רנו זואי: החשמלית שנותנת תחושה של הנעה טבעית

העיצוב החיצוני שלה סולידי יחסית, וגם החלל הפנימי, שמזכיר את הקליאו אבל עושה שימוש בפלסטיקה זולה יותר, אינו מסגיר את הייחוד שלה ■ ובכל זאת, הנהיגה בה שונה ממה שהכרתם

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רנו זואי
רנו זואיצילום: Bloomberg

נהיגה ברנו זואי החשמלית אינה מרגישה כמו התנסות בטכנולוגיה עתידנית. התחושה היא שהנעה חשמלית היא עניין טבעי, והסופר־מיני הזאת גם חפה ממניירות של "רכבי בשורה" חייזריים, ומבקשת להיות מכונית ככל המכוניות.

זואי, הדומה בגודלה לרנו קליאו, יצאה לעולם כבר בשלהי 2012, ומגיעה לישראל באיחור ניכר. העיצוב החיצוני שלה סולידי יחסית, וגם החלל הפנימי, שמזכיר את הקליאו אבל עושה שימוש בפלסטיקה זולה יותר, אינו מסגיר את הייחוד שלה. ובכל זאת, הנהיגה בה שונה ממה שהכרתם. במכוניות המונעות על ידי מנוע בעירה פנימית, פקודת הנהג על דוושת התאוצה מתווכת לגלגלים באמצעות שרשרת ארוכה של רכיבים מכניים, שלעתים מתפקדת כ"טלפון שבור". לא כך בנהיגה במכונית חשמלית שמייתרת את מערכות ההנעה המורכבות, ומאפשרת שליטה ישירה, נייטרלית וחופשית יותר ברכב. במקום תיבת הילוכים שקוטעת את פעולת המנוע, מתקבלת תאוצה רציפה. בנסיעה עירונית, התגובות לדוושה מיידיות, והמכונית הקטנה מגלה זריזות מפתיעה ביחס למשקלה הרב — כמעט טונה וחצי.

לחיפאים שישתמשו בזואי במסגרת מערך שיתוף המכוניות העירוני לא צפויה כל בעיה לטפס בעליות התלולות לכרמל. בנוסף, הנסיעה בזואי חרישית כל כך, למעט שריקות עמומות של המערכת החשמלית, שתקתוק האיתות בפניות מהדהד בחלל הנוסעים.

לאחר כשעה של נהיגה, השיטה המקובלת להנעת רכב בשריפת דלק נראית הגיונית כמו שימוש בבנזין להפעלת המקרר. אבל האם ניתן לסמוך על הסוללה שלא תיגמר במפתיע באמצע הנסיעה? הרכב שבו נהגנו הוא מהמהדורה הבסיסית של הזואי, וסוללת הליתיום־יון שלו מספקת טווח נהיגה מרבי של 240 ק"מ, על פי הנתון הרשמי שעליו מצהירה היצרנית. בפועל, הטווח קרוב יותר ל–150 ק"מ במקרה הטוב. זאת, עוד לפני שמביאים בחשבון את התבלות הסוללה לאורך השנים. זהו טווח סביר לנסיעה יומיומית ממוצעת מהבית לעבודה ובחזרה, אבל לא תחליף ראוי לרכב עיקרי בבית.

גרסה זו של הזואי היא שצפויה להגיע למערכי ההשכרה בחיפה ובנתניה, אבל קבוצת קרסו, יבואנית רנו, נערכת להציע בהמשך ללקוחות פרטיים גם את הזואי המחוזקת. הגרסה כבר תצויד בסוללה בעלת טווח רשמי של כ–400 ק"מ וטווח ריאלי של כ–300 ק"מ. טעינה מלאה של מצברי הזואי המחודשת תיארך פחות משעתיים בעמדות הטעינה.

מעבר לאלמנט החשמלי, רנו זואי היא רכב קטן, טיפוסי ונחמד. תא הנוסעים מרווח ביחס למידות החיצוניות, וגם תא המטען שימושי. המושבים רכים ונוחים, והמתלים סופגים את המהמורות בדרכים העירוניות, אבל קצת חסרי מנוחה בנסיעה מהירה מחוץ לעיר.

רנו זואי היא המכונית החשמלית הנמכרת ביותר באירופה ב–2016, עם כ–20 אלף יחידות שעלו על הכבישים. האם היא תעורר עניין גם אצלנו? שלשום הושקה הזואי בישראל במחיר של 132 אלף שקל. מחירה לצרכן יקר אפילו ביחס לרנו פלואנס הגדולה יותר, אף שמכוניות חשמליות בישראל זוכות להטבת מס קנייה (10% מס בלבד). במחיר כזה, החיסכון בדלק ובעלויות הטיפולים יחזיר את הפרמיה ויורגש בכיס רק אחרי כמה שנים של נהיגה. במחיר נמוך יותר, רנו זואי תתאים לא רק לחובבי טכנולוגיות, אלא גם לנהג הממוצע — בתנאי שיש לו חניה צמודה להתקנת עמדת טעינה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker