חדשנים ליום אחד: כך תיראה תל אביב ללא מכוניות פרטיות

תל אביב תחקה מחר את פסטיבל EcoMobility הבינלאומי, ותסגור לתנועה את שדרות בן ציון ■ המטרה: לאפשר לתושבים לחוות הגעה לעבודה כשהמכונית נשארת מחוץ לעיר ■ המבקרים יוכלו להתרשם מהאוטובוס החשמלי של דן ומהמכונית החשמלית החדשה של ב.מ.וו

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן דורי
אורן דורי

שדרות בן ציון בתל אביב ייחסמו מחר ב–10:00–20:00 לתנועת כלי רכב, לצורך פסטיבל City Motion שיתקיים במקום. המטרה: להציג לעוברים ושבים בשדרה חלופות חכמות לתנועה במרחב העירוני, הפקוק והמזוהם.

המבקרים באירוע הפתוח בשדרה יוכלו לנצל את הכביש הפנוי ממכוניות לרכיבה על אופניים, וכן יודגמו בו פיתוחים חדשים של תחבורה מתקדמת, ובהם כלי ניידות אישיים, מיזם המכוניות השיתופיות של העיריית תל אביב, חידושים במערך תל־אופן, החזון של מובילאיי לרכב אוטונומי, האוטובוס החשמלי של דן והמכונית החשמלית ב.מ.וו i3, המושקת בימים אלה בישראל.

האוטובוס החשמלי של דןצילום: עופר וקנין

City Motion (עיר בתנועה) הוא מחווה לפסטיבל EcoMobility העולמי, שמתקיים מדי שנתיים כל פעם בעיר אחרת, ובמסגרתו חלקים בערים נהפכים למעבדה חיה לתחבורה.

ב–2013 התקיים האירוע הראשון בעיר סוואן, שבדרום קוריאה, המאכלסת יותר ממיליון בני אדם. למשך חודש שלם נסגרה הרמטית שכונה מרכזית בעיר לתנועת כלי רכב פרטיים. המכוניות של תושבי הרובע — הפקוק במיוחד — הוצאו לחניונים שהוכשרו בסמוך לכבישי הכניסה לאזור. חניוני הענק שימשו גם כמערכי "חנה וסע" לנכנסים וליוצאים מהשכונה, כשמהם הופעלו שאטלים למוקדי תעסוקה ובילויים בסביבה.

מאות אלפי האנשים שהשתתפו מדי יום בניסוי התבקשו לשנות את הדרך שבה הם מתניידים. סגירת הדרכים למכוניות פרטיות איפשרה הקצאת נתיבים שלמים לרוכבי אופניים, קורקינטים ממונעים ושלל אמצעי תחבורה אישיים, שעמדות שלהם פוזרו ברחובות לרווחת הכלל. במקביל תוגברה התחבורה הציבורית הרגילה והליכה ברגל קיבלה עידוד.

למרות עומסי התנועה השגרתיים שמהם סבלו תושבי סוואן, כשהוצע לערוך בה את הניסוי רבים מהם התנגדו. נוסעים חששו לוותר על הרכב הפרטי ובעלי עסקים פחדו מאובדן לקוחות. לבסוף הניסוי הוכתר כהצלחה, כשבעלי החנויות והעסקים הודו כי מחזור ההכנסות שלהם באותה תקופה צמח בשיעורים גבוהים — מכיוון שהפקעת המרחב העירוני מהמכוניות והחזרתו לבני האדם הפיחו חיים ברחובות העיר הרדומים, שנהפכו לשוקקים ולמלאי פעילות.

המכונית החשמלית של ב.מ.ווצילום: בלומברג

חיסכון של 15% בזמן הנסיעה

בשנה שעברה נבחרה יוהנסבורג, בירת דרום אפריקה, להשתתף בניסוי. רחובות ראשיים באזור סנדטון במטרופולין, הידוע כמקום העשיר ביותר באפריקה, נסגרו לכניסת כלי רכב פרטיים. ואולם הפעם הוחלט להשאיר מספר מצומצם של דרכים פתוחות למכוניות, מסיבות המוכרות בישראל — חשש שהתחבורה הציבורית אינה בשלה דיה להחליף את המכונית.

השטח העירוני של סנדטון גדול פי שלושה משטחה המוניציפלי של תל אביב, והיא דומה לגוש דן בכך שאין בו רכבת תחתית, אלא רק חיבור לרשת מסילות הרכבת הכבדה.

סנדטון היא הלב הכלכלי של דרום אפריקה, ומרוכזים בה מטות ראשיים של בתי השקעות ועסקים גדולים. בשגרה, נכנסות מדי בוקר כ–75 אלף מכוניות פרטיות לסנדטון ועוזבות אותה בערב, מה שמייצר פקקים כבדים הנמשכים שעות ארוכות. מאז שנהפך המקום בשנות ה–90 לשדרה הפיננסית הראשית ביוהנסבורג, התלוננו התושבים במקום על בזבוז שעות ארוכות בעומסי תנועה ועל עלייה בזיהום האוויר כתוצאה מהשימוש המוגבר בכלי רכב.

במהלך חודש הפסטיבל צנח השימוש במכוניות פרטיות בסנדטון ב–22%. המגיעים לסנדטון מבחוץ — שהחנו את המכונית בכניסות אליה והמשיכו משם בשאטלים מסובסדים למקום העבודה — דיווחו על חיסכון ממוצע של 15 דקות לעומת משך הנסיעה הרגיל במכונית. במקביל, מספר המשתמשים ברכבת בסנדטון עלה ב–10%, וברחובות נרשמו פי חמישה יותר הולכי רגל ביחס למצב הרגיל.

"שקלנו לסגור את רוטשילד ושינקין"

פסטיבל אקומוביליטי בדרום קוריאה ב-2013צילום: מתוך עמוד הפייסבו

פסטיבל EcoMobility הבא יתקיים ב–2017 בקאוסיונג, טאיוואן, עיר ענק שבה מתגוררים 2.7 מיליון תושבים. לאור ההצלחות של האירועים הקודמים, עולה השאלה מדוע להסתפק בטעימה הקטנה של האירוע בשדרות בן ציון ולא לקיים את הפסטיבל המלא בתל אביב ב–2019?

"כי צריך כסף לממן את החגיגה", משיבה ציפי בוקשפן, שיזמה עם אלינור סלוניקי את אירוע City Motion, בשיתוף עיריית תל אביב ומינהלת תחליפי דלקים במשרד ראש הממשלה. "עם זאת", היא אומרת, "החזון הגדול הוא לייצר אירוע EcoMobility בכמה ערים בישראל".

לדברי מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב הממונה על תיק התחבורה, "כדי לייצר שינוי תחבורתי צריך לייצר במקביל שינוי תודעתי ובעיקר לחלחל אותו לציבור הרחב. השינוי הזה לא יכול לקרות רק אצל הרגולטורים ומקבלי ההחלטות, כי מי שצריך לאמץ ולהוביל את השינוי הוא הציבור. לכן, חשוב לנו לתת לציבור טעימה מהחידושים, הפיתוחים וההמצאות שמחכות לנו מעבר לפינה".

להבי מספרת כי בעירייה נבחנה אפשרות לסגירה נרחבת יותר של כבישים בעיר. "שקלנו לסגור גם את שדרות רוטשילד ורחוב שינקין, אבל בשל היקף עבודות התשתית שמתבצעות ועתידות להתבצע בעיר במקביל — הוחלט לסגור מתחם מצומצם, כדי להטמיע את האירוע בפעם הראשונה, תוך מזעור הפגיעה בדיירים בסביבה וצמצום הפגיעה בהסדרי התנועה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker