יו"ר המכון לנפט ואנרגיה: מהפכת התדלוק העצמי תוזיל הבנזין ותגדיל התחרות; ההסתדרות: אלפי עובדים יפוטרו

התקנות החדשות, המחייבות את תחנות הדלק לאפשר תדלוק בשירות עצמי במחיר הנמוך ב-11 אגורות לליטר, נכנסו השבוע לתוקפן

שרון קדמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון קדמי

מאת שרון קדמי וחיים ביאור

התקנות החדשות, המחייבות את תחנות הדלק לאפשר החל מהשבוע תדלוק בשירות עצמי במחיר הנמוך ב-11 אגורות לליטר, תיצור חיסכון לצרכני הדלק בתחנות ותגדיל את מרכיב התחרות בין תחנות הדלק. כך מעריך עמיר מקוב, יו"ר המכון הישראלי לנפט ולאנרגיה.

הצו קובע שאנשים הסובלים ממוגבלות פיסית ושמחזיקים בתו נכה יהיו זכאים לקבל שירות מלא במחיר שירות עצמי. על חברות הדלק להציב שילוט בתחנות שיצביע על עמדות התדלוק העצמי, וגם להעניק סיוע והסבר כתוב על אופן התדלוק העצמי. הצו קובע גם שתחנות תדלוק, שבהן אין לפחות שליש מהמשאבות בתדלוק עצמי, לא יוכלו לגבות את התוספת עבור השרות המלא גם אם הן נותנות שרות כזה.

תחנות שבהן לא תהיה עמדת תדלוק עצמית, יחוייבו לגבות מחיר מופחת גם עבור תדלוק בשירות מלא. מאידך, חברה שלא תציית להנחיות, לא תוכל לגבות מהציבור תוספות שירות, אפילו לא בשבתות ובחגים.

יש גם מי שהתקנות החדשות אינן מבשרות טובות עבורם. באיגוד עובדי האנרגיה בהסתדרות מביעים חשש כבד לפיטורים המוניים של אלפי עובדים בתחנות הדלק כתוצאה ישירה מכניסת תקנת התדלוק העצמי לתוקף.

לטענת יו"ר איגוד עובדי האנרגיה, דוד גלנוס, 4,000 מתוך 10,000 עובדים בתחנות הדלק צפויים להיות מפוטרים בשנה הקרובה לאחר כניסת התקנה לתוקף. בענף תחנות הדלק קיים הסכם קיבוצי המעגן את זכויות העובדים, ובימים אלה מתנהל משא ומתן בין איגוד עובדי האנרגיה לבין ארגון בעלי התחנות על הסדרי פנסיה לעובדי התחנות.

לדברי גלנוס, איגוד עובדי האנרגיה בעד התחרות בשוק תחנות הדלק ובעד המודרניזציה. "מחירים טובים, אטרקטיוויים וזולים יותר יועילו לציבור הצרכנים, אך לא ניתן יד לפיטורים המוניים של מתדלקים ומתדלקות. נילחם נגד הכוונה לפיטורים של אלפי עובדים על ידי בעלי תחנות הדלק".

בתוך כך, במשרד התשתיות הלאומיות התקבלו השבוע מספר פניות של אזרחים כנגד תחנות דלק אשר אינן מכבדות את צו התדלוק העצמי. במשרד התשתיות הלאומיות ציינו, כי המשרד נערך בימים אלו למבצע אכיפה רחב היקף בכל חלקי הארץ כנגד התחנות אשר לא מכבדות את הצו. תחנות אשר ייתפסו באי כיבוד הצו יועמדו לדין וצפויות לעונשים הקבועים בחוק - מקסימום 3 שנות מאסר או קנס מרבי של 202 אלף שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker