי המדינה ללא תמורה כספית. בתמורה הם אמורים לקבל "מספר ירוק" - רישיון להפעלת מונית ספיישל, ששוויו מוערך כיום ב–240 אלף שקל. כחלק מההסדר, בשנים הקרובות יוצאו קווי השירות למכרזים פתוחים בהליך תחרותי.

מסתמן שהמתווה, כפי שגובש במשרד, לא יאפשר המרת רישיונות ביחס של 1:1, אלא פיצויים נמוכים יותר. ייתכן שגם נהגים שכירים, שאינם מחזיקים בבעלותם רישיון להפעלת הקו, יזכו בפיצוי כלשהו.

מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר־אייל, אמרה בדיון כי משרדה רואה במוניות השירות כלי משלים לתחבורה הציבורית, ומעוניין להרחיב את הפרישה שלהן. היא התייחסה לדרישת מפעילי מוניות השירות לסבסוד המערך, בדומה לסיוע שמעניקה המדינה לתחבורה הציבורית באוטובוסים וברכבות: "הסובסידיה תעלה כמה מאות מיליוני שקלים בשנה. משרד האוצר אינו מוכן להקצות לכך 300 מיליון שקל בשנה", אמרה טרנר־אייל.

"אנחנו במשבר תחבורתי קשה שרק מחריף והולך, ונוסעים היישר לכיוון של פקק טוטאלי - אם לא נשנה כיוון ונשקיע בתחבורה ציבורית במקום בתחבורה פרטית", התריע ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת). לדבריו, "אנחנו חייבים לשלב את מוניות השירות במערכת הרב-קו בצורה אמיתית, כולל מתן סבסוד. משרד התחבורה הזכיר בעניין זה את המספר 300 מיליון שקל, אבל לפי חישובים ראשוניים שלנו מול מרכז המחקר והמידע של הכנסת, מדובר בהרבה פחות". סגנית עיריית תל אביב, מיטל להבי, הצטרפה לדברים והעריכה כי סובסידיה תעלה למדינה כ–100 מיליון שקל בשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker