קונים רכב? שימו לב לשאסי

כדי לגלות פגיעת שלדה במכונית צריך לעתים להיות מומחה, אך כדי לרמות את הקונה מספיקה קצת חלקלקות; היעדר אחידות בין מכוני הבדיקה בנוגע להגדרת הבדיקות לא עושה את החיים קלים יותר; איך מזהים פגיעת שלדה ומה עושים עם המחיר?

תומר הדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר הדר

י', תושבת ראשון לציון, רכשה לפני כחצי שנה סיטרואן סקסו באחת מסוכנויות הטרייד-אין בעיר מגוריה. לפני שחתמה על הצ'ק לקחה י' את המכונית לבדיקה במכון. בבדיקה התגלתה "פגיעה בגשר הקדמי ובקצוות השלדה" - נוסח דו"ח הבדיקה.

י' לא הבינה את המשמעות של הניסוחים המעורפלים הללו. לעומת זאת היא הבינה היטב ואף השתכנעה מדבריו של נציג המכירות שאמר לה: "גברת, אין לך מה לדאוג. זו פגיעה קטנטנה שנגרמה בחנייה. אין סיבה לירידת ערך המכונית".

י' בלעה את הלוקש ורכשה את המכונית במחיר מחירון מלא. כעבור חודשים ספורים היא החליטה למכור את המכונית ומתוך יושר סיפרה לקונים הפוטנציאלים אודות השלדה הפגועה. כל מי ששמע על פגיעת השלדה נסוג מייד לאחור. י' גילתה שאין מתעניינים בקניית המכונית הפגועה ומי שהסכים בכלל לדון באפשרות הרכישה דרש על הסף הנחה של עשרות אחוזים ממחיר המחירון. הגברת י' נקלעה למלכודת: היא שילמה מחיר מלא תמורת המכונית וכעת היא לא מצליחה להיפטר ממנה גם בהנחה משמעותית.

בכבישים נוסעות אלפי מכוניות שנפגעו בשלדתן בדרגות חומרה שונות. הציבור לא מודע למינוח המדויק שקבע משרד התחבורה בנושא פגיעות שלדה. הוא גם לא יודע בבירור מה משמעות הניסוחים שבהם משתמשים מכוני הבדיקה. לרוב הקונים אין מושג לגבי המשמעות הכספית של הפגיעות וכמה אחוזים צריך להוריד ממחיר המחירון עבור פגיעות שונות. ומי מרוויח מהבלבול? בעיקר סוחרי מכוניות משומשות, שקונים בזול מכוניות פגועות ומוכרים אותן ביוקר ללקוחות תמימים.

מהי שלדה?

במכוניות נוסעים מודרניות קיימת שלדה אחודה - מעין קונכיה מרכזית מפלדה, שעוטפת את הנוסעים ואליה מחוברים חלקי המכונית השונים: כנפיים, מכסה המנוע, דלתות וגם מנוע, מתלים ומרכיבים נוספים. תפקיד השלדה, בין היתר, הוא לספוג אנרגיה בעת תאונה. פגיעה משמעותית בשלדה כתוצאה מתאונה מוציאה את המכונית מהאיזון המקורי המדויק שלה ועלולה לגרום לפגיעה ביציבותה ובהתנהגותה בכביש, לגרום לשחיקת צמיגים ולבעיות נוספות.

כיצד מסווגים את חומרת הפגיעה?

לפי הוראת משרד התחבורה, חייבים מכוני בדיקה לקטלג פגיעות שלדה לפי שלוש דרגות:

1. משמעות שולית: פגיעה קלה בקצה השלדה שאין לה כל השפעה על ביצועי המכונית.

2. משמעות נמוכה: פגיעה בשלדה שהתרחשה מעבר לקו גלגלי המכונית, כלומר בקצה הקדמי או האחורי של המכונית.

3. משמעות גבוהה: מכה קשה שעלולה להשפיע על בטיחות המכונית.

אלא שבפועל הנוסח שבו משתמשים מכוני הבדיקה לא חד-משמעי. כל מכון בדיקה משתמש בנוסח פרטי משלו להגדרת חומרת פגיעת שלדה וקיימים מצבים שבהם אותה מכונית תזכה לתוצאות בדיקה שונות לחלוטין במכוני בדיקה שונים. לדברי תומר דותן, מנכ"ל אוטודיל, סוכנות הטרייד-אין הרשמית של יבואנית המכוניות צ'מפיון מוטורס, המכונים כיום מציינים רק את חומרת הפגיעה: גבוהה, נמוכה או שולית. "הבעיה שבתיאור הפגיעה עצמה, כל מכון בדיקה משתמש במינוח אחר. למשל: 'מכה בשלדה', שנשמעת מאיימת, הופכת פתאום ל'מעיכה בקורה'. יש כאן פרצה שמנוצלת היטב על ידי סוחרי מכוניות משומשות שמנצלים אנשים תמימים שלא יודעים איך לקרוא טופס בדיקה".

חיים אברמוביץ', רב בוחן במכון "טסט אין" בתל אביב מסביר גם הוא שחוסר האחידות בהגדרת הפגיעות יוצרת בעיות: "אמרו לי שאסור לכתוב "פגיעת שאסי" בבדיקות המכון. מכון אחד כותב פגיעה ב'ברך השלדה' ומכון אחר כותב פגיעה ב'קורה'. יש כאן בעיה משמעותית".

מהי המשמעות הכספית בכל פגיעה?

ההפחתה ממחיר המחירון אמורה להקבע במשא ומתן בין הקונה והמוכר, בהתאם לחומרת הפגיעה. מכיוון שבתחום שוררת אי בהירות היקף ההפחתה תלוי ביכולת המיקוח של כל אחד מהצדדים. כיום, אין נוסח אחיד של משרד התחבורה שמבהיר את אחוזי ההפחתה שיש להוריד במקרה של פגיעות שילדה בחומרות שונות. דותן: "אין תנ"ך שאומר כמה מורידים. אם יש פגיעת קצה שלדה נהוג להפחית ממחיר המכונית כ-10%, אם יש פגיעה בשלדה במשמעות גבוהה יותר, מורידים 20%".

גם המחירון הנפוץ שמוציא לאור השמאי לוי יצחק לא שופך אור על הסוגיה. יצחק אף לא נוקב באחוז המדויק שיש להפחית ממחיר מכונית שסובלת מפגיעת שלדה. לוי יצחק מסר בתגובה: "אי אפשר להכליל. חובה להתייחס בכל מקרה לגופו. בטופס הבדיקה יש התייחסות לירידת הערך. אני לא אוהב להיכנס במחירון לבעיות טכניות אך אני מסכים להכניס במחירונים שיופיעו בעתיד מאמר בנושא".

מתברר, שדווקא קיימות הנחיות מפורשות לגבי קיזוז המחיר בגין פגיעות שלדה. את ההנחיות גיבש איגוד שמאי חברות הביטוח. שמאי המכוניות זיו גולדשטיין מסביר כי החלפת קורת מרכב למשל, מורידה 5% מערך המכונית. יישור השלדה עד קו ציר האופנים - שמוגדר כבעל "משמעות שולית" במכון הבדיקה - מוריד 3% מערך המכונית. אלא שהגדרות לחוד ומציאות לחוד. גם גולדשטיין מודה ש"מכונית שנפגעה בקצה השלדה, גם במשמעות שולית, תאבד 20% מערכה בעת המכירה".

אז מה לעשות?

רכישת מכונית נחשבת להשקעה השנייה בהיקפה, אחרי קניית דירה. מדי יום נמכרות ונרכשות בישראל מאות מכוניות משומשות - לא כולן כשרות. חלקן עברו טראומות של תאונות קשות, ולאחר שעברו שיקום והסוואת נזקים הן מוצעות למכירה על ידי נוכלים. כדי לא ליפול בפח, מומלץ להיעזר בכללים הבאים:

כבר בשיחה הטלפונית הראשונה צריך לשאול את המוכר במפורש: האם המכונית עברה תאונה שפגעה בשלדה? אם המוכר מתחמק בתירוצים שונים, עדיף לעבור הלאה. אם מדובר במכונית שטופלה ותוקנה אך ורק במוסך היבואן, מומלץ לגשת לאותו מוסך עם בעל המכונית ולבקש פלט מחשב של כל הטיפולים והתיקונים שבוצעו, כולל תאונות.

הסתייגות: גם מכוניות עם היסטוריית טיפולים מלאה לא תמיד תוקנו רק במוסך היבואן. אפשר לתקן נזקי תאונות במוסכי הסדר של חברת הביטוח והתיקון לא יופיע בהיסטוריית המכונית. לפני שמשלמים תמורת בדיקת קנייה במכון מוסמך, מומלץ להיעזר בשרותיו של חבר בעל ניסיון או מוסכניק. יש לבדוק את תאי המנוע והמטען. סימני חלודה, סימני ריתוך חשופים בזרועות השלדה, או הבדלי צבע בשלדה עצמה, מעידים על חלקי שלדה שתוקנו ונצבעו להסוואת הנזק. גם שחיקת צמיגים לא אחידה עשויה להעיד על שלדה פגועה.

לפני בדיקה במכון מוסמך יש לסכם עם המוכר בכתב: אם במכונית תתגלה פגיעת שלדה, קלה או חמורה, שלא דווח עליה מתחייב המוכר לשלם את מלוא עלות הבדיקה. מוכר שמסרב לחתום, יש לפסול מייד.

הקונה קובע באיזה מכון בדיקה תיבדק המכונית. אם המוכר מתעקש על מכון מסוים יש להימנע מקניית המכונית. נוכלים משתמשים בתירוצים מגוונים כדי להפנות לבדיקה במכון שנוח להם. החל בקרבה גיאוגרפית של המכון, שתחסוך זמן יקר וכלה בהבטחה לקבלת הנחה במחיר בדיקת הקניה.

אם התגלתה במכונית פגיעת שלדה קלה או שולית והקונה בכל זאת מבקש לקנות את המכונית, מומלץ להתייעץ עם שמאי רכב בלתי תלוי. השמאי יקבע אם המכונית בטוחה לנסיעה ויסייע בקביעת ערכה האמיתי. נהוג לקנות מכוניות ששלדתן פגועה ברמה נמוכה או שולית במחיר נמוך בכ-40%-20% ממחיר המחירון. אחוז ההפחתה המדויק תלוי בחומרת הפגיעה ובכושר המיקוח של הקונה.

רצוי להתרחק ממכוניות שנפגעו בגג או בקורת הצד (הקורה האנכית שבמרכז המכונית). מכוניות כאלו עברו בדרך כלל תאונות קשות או לחילופין ספגו מכת ברד. תיקוני שלדה שמוגדרים "תיקוני חומר" או "מילוי חומר" מעידים בדרך כלל על תאונה קשה. מומלץ להתרחק גם ממכוניות כאלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker