בג"ץ דחה עתירת בוחני הנהיגה נגד הפרטת מערך הטסטים

המכרז להפרטת הטסטים במסגרתו יקבלו שתי חברות את הזכות להפעלת המבחנים לתקופה של עד שבע שנים בשווי כ400 מיליון שקל - הוקפא במאי ■ בית הדין יחליט תוך שבועות ספורים אם להפשירו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: תומר אפלבאום

בג"ץ דחה אתמול את העתירה נגד מהלך הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים (טסטים) של משרד התחבורה.

לפני ארבעה חודשים החליט בג"ץ להוציא צו על תנאי נגד המהלך, בעקבות עתירה שהגיש עו"ד גלעד ברנע בשם בוחני נהיגה ומורה נהיגה, בטענה שמדובר בניסיון אסור להעניק סמכויות שלטוניות לתאגיד פרטי, שלא כדין, בחוסר סמכות ובדרך קבלת החלטות פסולה.

ואולם אתמול פסקה השופטת אסתר חיות כי "בצדק טענה המדינה שמאפייני המכרז מותירים את האחריות, שיקול הדעת המהותי ויכולת הפיקוח בידי רשות הרישוי ובנוסף מפחיתים משמעותית את ההיבטים השלטוניים שבפעילות הבוחן. פעילות הבוחן החיצוני היא במישור המקצועי, כמי שבודק אם הוכחה יכולתו של נבחן לבצע פעולות שונות. אין מדובר בהפעלת שיקול דעת שלטוני ואין מניעה להיעזר בגורם פרטי להפעלת סמכות זו".

בג"ץ דחה גם את טענת העותרים כי הרפורמה היא "הסדר ראשוני" שהיה צורך לעגנו בחקיקה ראשית. כמו כן, בג"ץ לא השתכנע כי העובדה שהרפורמה לא עוגנה בחקיקת משנה, יש בה משום פגם בהחלטת משרד התחבורה. בנוסף, קבע בג"ץ שעובדת פירסומו של המכרז טרם חקיקת משנה אינה פוגמת בהחלטת השר או בתהליך ביצוע הרפורמה.

בשולי פסק הדין מתחה השופטת ביקורת על דרכי קבלת ההחלטות של משרד התחבורה בדבר ההפרטה וציינה כי מן הראוי היה שהחלטת השר תתועד בכתב ותכלול את הטעמים העומדים ביסודה.

המכרז להפרטת הטסטים פורסם במארס, במסגרתו יקבלו שתי חברות את הזכות להפעלת המבחנים לתקופה של עד שבע שנים בשווי כ–400 מיליון שקל — הוקפא במאי על ידי בית הדין האזורי לעבודה בירושלים. בית הדין יחליט תוך שבועות ספורים אם להפשיר את המכרז.

בהודעה הרשמית שהוציא משרד התחבורה לאחר פסק הדין נכתב: "השר כ"ץ ציין כי מדובר בניצחון גדול למאות אלפי צעירים וחיילי צה"ל שלפני גיוס, שבמסגרת הרפורמה, יוכלו בקרוב לבצע בחינה מעשית בתוך שלושה ימים ומבחן חוזר בתוך 14 ימים לכל היותר, לעומת המתנה של שלושה חודשים ויותר כיום. שר התחבורה הודיע כי הוא נחוש להמשיך את התהליך המכרזי להוצאתם של מבחני הנהיגה לזכיינים פרטים במטרה לשפר את השירות עבור תלמידי הנהיגה".

העותר, עו"ד ברנע, אמר לאחר החלטת בג"ץ: "התוצאה המיידית של פסק הדין מאכזבת. אני סברתי וסבור גם עתה כי היה מקום לקבל העתירה, וכי הטענות היו מוצדקות ומבוססות, הן לעצם מניעת ההפרטה והן לתוכן וההליך הפגומים מן השורש. יחד עם זאת, בית המשפט העליון, במסגרת פסק הדין, חישק למעשה את שר התחבורה, עת חייב אותו להכפיף המהלך לשורת ארוכה של תנאים ודרישות, אשר מי שמצוי בפרטים מבין ששר התחבורה ומשרד התחבורה לא עומדים בהם וככל הנראה ספק גדול אם יעמדו בהם בעתיד הנראה לעין ובמסגרת ההפרטה שהם רצו לקדם.

"לכן, ובהערכה זהירה, נראה כי ההפרטה הזו לא תצא לפועל בסופו של יום. יש לקוות כי השר והממשלה יתעשתו וישכילו לנקוט מהלכים אחרים ומחויבי המציאות לשם שיפור לימוד הנהיגה והבטיחות בדרכים בכבישי ישראל ולהדברת הקטל המתמשך בכבישים – אשר האחריות הבלעדית לו רובצת במלואה לפתחה של הממשלה", הוסיף ברנע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker