איזו מכונית מעדיפים גנבי הרכב בישראל?

לפי נתוני המשטרה, בפברואר נגנבו בישראל 1,115 מכוניות - הכמות הנמוכה ביותר בעשור הנוכחי, למעט אוקטובר אשתקד ■ מחוז מרכז 
הוא המועד ביותר לפורענות מצד גנבים - עם 35% מכלל גניבות כלי הרכב בארץ ■ כ–60% מהגניבות היו של מכוניות פרטיות משפחתיות

אורן דורי
אורן דורי
אורן דורי
אורן דורי

על פי נתוני יחידת אתג"ר (איתור ותפיסת גנבי רכב) של משטרת ישראל, בפברואר נגנבו במדינה 1,115 כלי רכב שונים (כולל דו־גלגלי) - הכמות הנמוכה ביותר בעשור הנוכחי, למעט 1,094 כלי רכב גנובים באוקטובר אשתקד. ב-2015 כולה היה הממוצע 1,338 גניבות בחודש, כשהחודש עם הנתונים הגבוהים ביותר בשנה שעברה היה יוני - עם 1,530 גניבות.

לפי נתוני המשטרה, המכונית הנגנבת בישראל בחודש הקודם בפרט ובחודשים רבים בכלל, היא טויוטה קורולה, עם 58 מכוניות שנגנבו, בעיקר משנתונים ישנים, בני עשור ויותר.

מכונית גנובה לאחר מרדף משטרתי, למצולמים אין קשר לכתבהצילום: ירון קמינסקי

במקום השני נמצא הטנדרון הנפוץ סיטרואן ברלינגו, עם 49 גניבות. אם מצרפים את פיג'ו פרטנר (23 גניבות) הזהה לברלינגו, נמצא שהדגם מסווג ברמת סיכון גבוהה עוד יותר מהקורולה. הגנבים מתמקדים בדגמים מסוג זה, שכן לרוב הם גומאים קילומטרים רבים, ולכן קיים עבורם שוק עירני של חלקי חילוף משומשים וזולים.

הגנבים גם מביעים חיבה לקטנועים של סאן יאנג וקואנג יאנג, שמהם נגנבו 144 יחידות מתוך 178 אופנועים וקטנועים בסך הכל בחודש הקודם. 59% מגניבות כלי הרכב בפברואר היו של מכוניות פרטיות משפחתיות, 18% מכוניות מסחריות ו-16% כלי רכב דו־גלגלי.

בנוסף, בפברואר נגנבו 27 יחידות מהמשפחתית הפופולרית מאזדה 3, ועוד 32 יחידות מקודמתה מאזדה 323. סקודה אוקטביה, שחלפיה מבוקשים בעיקר לתחזוקת מוניות, רשמה 26 מקרי גניבה. עוד נגנבו 22 מכוניות יונדאי i30, 21 מכוניות קיה פורטה ו–20 מכוניות סובארו אימפרזה.

בבחינת כלי הרכב החדישים (בני ארבע שנים ופחות) שנגנבו, עולה כי הגנבים הצטרפו לטרנד הג'יפונים: 13 מכוניות יונדאי iX35 נגנבו בפברואר, ולאחריו ברשימה ניסאן ג'וק (6) וקיה ספורטאז' (6). בין המשפחתיות החדשות נמצאות טויוטה קורולה (11), סקודה אוקטביה (9) וסיאט איביזה (7).

עוד עולה מדו"ח המשטרה, כי מחוז מרכז הוא המועד ביותר לפורענות מצד גנבים, עם 35% מגניבות הרכב שדווחו בפברואר. בנוסף, רבע מכלי הרכב בישראל, כולל מעבר לקו הירוק, נגנבו ממחוז תל אביב. גם תושבי המחוז הדרומי (13%) ומחוז ירושלים (12%) סבלו מהגניבות.

בשבוע שעבר טען יו"ר איגוד המוסכים, רונן לוי, בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת כי "חברות הביטוח מעודדות גניבת כלי רכב". במסגרת דיון שעסק בתופעת גניבות המכוניות, האשים לוי את חברות הביטוח בהפעלת לחצים על שמאים כדי שיגדירו כלי רכב שעברו תאונות קשות ככאלה שניתן לשקמם (אובדן להלכה) כדי שאפשר יהיה למכור אותם בשוק המשומשות, לאחר תיקון במוסכים פיראטיים באמצעות חלקי חילוף גנובים.

"תמיד יימצאו שמאים שיגדירו רכב שנפגע ב-90% מערכו כנפגע ב-40% בלבד. כך חברת הביטוח תרוויח ממכירתו המחודשת", אמר לוי. "חברות הביטוח מסכלות כבר שנים את דרישתנו לחשוף לציבור את כל היסטוריית התיקונים והתאונות של כלי הרכב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker