רוח גבית ליבוא מקביל בשוק הרכב: אושר החוק של השר כ"ץ

שינויים שנכנסו לנוסח החוק ברגע האחרון צפויים לפעול לטובת היבואנים המקבילים ■ עם זאת, היבואנים המקבילים טוענים כי הוועדה נמנעה ממציאת פתרון לתקנה המחייבת אותם לשמור מסמכי ייצור הרכב, בעקבותיה הם נדרשים למס מוגדל

אורן דורי
אורן דורי
אורן דורי
אורן דורי

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה אתמול לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק רישוי שירותים לרכב, שאמורה להפקיע את השליטה בשוק הרכב החדש מידי יבואני הרכב הישירים. שינויים שנעשו בנוסח החוק צפויים לפעול לטובת היבואנים המקבילים.

הצעת החוק גובשה על ידי שר התחבורה, ישראל כ"ץ, עוד בכנסת הקודמת, וגררה התנגדויות רבות מצד יבואני הרכב הוותיקים ורשות המסים, שטענה לחשש מעבירות מס ביבוא העקיף. השוק הישראלי פתוח זה שנים ליבוא מקביל, אך עד כה הסתיימו כל היוזמות בתחום בקול ענות חלושה או בחקירות מתוקשרות של רשות המסים.

מתחם מכוניות ליסינגצילום: ניר כפרי

הוועדה עסקה בדיון מחודש בסעיפים מרכזיים בהצעה, ובהם הסעיף המחייב יבואנים עקיפים במעקב מסמכים. היבואנים המקבילים טענו כי לא יוכלו לעמוד בסעיף המחייב לשמור את כל החשבוניות ותעודות המשלוח של הרכב עד לשלב אחד לפני הרכישה מהיצרן - בעיקר ביבוא עקיף מאירופה, שם לא קיים מעקב בין החלפת הידיים של הדילרים.

השר כ"ץ אמר בדיון כי משרדו הוא שקובע את הנורמות והחובות, ורשות המסים צריכה לפעול לאכיפה במסגרתם. "סייענו לרשות המסים לתפוס את מי שפועל שלא כדין, אך אם הסעיף מגביל את התחרות, יש לשנותו", הוא אמר. כ"ץ העריך כי חוץ מכניסת שחקנים חדשים לתחום יבוא הרכב - החוק החדש יעודד את היבואנים הישירים הפועלים כיום להרחיב את ארסנל המותגים שלהם, ולהתחרות ביניהם על דגמים נוספים.

הוועדה אישרה את הצעתו של ח"כ דוד ביטן (הליכוד) - שלפיה היבואנים העקיפים ישמרו את המסמכים שהם יכולים להשיג במאמץ סביר, ולא יחויבו להציג מסמכים שקשה להשיגם. עוד אושר כי לשר התחבורה תהיה הסמכות לקבוע בתקנות, בהתייעצות עם שר האוצר ובאישור ועדת הכלכלה, מקרים שבהם יבואן עקיף יצטרך לשמור מסמכים, המאפשרים מעקב אחר הבעלות ברכב - רק עד לגורם שעל שמו נרשם הרכב במדינת חוץ.

ואולם, למרות ההקלות, היבואנים המקבילים טוענים כי הוועדה נמנעה מפתיחה מחודשת של בעיית מסמכי מקור הרכב, שאותם יוכל לדרוש המכס לפי נוסח החוק שאושר מהדילר בחו"ל, ואם זה ייכשל להמציא אותם (שכן פעמים רבות הוא לא קנה את הרכב מהיצרן) - ייאלץ היבואן העקיף לשלם מס מוגדל (7%) לעומת היבואנים הישירים, שלהם יש פטור - ויהיה להם קשה להתחרות במחירים של היבואנים הישירים.

ישראל כ"ץ צילום: אוליבייה פיטוסי

עוד נקבעו הוראות שעה, המסדירות את הנעשה בענף בתקופת המעבר. אחת ההוראות קובעת כי עד סוף 2016, היבואנים הישירים יצטרכו לתת מענה לקריאות תיקון (ריקולים) ואחריות לרכבי המותג, שיובאו על ידי היבואנים המקבילים — על מנת לתת להם תקופת היערכות, וכבר מינואר 2017 הם יצטרכו לתת את השירות לכל כלי הרכב מאותו תוצר שהם מייבאים - כפי שקבעה הוועדה בדיונים הקודמים.

בעקבות התעקשות של יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל, וח"כ ביטן נקבע גם כי יבוטלו רשימות השמאים של חברות הביטוח. כיום, כל חברת ביטוח מחזיקה מאגר סגור של שמאי רכב, שעליהם היא מפעילה לעתים לחץ לקבוע אומדן נזק נמוך לתאונות. כבל הבהיר כי אם ביטול הרשימות לא ייעשה על ידי המפקחת על הביטוח במשרד האוצר - ראוי שהוא ייכנס להצעת החוק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker