האוצר: זכיינית הרכבת הקלה בירושלים מנסה לסחוט את המדינה

הפרויקט להארכת קו הרכבת הקלה תקוע בשל מחלוקת כספית בין הזכיינית סיטיפס לבין משרדי הממשלה על פיצויים עתידיים שדורשת החברה - ועלולים להגיע למאות מיליוני שקלים ■ משרד התחבורה: "בפעם הבאה לא נסכים למונופול"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרכבת הקלה בירושלים
הרכבת הקלה בירושליםצילום: אמיל סלמן

במשרד האוצר טוענים לניסיון סחיטה של קופת המדינה על ידי זכיינית הרכבת הקלה בירושלים, חברת סיטיפס, סביב הפרויקט להארכת המסילה עד לבתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים. "לא ייתכן שסיטיפס תנסה לסחוט את המדינה על חשבון הציבור. אנחנו מנהלים משא ומתן קדחתני, והתפשרנו כי רצינו לקדם את העניין. אנחנו מרגישים שסיטיפס רוצה הרבה יותר כסף, כשלדעתנו אין בזה היגיון" — כך אמרה רכזת תחבורה במשרד האוצר, שני רדמן, בדיון שהתקיים ביום שני בוועדה לפניות הציבור של הכנסת.

לדברי רדמן, לולא חתמה המדינה ב–2002 על הסכם המקנה לסיטיפס זכות ראשונים בפרויקט ההארכות והשלוחות, ניתן היה להקים אותן בעלות נמוכה יותר. ב–2016 סיכמה המדינה עם סיטיפס ושותפתה אלסטום על תשלום של 350 מיליון יורו לביצוע הפרויקט. זאת, לאחר משא ומתן ארוך שבתחילתו דרשו השותפות יותר מ–430 מיליון יורו. דו"ח שהזמין משרד האוצר לפני כמה חודשים קבע כי עלות הארכת הקו היתה יכולה להיות נמוכה בכ–300 מיליון שקל.

לאחר שסיטיפס הסכימה להוריד כ–18% מהצעתה המקורית ובממשלה הודיעו כי הפרויקט יוצא לדרך, התגלעה מחלוקת נוספת בין הצדדים, בשל דרישת סיטיפס להגדלת הפיצויים שתקבל מקופת המדינה אם זו תחליט לרכוש מידיה את הפרויקט ב–2019. לפי תנאי הזיכיון של הרכבת הקלה, החל בשנה זו רשאית המדינה להפעיל מנגנון Buy Back, שבו תרכוש את הבעלות על הרכבת מידי סיטיפס, לפי מחיר מוסכם בין הצדדים. דרישת סיטיפס לקבל נתח מהרווחים העתידיים של קו הרכבת המוארך עלולה להוסיף מאות מיליוני שקלים לסכום הפיצוי שתשלם המדינה לחברה — אף שהמדינה היא זו שאמורה לממן כעת את ביצוע ההארכות.

הפערים בין האוצר לבין סיטיפס בשאלת הפיצויים עדיין גדולים והצדדים רחוקים מהסכמה. ואולם, הם יצטרכו להגיע להכרעה כבר בשבועות הקרובים, שכן המחלוקת מונעת התקדמות בבחירת זכיינית לקו הבא של הרכבת, הקו הירוק. זאת, מכיוון שבמדינה מעדיפים לרכז את שני הקווים בידי מפעיל אחד. במידה שיוחלט לרכוש את הקו הקיים מידי סיטיפס, האחריות עליו תימסר לזכיין החדש שיזכה בקו הירוק.

סיטיפס: "הפרויקט תקוע במשרד האוצר"

מנכ"ל סיטיפס, ירון רביד, טען בוועדה כי האוצר הוא זה שתוקע את הפרויקט: "לפני כמעט שנה הגענו להסכם עם המדינה על אודות ההארכות והשלוחות של הקו הקיים, שאמור להגיע בין היתר לבית החולים הדסה עין כרם, הר הצופים, האוניברסיטאות ושכונת נוה יעקב. אנו מוכנים להתחיל את העבודות ברגע שייחתמו ההסכמים. מאז יוני שעבר הפרויקט תקוע אצל משרד האוצר שלא מוכן לקדם אותו, למרות ניסיונות מצדנו להגיע לפשרה ולהתקדם הלאה. הנפגעים העיקריים הם תושבי ירושלים".

ירון רביד, מנכ"ל סיטיפסצילום: מוטי מילרוד

לדבריו, "אין כל קשר בין הסיכום הקבלני שהוא תוצאה של משא ומתן ארוך עם יצרנית הקרונות והמערכות, לבין ההסכם עם הזכיינית סיטיפס. אני שב וקורא למשרד האוצר לקדם את התוכנית, שטובה בראש ובראשונה לתושבים בירושלים המשוועים להארכת קו הרכבת הקלה. הצענו כמה הצעות פשרה אך נראה שהמדינה פשוט מסרבת לקדם את העניין ואפילו לא יושבת איתנו לדון בכך. זהו אבסורד שהמדינה לא מכבדת הסכמים שהיא עצמה גיבשה וחתמה".

במשרד התחבורה תמכו בעמדה התקיפה של האוצר נגד סיטיפס. "מדובר בוויכוח גדול על כסף גדול והתחושה שלנו, במשרדי הממשלה, היא שמבחינה ציבורית לא נכון לשלם", אמר סמנכ"ל רכבות במשרד התחבורה, משה אמסלם. לדבריו נושא המחלוקת ייהפך מהותי בעתיד: "בסופו של דבר, כשתהיה רשת רכבות, המשרד רוצה שהיא תופעל על ידי מפעיל יחיד. אחת הבעיות הגדולות בהסכם היא היעדר התחרות. ההסכמים הבאים יהיו שונים —ללא מונופול".

יו"ר הוועדה לפניות הציבור, ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), סיכם את הדיון ומתח ביקורת על גרירת הרגליים של כלל הגורמים הרלוונטיים: "האזרחים נפגעים מהסחבת כבר חמש שנים. אי־אפשר להמשיך במצב שבו חמש לא נעשה דבר ועוד חמש שנים יחלפו עד שהרכבת תעלה על המסילה. אם יש הסכם נוראי שנחתם ויש הבדל של עשרות מיליוני יורו, הציבור לא ישלים עם זה. הוויכוח הזה לא יכול להיות על חשבוננו. אנו מבקשים הכרעה מיידית — פשרה או פתיחת מכרז אחר".

מנכ"ל ארגון נוסעי התחבורה הציבורית 15 דקות, גיל יעקב, טען בדיון כי דרכי ההגעה היום לבתי החולים הדסה מוגבלות, מתוקף ההסכמים שנחתמו עם סיטיפס שמעניקים לה בלעדיות על הסעת המונים בנתיבי התחבורה אליהם. "יש להם בלעדיות על התוואי הזה. ההארכה של הרכבת להדסה, ההתעקשות של סיטיפס לא להחליף את מכונות הכירטוס, העומסים ברכבת והסירוב של סיטיפס להוסיף קרנות ועוד — כל הסוגיות האלה מגיעות תמיד לאותו מוקש, שהוא ההסכם שנחתם עם סיטיפס. הגיע הזמן שהמדינה תגיד שלום לסיטיפס ותפסיק להתיש את עצמה ואת הציבור במשא ומתן שנכשל כל הזמן", הוסיף יעקב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker