עבר צינון? מנכ"ל משרד התחבורה פרש - והתחיל לייעץ בנושאים שבהם טיפל - רכב ותחבורה - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עבר צינון? מנכ"ל משרד התחבורה פרש - והתחיל לייעץ בנושאים שבהם טיפל

חצי שנה לאחר שפרש מתפקידו, הופיע שמו של עוזי יצחקי כיועץ מטעם מועצת מבשרת ציון לקראת פתיחתו הקרובה של כביש 1 ■ יצחקי טיפל בנושא גם בתפקידו כמנכ"ל ולטענת חברי מועצה, עלות העסקתו מסתכמת בעשרות אלפי שקלים ■ יצחקי: "לא היו דברים מעולם"

4תגובות
עוזי יצחקי. "אין לי שום קשר עם מבשרת ציון"
תומר אפלבאום

חצי שנה לאחר שפרש מתפקיד מנכ"ל משרד התחבורה, נראה כי עוזי יצחקי התחיל לעבוד כיועץ לענייני תחבורה, בעודו נתון לכאורה תחת תקופת צינון. תמלול של ישיבת המועצה של מבשרת ציון שהגיע לידי TheMarker מעורר חשש כי ראש המועצה, יורם שמעון, שכר את שירותיו של יצחקי.

לדברי כמה מחברי המועצה, יצחקי נשכר על רקע המשבר התחבורתי הצפוי במבשרת עם סגירת הכניסה הקיימת ליישוב מכביש 1. לפני שבועיים פנה TheMarker ליצחקי ולמועצה בשאלה אם נוצר בין הצדדים קשר עסקי, ושניהם הכחישו זאת באופן גורף. הצדדים מכחישים זאת עדיין, אף שמסמך רשמי של המועצה, המתעד ישיבת מליאה שהתקיימה לפני חודש, מתאר תמונת מצב אחרת ממה שנטען.

באותה ישיבה שאל חבר המועצה מוטי חזיזה את שמעון: "מאיזה כסף שכרת את יצחקי שייתן לך ייעוץ?" שמעון השיב: "מסעיף יועצים". חזיזה חידד: "מאיזה סעיף תקציבי שכרת?" שמעון ענה: "יועצים". כלומר, ראש המועצה הודה לכאורה ששילם את שכרו של יצחקי. בהמשך הדיון שמעון אף לא הכחיש טענות שעלות ההעסקה היא עשרות אלפי שקלים.

לפי תקנון שירות המדינה, קיים לכאורה איסור על ייעוץ מסוג זה שנטען כי יצחקי העניק. "מי שטיפל, אגב מילוי תפקידו בשירות הציבור, בעניין פלוני של אדם פלוני, לא ייצג אחרי פרישתו מהשירות את האדם באותו עניין כלפי המוסד של שירות הציבור שבו שירת", נכתב בתקנון. בעת שהיה מנכ"ל משרד התחבורה, ב–2012–2016, התקיימו שורה של פגישות בין שמעון וחברי מועצה אחרים לבין יצחקי. לפיכך, ליצחקי אסור היה לכאורה לעסוק מול משרד התחבורה בכל הקשור לסוגיית כביש 1 והשלכותיו — נושאים שעלו בפגישותיו השונות עם הנהגת היישוב.

כמו כן, לפי חוק שירות הציבור "מי שפרש משירות הציבור...לא ייצג אדם לפני עובד בשירות הציבור שהיה כפוף לו ערב פרישתו, ולא יבקש ממנו להעניק זכות לו עצמו ולצורך עסקו, כל עוד לא עברה שנה מהיום שבו פסקו יחסי הכפיפות".

"עשרות אלפי שקלים לשני מנכ"לים"

לפי טענות של מקורבים למועצה, יצחקי לא הועסק כיועץ באופן ישיר, אלא דרך חברת סלמן יזמות והנדסה, השייכת לבן ציון סלמן, שכיהן גם הוא מנכ"ל משרד התחבורה ב–2000–2005. סלמן, הידוע בענף התחבורה כמקורבו של יצחקי, מעניק שירותי ייעוץ לגופים רבים בתחומי התחבורה והתשתיות.

ביסוס לטענה על העסקתו של יצחקי תחת סלמן כיועץ אפשר למצוא בדברים נוספים שנאמרו באותה מליאת מועצה. כך, צוטט חבר המועצה אריה שמם כי "שמעון לוקח שני מנכ"לים לשעבר של משרד התחבורה, ומשלם להם שכר יועצים של עשרות אלפי שקלים". על כך ענה שמעון: "מה שהם (יצחקי וסלמן; א"ד) עשו בשבוע, הוא (יצחקי; א"ד) לא עשה בחמש שנים". ואמנם, במהלך כהונתו של יצחקי קידם המשרד את העבודות בכביש 1, אל מול מחאות התושבים שהתריעו כבר אז מפני ניתוק מבשרת מהתשתיות החדשות.

אחד הנוכחים בישיבת המליאה שאל את שמעון: "כמה זה עלה לנו, השבוע שלהם (של יצחקי וסלמן)?" שמעון השיב בהתרברבות: "דיברנו על ישראל כ"ץ, ואני מתגאה בזה, שבזכות החברות שלנו הצלחתי להביא אותו כבר".

עוזי יצחקי מסר בתגובה: "לא ידוע לי בכלל במה מדובר. אין לי שום קשר עם מבשרת, ואני לא מתעסק עם זה בכלל. לא היו דברים מעולם, לא באופן ישיר ולא באופן עקיף. מעבר לכך, אין שום בעיה עם כביש 1 המחודש".

מהמועצה המקומית מבשרת ציון נמסר בתגובה כי "יצחקי לא הועסק מעולם במועצה המקומית מבשרת ציון ולא עבד עבורה. ניתן ללמוד זאת גם ממכתב מבקרת המועצה שבחנה את הנושא".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם