דרוש: יום כיפור אחת לחודש

בכדי להציל את תל אביב מאסון אקולוגי ובריאותי וליצור איכות חיים על ידי הפחתת כמות הרכבים הנכנסת לעיר - צריך חזון, הכרוך לעתים גם בסיכונים

עומר כהן
עומר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר כהן
עומר כהן

כל מי שזכה אי פעם לבלות את יום כיפור בתל אביב הרגיש את תחושות השלווה, הרוגע, הקהילתיות, החיבור האמיתי למקום, למבנים, לאנשים. החוויה הזו מתעצמת בתל אביב בשל העובדה כי המציאות היומיומית היא ההיפך המוחלט: הימלטות תמידית ממכוניות, פקקים של שעות, זיהום האוויר הגבוה ביותר באירופה, מרדף אינסופי כדי להגיע בזמן, מציאת החנייה... ויום אחד בשנה, כל אלה מפנים את מקומם לדברים טובים יותר, ובעיקר - בריאים יותר.

איך?

מדי יום נכנסות לתל אביב יותר מחצי מיליון מכוניות. ניתן וראוי לצמצם זאת. אפשר למשל לסגור נתיבים מסוימים בכביש לטובת רכבת קלה, או לאוטובוסים ארוכים מהירים (כפי שנעשה בעיר קוריטיבה שבברזיל) או לטובת סתם אוטובוסים, כדי שאלה לא יצטרכו לעמוד בפקקים ויגיעו מהר ממקום למקום (כפי שנעשה ברחוב ז'בוטינסקי בפתח תקוה). כמובן, כל זה נוסף להחלפת האוטובוסים לשקטים יותר ומזהמים פחות.

אפשר להפחית את כמות המכוניות הנכנסות באמצעות הטלת "אגרת גודש" (כפי שנעשה בלונדון) לרכב שנכנס למרכז העיר, או לצמצם משמעותית את מספר מקומות החנייה לעסקים (כפי שנעשה בניו יורק), או פשוט לא להקים חניונים נוספים במרכז העיר. אם נרצה, נוכל גם ממש להתפרע ולסגור כמה רחובות מרכזיים לתנועת כלי רכב ולקדם את העברת מסילת הרכבת הקלה (כפי שמתוכנן בירושלים ברחוב יפו); וכמובן, ישנו הפתרון ה"יומכיפורי" הקלאסי של עידוד הרכיבה על האופניים, ובאופן כללי עידוד שימוש בתחבורה ציבורית באמצעות קמפיין טוב ומידע מסודר בחניוני "חנה וסע" כיצד להגיע לכל מקום בעיר בתחבורה ציבורית. הפתרונות מגוונים אבל המטרה אחת: להפוך שוב את תל אביב מעיר של מכוניות לעיר של אנשים.

התירוצים החוזרים ונשנים של "אי אפשר לגרום לישראלים לוותר על הרכב שלהם", ו"פגיעה בכלי הרכב הפרטיים תהרוג את המסחר בעיר" רק יובילו אותנו למקום הראשון בטבלת זיהום האוויר והפקקים העולמית, וימשיכו להבריח משפחות מהעיר.

רק ראשי ערים שהצליחו להסתכל מעבר לפקקים, כמו ראש עיריית לונדון, הצילו את עירם מאסון אקולוגי ובריאותי. הם הבינו שבשביל ליצור איכות חיים צריך חזון, הכרוך לעתים גם בסיכונים.

לקראת יום כיפור הבא אני מציע לראש עיריית תל אביב-יפו לעשות חשבון נפש לתושביו: לפתוח בקמפיין לעידוד השימוש בתחבורה ציבורית, לנסוע בעצמו מדי פעם בתחבורה ציבורית כדוגמה אישית ולפעול למתן עדיפות אמיתית לתחבורה ציבורית על פני רכב פרטי. כך, ביום כיפור הבא, נוכל לראות את חלום "העיר לאנשים" נהפך מפנטזיה של יום אחד למציאות של קבע.


הכותב הוא מ"מ מנהלת החברה להגנת הטבע בתל אביב-יפו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker