"הבת שלי נהרגה ע"י רוכב אופנוע שלקח סם, לא דאג לה לקסדה, נהג במהירות וכנראה דיבר בטלפון" - רכב ותחבורה - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"הבת שלי נהרגה ע"י רוכב אופנוע שלקח סם, לא דאג לה לקסדה, נהג במהירות וכנראה דיבר בטלפון"

ועדת הכלכלה דנה באחריות בתי המשפט לקטל בדרכים ■ מנכ"ל עמותת אור ירוק: "שופט אינו מסוגל לעמוד בעומס התיקים ולכן המערכת מעודדת הגעה להסדרי טיעון מקלים עם עברייני התנועה"

21תגובות

על רקע העלייה המתמשכת בהרוגי תאונות הדרכים, ועדת הכלכלה של הכנסת ממשיכה לעסוק בשעה זו בשימוע הציבורי לבלימת הקטל בכבישים, בדיון שמוקדש לטיפול בעבירות תעבורה בבתי המשפט לתעבורה. ב-21 למארס יופיעו בוועדה השר לביטחון פנים, גלעד ארדן ושר התחבורה, ישראל כ"ץ, שיציגו את עמדותיהם. 

יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל, פתח היום את הדיון השלישי במסגרת השימוש ואמר כי הוועדה לקחה על עצמה לצאת למסע למיגור הקטל. "אני מציע לכולם לקחת את הדיונים כאן בכל הרצינות. מי שחושב שבאנו להעביר את העניין הזה ואפשר יהיה למרוח אותנו – טועה", אמר כבל.

כבל הוסיף כי "בתי המשפט הם אבן מרכזית במלחמה והשאלה היא אם הגורם הזה עושה מה שמצופה ממנו והאם הוא מקבל את הכלים לבצע את המשימות המצופות ממנו. חשוב לנו לקבל את הנתונים, כי דרך המספרים אפשר לדעת מה קורה. אין אחד מאתנו שלא נתקל בנהיגה פרועה של מישהו אחר על הכביש, מי שלא מרחם על עצמו ועל סביבתו אין שום סיבה בעולם שבתי הדין יתייחסו אליהם בסלחנות. פעם אחר פעם אנחנו פוגשים את מידת הסלחנות לעבריינים, צריך שאנשים יחשבו על כל הדברים האלה לפני שהם גודעים חיים של אנשים. יש חוק בישראל ואני מצפה שהשופטים ידעו להחמיר כי זה חלק מכוח ההרתעה".

איתן כבל
אמיל סלמן

בדיון נכחו משפחות שכולות, שיקיריהן נספו בדרכים. שוש בר אל תיארה את הקשיים עמם מתמודדות המשפחות: "לא נבחרתי להיות אם שכולה, זה פשוט קרה שהבת שלי דנית יצאה רכובה על אופנוע יום בהיר אחד ונעלמה מחיינו. היא נהרגה על ידי הרוכב שדאג לקחת סם לפני שהרכיב אותה על האופנוע, לא דאג לה לקסדה, נהג במהירות וכנראה דיבר בטלפון. האופנוע סטה מהמסלול, התנגש בעץ ודנית נפלה ושברה את המפרקת. ילדה בת 17 שהיתה כל עולמי איננה כבר 6.5 שנים. שלוש שנים אנחנו חיכינו למשפט ולא קיבלנו שום מידע מהפרקליטות.

"הוא רצח אותה, היה על סמים, בן 20 עם 3 הרשעות קודמות ובסופו של דבר הוא נכנס ל15 חודשים בכלא והשתחרר אחרי 10 חודשים. הוא פושע אמרתי שהוא יהרוג עוד אחד ואחרי 10 חודשים הוא היה מעורב ברצח החייל יפתח גריידי והגיע לעסקת טיעון. לאחר מכן הוא שוב נתפס נוהג בפסילה ושוב הוא בבית. ומה איתנו? למה אני צריכה עמותות שיעזור לי למה המדינה לא עוזרת לי? בעלי לא עובד הבת הקטנה אנורקסיה והבן עזב את הארץ". 

אם שכולה נוספת, עדנה צונץ, חלקה עם הוועדה את סיפורה האישי: "בני נהרג על ידי עבריין עם 82 עבירות תנועה אי אפשר לתאר את הכאב של אמא. בעלי התאבד אחרי 6 שנים. אני מבקשת מהשופטים - תעצרו את המוות בזמן. תתחשבו כי אולי הקורבן הבא הוא הילד שלכם".

מנכ"ל אור ירוק, שמואל אבואב
תומר נויברג

היו"ר כבל השיב: "אתעקש שבכל דיון תגענה משפחות כי זה הדבר שמחבר אותנו למילים הגבוהות שלנו. מי שהרג, מי שפצע – אי אפשר לעטוף אותו ולזרוק לעזאזל את מי שנפגע".

ח"כ כבל: "מערכת המשפט, שהיא רגל מרכזית במאבק נגד הקטל בכבישים, נכשלה ונכשלת מדי יום בתפקידה".

היועץ המשפטי של הנהלת בתי המשפט, עו"ד ברק לייזר, מסר לוועדת הכלכלה נתונים על ההליכים בבתי המשפט לתעבורה וכן בני משפחות הרוגים ונפגעי תאונות דרכים: "ב-2014 נפתחו 104 אלף תיקים בתעבורה, שהם 31% מסך כל התיקים הפלילים במדינה. 106 אלף תיקים נסגרו שהם 48% מכלל התיקים הפלילים. מערכת בתי המשפט מצליחה לסגור יותר תיקים משנפתחו ואורך חיי תיק בממוצע הוא 6 חודשים.

לייזר ציין כי אין די תקנים בבתי משפט מחוזיים שדנים בערעורי הנהגים: "בהיבט הזה יש מצוקה מאוד גדולה. העומס שמוטל בהיקש הזה הוא לא חריג מהעומס שמוטל במערכת בתי המשפט באופן כללי. המצוקה מלווה את ההליכים כולם. אין ספק שמינוי שופטים נוספים לבתי משפט לתעבורה זה צורך חיוני ולא מדובר בתקציבים חריגים במיוחד. כדי להתמודד עם הבעיה יש צורך בשילוב זרועות ובתי המשפט לתעבורה, גם אם מחר יהיו בהם 70-60 שופטים, אם יצטרכו להתמודד עם הגשת כתבי אישום לא יוכלו להתמודד אם לא תהיה הכרה". 

ב-2014 נרשמו 1.2 מיליון דוחות, עד אז לא היתה הגבלה על תיקים לבתי משפט ו-30% מהם הגיעו לבתי משפט וזה סתם את בתי המשפט. מונתה ועדה שקבעה שצריך לתת יותר כלים לגורמי האכיפה להתמודד עם המצב בשטח. בעקבות הוועדה נוסח תיקון 112 לפקודת התעבורה שבו יש תיקונים מרחיקי לכת שנותנים כלים אפקטיביים להתמודד עם המצב". 

היו"ר כבל הגיב ואמר כי יקדם את התיקון לאלתר.

עו"ד לייזר: "יש מאבק מתמיד מול גורמים באוצר על תקציבים ויש צורך לאלתר במינוי שופטי תעבורה נוספים וגורמי תמיכה בפעילות שלהם, קלדנים, מזכירי בית משפט ומקום. שיתוף הפעולה עם אגף התנועה הביא לשיפור משמעותי בתפקוד בתי המשפט לתעבורה והצלחנו ליצור מצב של יותר תיקים שנסגרים מתיקים שנפתחים.

היו"ר כבל הגיב לדברי עו"ד לייזר בביקורת חריפה נגד מערכת בתי המשפט ואמר: "הרושם שלי שהתנהלת בעדינות למערכת שאתה מייצג. מערכת המשפט, שהיא רגל מרכזית במאבק נגד הקטל בכבישים, נכשלה ונכשלת מדי יום בתפקידה. הנתונים שאתם מציגים מראים שמערכת המשפט נכשלת מדי יום. מה שאמרנו עכשיו זה קצה קצהו של ההתייחסות של מבקר המדינה, שיגיע בשבוע הבא לדיון המשותף של ועדת הכלכלה והוועדה לביקורת המדינה".

עו"ד לייזר: "לקבוע שהמערכת נכשלה זה אמירה מרחיקת לכת. עושים מאמצים ניכרים להתמודד. מה שכושל זה התמודדות המערכות באופן מסונכרן. מעבר לזה אזכיר שהשמיכה היא קצרה".

היו"ר כבל: "במקום שאתה מבקש לקחת אותי אף אחד לא אשם. זה לא ויכוח בינינו ואני לא מפנה את האצבע כלפיך, אבל אני רוצה לדעת מי אחראי. מי זה שאומר אם יש ניידות או אין, כמה משפטים, מה לוחות הזמנים? יש לפתחנו צרות רבות, ההבדל הוא שפה 355 אנשים סיימו את חייהם. זה כל ההבדל. המציאות מדברת בעד עצמה. ואני לא באתי להאשים אף אחד. המטרה היא להגיד מי צריך לבצע אילו משימות, כדי שלא נצטרך להגיע לרגע שבו נצטרך להאשים".

שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת אור ירוק, אמר בדיון: "בשל מחסור חמור בשופטי תעבורה בתי המשפט לא מסוגלים לעמוד בעומס התיקים ולכן ישנה פגיעה חמורה במאבק בתאונות הדרכים. המצב הזה גורם לפגיעה חמורה ביכולת האכיפה המצומצמת גם כך של משטרת התנועה. ישנם מחוזות שבהם השוטרים מזמנים כעת את עברייני התנועה לבית הדין לשנת 2018.

"שופט אינו מסוגל לעמוד בעומס התיקים ולכן המערכת מעודדת הגעה להסדרי טיעון, בחלקם הם מקלים עם עברייני התנועה. הפתרון הוא בהוספת שופטי תעבורה כדי לשחרר את צוואר הבקבוק שנוצר בבתי המשפט ומונע מהמשטרה לבצע אכיפה איכותית ואפקטיבית".

גבי בן-הרוש, יו"ר מועצת המובילים, ייצג בדיון את נקודת המבט של מפעילי המשאיות וחברות ההסעה: "כשאנחנו מקבלים נהגים לחברה, אסור לי לדעת את הרישום הפלילי ואת עברו התעבורתי. רק כשהוא מעורב בתאונה קטלנית, אז מגלים שיש לו 200 עברות. בתי המשפט לא נותנים לנו נתונים". 

בן-הרוש הזכיר בדבריו את תאונת האוטובוס הקטלנית בכביש 1 ואמר כי יש סכנה להישנותה בכניסה לחיפה: "שמו תמרור איסור כניסה לעיר למשאיות עקב זיהום אוויר, אבל מה קורה בפועל? משאיות עומדות 3 שעות בכניסה לעיר מצפון ומדרום על השוליים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם