תוכנית חדשה: הרכבת מתל אביב תגיע למרכז ירושלים - במקום לכותל

בעיריית ירושלים מסתייגים מתוכניתו של ישראל כ"ץ להאריך את קו תל אביב־ירושלים לעיר העתיקה אך משרד התחבורה מתעקש ■ הצוותים המקצועיים ברכבת בוחנים את הזזת התחנה הסופית למרכז העיר או למלחה ■ משרד התחבורה: "לא תהיה שום סטייה מהתכנון"

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גשר הרכבת בכניסה לירושלים. "ניתן למקסם את התועלת של הקו באמצעות יצירת תחנה נוספת לרכבת במרכז העיר"צילום: אוליבייה פיטוסי
אורן דורי

כששר התחבורה, ישראל כ"ץ (הליכוד), הודיע לפני חודשיים כי יאריך את קו הרכבת המהיר מתל אביב לירושלים בתוואי תת־קרקעי אל העיר העתיקה — היו מי שכינו את היוזמה "ספין פוליטי בעל היתכנות נמוכה". כעת, "קו הכותל" מקבל תפנית, כשהדרגים המקצועיים בפרויקט מתכננים להמירו בתחנת רכבת חדשה שתקום במרכז העיר ירושלים, ואולי גם במלחה.

בחודש האחרון הוקם צוות עבודה משותף לרכבת ישראל ותוכנית אב לתחבורה ירושלים, במעורבות משרד התחבורה. הצוות התכנס לבחון חלופות שונות להארכת קו הרכבת, מהתחנה התת־קרקעית בבנייני האומה שבכניסה לעיר לתחנה או תחנות נוספות שיוקמו בבירה. לטענת מקורבים לשיחות, "ההצעה להארכת הקו לעיר העתיקה היא הפחות מקצועית מבין האפשרויות, ועל כן האלטרנטיבות האחרות מתקדמות טוב יותר". החלופות שיגובשו צפויות לעלות להכרעת משרד התחבורה בעוד כארבעה חודשים.

בשלב זה, כל אחד מהגורמים מבקש למשוך את הרכבת החדשה ליעד אחר. בעוד משרד התחבורה דבק בעמדתו כי המסילה תוארך לעיר העתיקה ותו לא — הצוות הירושלמי, בעידוד העירייה, מדגיש את הצורך בהקמת תחנה בלב העיר. לשם כך, אותר מגרש בסמוך ל"צומת האיקסים", בהצטלבות הרחובות יפו והמלך ג'ורג', שבו עשויה להיחפר התחנה. התוואי של הרכבת יעבור במקביל לציר יפו, בעומק רב שימנע התנגשות עם ממצאים ארכיאולוגיים בחפירות. לשם כך, תידרש חפירת מנהרות באורך כ–1.5 ק"מ.

בירושלים מסבירים כי לתחנת רכבת במרכז העיר שני יתרונות מרכזיים. הראשון הוא פיזור יעיל יותר של הנוסעים מתל אביב ביעדי הביקושים בירושלים, במקום שרובם המכריע יצטופף ביציאה מבנייני האומה. באחרונה פורסם כי בעוד הנסיעה ברכבת החשמלית מתל אביב לירושלים תימשך 28 דקות בלבד — היציאה מהתחנה עצמה עלולה להימשך כ–15 דקות נוספות בשעות העומס. רציף הרכבת ממוקם 80 מטר מתחת לאדמה, ובאחרונה מצאו בתוכנית אב לתחבורה פתרון מסוים לעומס הצפוי בדרגנועים, שבו הנוסעים ינוקזו דרך החניון למעליות חלופיות.

היתרון השני הוא ביצירת ממשק בין תחנת הרכבת ה"כבדה" במרכז העיר לבין המפה העתידית של הרכבת הקלה בירושלים, שיאפשר לנוסעי רכבת ישראל להמשיך כמעט לכל נקודה מרכזית בבירה. הקמת התחנה הפוטנציאלית בפינת יפו־קינג ג'ורג' תחבר אותה עם מסלול הקו האדום הקיים והקו הכחול המתוכנן של הרכבת הקלה. זאת, בעוד התחנה המרכזית בבנייני האומה מסונכרנת עם הקו אדום והקו הירוק המתוכנן, שייצא מגילה בדרום ויגיע עד לנווה יעקב בצפון.

"סיום הקו שלא במרכז העיר — החמצה"

סגן ראש עיריית ירושלים ומחזיק תיק מרכז העיר, עופר ברקוביץ, הוא בין הגורמים הדוחפים לאישור המתווה של הקמת תחנת רכבת תת־קרקעית במרכז העיר. ברקוביץ שלח החודש מכתב לכ"ץ, שבו בירך אותו על פועלו לפיתוח קו הרכבת לירושלים, אבל הדגיש כי "ניתן למקסם את התועלות של הקו על ידי יצירת תחנה נוספת לרכבת — במרכז העיר. כיום מתוכננת הרכבת להגיע רק עד לבנייני האומה. משם, צריך הנוסע להמשיך הלאה באמצעים אחרים כדי להגיע ליעדו בתוך העיר. לעניות דעתי, הוספת תחנה נוספת במרכז העיר תמקסם את התועלת של הקו.

"סיום קו ירושלים־תל אביב שלא בתוך מרכז העיר יהיה החמצה. העובדה שנוסעיו יידרשו לקו תחבורתי נוסף כדי להמשיך ליעדם במרכז העיר או ממנו לגוש דן — תוך בזבוז זמן וכסף — תפגום בשימוש בקו, ותהפוך אותו לפחות יעיל עבור רבים", אמר ברקוביץ.

מעיריית ירושלים נמסר כי "אין כל מחלוקת בין העירייה למשרד התחבורה באשר לתוואי הרכבת והדברים המובאים בכתבה אינם בשם עיריית ירושלים ולא נאמרו על ידה מעולם".

גורמים ברכבת ישראל מקווים להאריך את הרכבת דרומה, לשכונת מלחה, שם נמצאים מתקני הספורט העירוניים — אצטדיון טדי ו"הארנה". הרעיונות שעלו לאוויר בשיחות של הצוות המקצועי המשותף כוללים חיבור ישיר של התחנה המרכזית בבנייני האומה למלחה, או לחלופין המשך של התחנה במרכז העיר למלחה.

שר התחבורה, ישראל כ"ץצילום: מוטי מילרוד

רשמית, ברכבת ישראל אומרים כי "קו הרכבת המדובר נמצא בתכנון ראשוני, ומטרתו להאריך את קו תל אביב־ירושלים מעבר לתחנת בנייני האומה. הארכת הקו תאפשר הגדלת כמות הרכבות בקו וכמובן את הגדלת מספר הנוסעים, תוך מתן שרות מיטבי. קידום הפרויקט מבוצע על ידי רכבת ישראל בתיאום עם משרד התחבורה. עדיין לא נקבע המתווה".

לדברי משרד התחבורה, התחנה היחידה שתקודם היא "תחנת הכותל", שלמעשה תהיה קרובה יותר לכיכר ספרא או לכיכר צה"ל מאשר לכותל. לתפישת המשרד, לא יהיה תקציב, או צורך, בהקמת התחנה הסמוכה יחסית במרכז העיר, נוסף לתחנה בפאתי העיר העתיקה. יש לציין כי מקודם כיום בשלבים ראשוניים קו רכבת קלה בתוואי דומה, המכונה "קו הזהב", שמיועד גם הוא להגיע לעיר העתיקה.

ממשרד התחבורה נמסר: "שר התחבורה הנחה את כל הגורמים הרלוונטיים לתכנן ולקדם את המשך קו הרכבת המהיר לירושלים אל הכותל — וכך בדיוק יהיה. כ"ץ קבע כי התחנה הנוספת תקום סמוך לעיר העתיקה והכותל, ולא תהיה שום סטייה לתוך מרכז העיר. הכוונה להוליך את קו הרכבת המהיר לכיוון מלחה או למקומות אחרים בירושלים נשללה, וירדה מהפרק. לשם כך, מוקמת רשת של רכבות קלות בירושלים שתשרת את כל שכונותיה המרכזיות של העיר".

 צוות תוכנית אב לתחבורה ירושלים מדגיש כי יבחן לפי הנחיית השר את הארכת הרכבת המהירה מתל אביב לכותל.

הקו החשמלי לירושלים, שעלותו נאמדת ב–7 מיליארד שקל, אמור להיפתח לתנועת הנוסעים במארס 2018. עם זאת, כפי שפורסם השבוע ב–TheMarker, קיים חשש שמועד הפתיחה יידחה בשמונה חודשים לפחות, על רקע מחלוקות מול קבלנית חשמול המסילות, חברת SEMI הספרדית. איחורים חוזרים ונשנים של SEMI בעמידה ביעדים עוררו זעם בקרב הנהלת הרכבת, שאף קנסה את החברה ונזפה במנכ"לה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker