ביישובים הערביים עדיין מחכים לאוטובוס - רכב ותחבורה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ביישובים הערביים עדיין מחכים לאוטובוס

35 קווי אוטובוס חדשים התחילו לפעול אתמול בין הערים הגדולות ליישובים הערביים בצפון - ואולם הצעד החיובי בנושא עדיין אינו מספיק כדי לסגור את הפער העצום בשירותי התחבורה הציבורית ביישובים הלא יהודיים

2תגובות
תחנת אוטובוס בדרום
עופר וקנין

משרד התחבורה הודיע אתמול על פתיחתם של 35 קווים בין־עירוניים חדשים של תחבורה ציבורית באוטובוסים, שיעדם או נקודת מוצאם יהיו ביישובי המגזר הלא־יהודי — כלומר יישובים ערביים, דרוזיים ובדואיים, שבהם לא פעלה עד כה תחבורה ציבורית סדירה או תדירה.

הקווים החדשים יפעלו בעיקר בצפון הארץ, ויקשרו בין יישובים ערביים בעיקר לערים הגדולות בצפון, למוקדי תעסוקה, או למוסדות חינוך. בין היישובים שנכללים במיפוי החדש נכללים סכנין, נצרת, אעבלין, ירכא, מע'אר, אבו סנן, כבול וכפר מנדא.

תעריפי הנסיעה בחלק מהקווים יהיו זולים בכ–20% מתעריפי הנסיעה הנהוגים במרכז — ומשמעות הפעלת הקווים תהיה תוספת של 125 מיליון שקל לסובסידיה השנתית המובטחת לתחבורה הציבורית.

כך תיהפך 2016 לשנה הראשונה בתוכנית החומש של משרד התחבורה לסגירת הפערים בהשקעות בתחבורה הציבורית בקרב האוכלוסייה הערבית ביחס להשקעה הדלה ממילא בתחום, גם במגזר היהודי.

עד סוף השנה צפויים שינויים נוספים ב–100 קווי תחבורה ציבורית במגזר הערבי, הכוללים 35 קווים חדשים נוספים, 35 הרחבות של מסלולים קיימים ושיפור בתדירות הנסיעה של 30 קווים נוספים בכל רחבי הארץ. בנוסף, יוארך מסלולם של עשרות קווים קיימים ויתוגברו תדירויות ההגעה של חלקם.

החל בנובמבר צפוי להתחיל לפעול קו ישיר מכפר קאסם לתל אביב, בסוף השנה יחל לפעול קו קלנסווה־טייבה־טירה להרצליה. שני קווים חדשים מטירה לתל אביב ולכפר סבא מתוכננים להתווסף כבר בעוד כחודש. בנוסף, קו טירה־טייבה לחיפה, שיעבור בטכניון וישרת את הסטודנטים, יתחיל לפעול בשנה הבאה.

היישובים הערביים המחוברים
לתחבורה ציבורית
מקור: משרד האוצר
2005 2011 2014
138
102
81
יישובים ערביים )מתוך כ– 160 יישובים

"זהו הישג משמעותי במיוחד לאור העובדה כי בחלק מיישובים אלה לא הופעלה מעולם תחבורה ציבורית", התגאה שר התחבורה, ישראל כ"ץ. "הפעלת תחבורה ציבורית במגזר הלא־יהודי תאפשר לשלב את הציבור הערבי, הדרוזי והבדואי בחברה הישראלית בצורה שוויונית יותר. כמו כן, היא תתרום להרחבת מעגל התעסוקה של התושבים ביישובים אלה, ובעיקר של נשים, שלא נהגו לצאת לעבודה בשל חוסר באמצעי תחבורה זמינים", הוסיף כ"ץ.

את דבריו חיזק מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, מאיר חן, שהוסיף כי בארבע השנים הבאות יתווספו בהדרגתיות מאות קווי אוטובוס ליישובים הערביים, תוך תיאום עם הרשויות המקומיות והמפעילים השונים.

בתוך כך, הודיע משרד התחבורה כי ביום ראשון יחל בקמפיין הסברתי נרחב הממוקד לאוכלוסייה הערבית, ושבמסגרתו יינתן מידע מפורט על הרחבת מערך הקווים.

שליש מהרוגי התאונות — בני מיעוטים

קווי אוטובוס חדשים הקווים שנוספו החודש כחלק מתוספות השירות ליישובים ערביים*
מפעיל קו מוצא יעד תוספת יציאות שבועית
נסיעות ותיירות 292 מכללת סכנין מג'ד אל כרום 20
נסיעות ותיירות 338 עכו נצרת 72
נתיב אקספרס 306 כפר מנדא מרכזית המפרץ 157
נסיעות ותיירות 40 צומת כאוכב/סכנין מכללת עמק הירדן 39
נתיב אקספרס 151 אעבלין עכו 37
נתיב אקספרס 282 אבו סנאן מרכזית המפרץ 80
*רשימה חלקית מקור: משרד האוצר

למרות הרוח האופטימית שמנשבת מירושלים — בצפון ובדרום עדיין רחוקים מלהפגין התלהבות, ולא בכדי. דו"ח שעסק בפיתוח הנדרש במגזר הערבי, שפירסם בשנה שעבר צוות 120 הימים, בראשות משרד האוצר, מצא כי קיים פער ניכר בשירות התחבורה הציבורית בין יישובי המיעוטים לבין יתר היישובים במדינת ישראל — גם אם זה מצטמצם בעקבות מאמצים ממשלתיים בשנים האחרונות.

לפי הדו"ח, ב–2005 ניתן שירות ל–81 יישובי מיעוטים מתוך 157 יישובים באותו מועד, על ידי 3,677 נסיעות אוטובוס ביום חול. ב–2011 גדל מספר הנסיעות ב–53%, והגיע ל–5,655 נסיעות ביום חול, המשרתות 102 יישובים. ב–2014 מספר היישובים שלהם ניתן שירות כבר עמד על 138 מתוך כ–160 יישובים (מספר הנסיעות היומי הממוצע לא פורסם).

עם זאת, לפי נתוני 2015 הפער עדיין גדול — רק 7% מתקציב הסובסידיה השנתית יועדה לקווים המשרתים את האוכלוסייה בערים הערביות, אף שהיא מהווה 15.3% מכלל האוכלוסייה.

בסיור שערכו לפני כמה חודשים יו"ר ועדת התחבורה הציבורית, ח"כ דב חנין, וח"כ יוסף ג'בארין בערערה־ערה ואום־אל־פחם, הציגו ראשי הרשויות את החסרים שקיימים בשירותי תחבורה ציבורית.

כך למשל, אמר בסיור ראש מועצת ערערה־ערה, מודר יונס: "תחבורה ציבורית בחברה הערבית היא דבר מהותי. קיימים לא מעט חסמים שמערימים קשיים על פיתוחה, כמו צפיפות הבנייה והכבישים הצרים. יש לא מעט אוטובוסים שעוברים על הכביש הראשי (כביש 65) אך אינם עוצרים ביישוב, ולכן התושבים נאלצים לנסוע עד לכפר קרע כדי לעלות עליהם".

לפער התשתייתי ולהיעדר התחבורה הציבורית הנאותה נודעות השלכות נוספות. פער זה בא לידי ביטוי, למשל, גם במספר תאונות הדרכים במגזר המיעוטים. כך, 34% מההרוגים בתאונות בישראל הם בני מיעוטים — יותר מפי שניים מחלקם באוכלוסייה.

סוגיה נוספת היא היעדר תחבורה ציבורית בשבת, שמקשה עוד יותר על המגזר הלא־יהודי, וגורמת לחסם תעסוקתי. המוסלמים מקדשים את יום שישי, הנוצרים את יום ראשון — ורבים מהם מעוניינים לעבוד בשבת, אך אלה שלא מחזיקים ברכב פרטי מתקשים להגיע למקומות העבודה.

לפיכך, החליט הצוות הפנים־ממשלתי לאמץ את הצעת משרד התחבורה ולהקצות מדי שנה לפחות 40% מסך הסובסידיה הממשלתית, הניתנת לתוספת שירות בתחבורה הציבורית, לטובת הרחבת השירות ליישובי המיעוטים — עד להשוואת רמת הכיסוי שלהם ליישובים אחרים בעלי מאפיינים דומים.

ואולם בעמותת סיכוי לשוויון אזרחי חוששים כי אין בכך די. "שמחנו לשמוע על תנופת הפיתוח המשמעותית בתחבורה הציבורית ברשויות הערביות ועל הוספת עשרות קווי האוטובוס. מדובר במהלך שחיכינו לו שנים רבות ושסוף־סוף יוצא לדרך. עם זאת, האפליה וההזנחה כיום כה חריפות, שגם המהלך המתואר כעת לא יוביל לשוויון מלא — אלא רק לצמצום הפערים", אמרו בעמותה. 

"לערים הערביות בישראל, המונות עשרות אלפי תושבים, אין מערכת תחבורה ציבורית פנימית הולמת, שתאפשר להם להגיע לאותם קווים בין־עירוניים חדשים — לכן הצעד הבא של משרד התחבורה צריך להיות הוספת קווים פנימיים ביישובים השונים, על פי צורכי התושבים. בנוסף יש להטמיע את השימוש בתחבורה הציבורית בקרב התושבים באמצעות סבסוד והוזלה של השירותים כך שייהפכו לחלק אינטגרלי מהחיים, כפי שנעשה למשל ברהט (תגבור קווים למכללת ספיר ולתחנת הרכבת בלהבים)".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#