הצעת חוק: שכונות מגורים חדשות לא יאושרו ללא חיבור לתחבורה הציבורית

לפי הצעת ח"כ תמר זנדברג בשיתוף "אדם טבע ודין", פרויקטי מגורים יותנו בבחינת הסדרי התחבורה הציבורית המוצעים, תוך דיון בחלופות שונות לשיפורם

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הצעת חוק חדשה תחייב הכנת סקרי תנועה לפני אישור תכניות מגורים, שיבחנו האם לתושבים תהיה אפשרות להתנייד בתחבורה ציבורית. ח"כ תמר זנדברג (מרצ) תקדם במושב הכנסת הקרוב את ההצעה, שנוסחה בשיתוף עמותת "אדם טבע ודין".

ההצעה קובעת כי בעת תכנון שכונה חדשה או תכנית המגדילה את צפיפות האוכלוסייה, תוגש למוסדות התכנון סקירת היבטי התנועה שיחולו במקום – מתחבורה ציבורית לסוגיה ועד שבילים ונתיבים ייעודיים להולכי רגל ורוכבי אופניים.

תמר זנדברגצילום: עופר וקנין

כיום מקודמות עשרות אלפי יחידות דיור כפתרון למצוקת הדיור, אלא שהתחבורה בהן נבחנת במדדים של רכב פרטי ולא נקבע עבור הפרויקטים יעד של נסועה בתחבורה הציבורית. כלומר, במקום שהתחבורה הציבורית תהיה חלק אינטגרלי מההליך התכנוני, מתייחסים אליה כאל שירות שהשכונה תקבל אחר כך. לכן, מגיעים למצב שבו יש תלות מוחלטת ברכב פרטי ובהתאמת המרחב העירוני למכוניות (תקני חניה, כבישים וכו').

הבעיה נעוצה בין היתר בהשלכות של משבר הדיור, שמושך יותר אנשים לפריפריה, בזמן שהם נותרים לעבוד במרכזי העסקים של גוש דן, שם נמצאת הפרנסה הכדאית יותר. תושבים שמהגרים לפריפריה, או למעגלים החיצוניים של המטרופולין, סובלים מחוסר השקעה בתחבורה ביחס לשינויי האוכלוסיה. זאת, כאשר לפי מחקרים אקדמיים בנושא, ההזדמנות הטובה ביותר לגרום לאדם לעבור מן הרכב הפרטי לתחבורה הציבורית היא בעת מעבר דירה, כאשר האדם נדרש לשינויים התנהגותיים רבים. ברגע שדפוסי התנועה החדשים מתקבעים על נסיעה ברכב פרטי קשה יהיה לשנותם, גם אם התחבורה הציבורית באזור תשתפר בהמשך.

סקר התנועה שיוגש למוסדות התכנון יערך על ידי בעלי מקצוע מתחומי האדריכלות והתחבורה. המסמך יבחן את המצב הקיים ויציג את ההסדרים הנדרשים כדי לאפשר תנועה בשכונה החדשה ללא תלות ברכב פרטי: נתיבי התנועה הציבוריים בתחום התכנית; האם די בנתיבים המוצעים כדי לאפשר לציבור הרחב להתנייד במהירות סבירה; פירוט שיפורים נדרשים במערך נתיבי התנועה הציבוריים בתחום התכנית, תוך הצגת חלופות ביצוע שונות.

לפי דברי ההסבר שצורפו לנוסח הצעת החוק, "ישראל הינה אחת המדינות הצפופות בעולם, אולם התכנון של היישובים ואזורי התעסוקה אינו מושפע ואינו מבוסס על הצורך לספק נגישות לכל אזרח. תחבורה ציבורית חשובה למגזרים שפעמים רבות אינם נלקחים בחשבון – ילדים ונוער, סטודנטים וחיילים, נשים, קשישים, מיעוטי יכולת ובעלי מוגבלויות.

"בארץ, התכנון והפיתוח עדיין מבוססים ותומכים ברכב פרטי, לעתים באופן שאינו מאפשר כלל שילוב של תחבורה ציבורית. הצפיפות הגדלה בארץ מחייבת קביעת מדיניות נחרצת באשר למעבר לנסיעה בטוחה, זולה, אמינה ובעיקר נגישה - בתחבורה ציבורית. לשם כך יש לשלב את התחבורה הציבורית והתנועה החליפית של מרחקי הליכה ושימוש באופניים בכל פיתוח חדש מעל גודל מסוים".

לדברי זנדברג "ההצעה באה להוסיף את הגורם הכי חשוב והכי חסר במערכת השיקולים התכנונית - חשיבה על אמצעי תחבורה מגוונים, ובראשם תחבורה ציבורית. היום כבר ידוע שאין כמות כבישים שתדביק את הביקוש לכלי רכב כאשר התחבורה הציבורית ירודה, ולכן תכנון כבר בשלב הבניה הוא קריטי לייצור סביבות מגורים שטוב לחיות בהן. לצערי הכיוון בחוק ההסדרים הוא דווקא הפוך, כשהכוונה היא לוותר על מטלות ציבוריות כדי להאיץ בניה למגורים, תוך זריקה לפח את האינטרס הציבורי. לכן אין לנו מנוס מלפנות לחקיקה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker