משרד התחבורה לא עומד ביעדים - ונוסעי התחבורה הציבורית משלמים

לפי מסמך פנימי של המשרד הממשלתי שהגיע לידי TheMarker, כבר לפני שנה היתה אמורה להיכנס לתוקפה ההוזלה בתעריפי התחבורה הציבורית - ובכל רחבי הארץ ■ במשרד התחבורה מסבירים: היעדים שהצבנו לעצמנו לא היו ריאליים

אורן דורי
אורן דורי
אורן דורי
אורן דורי

מצגת פנימית של משרד התחבורה שהגיעה לידי TheMarker חושפת פיגור בביצוע היעדים הממשלתיים לשיפור התחבורה הציבורית. בקובץ שנחתם לפני שנתיים בדיוק מפרטת הרשות הארצית לתחבורה ציבורית את יעדיה לשנים 2015-2014. בבחינה עדכנית של הדו"ח עולה כי רבות מן המטרות לא הושגו, או שבוצעו אופן חלקי.

בחודש האחרון נכנסה לתוקפה הרפורמה בתעריפי התחבורה הציבורית, המאפשרת לנוסעים לרכוש מנוי נסיעה מוזל המשלב בתוכו נסיעות באוטובוסים ורכבות. לצערם של רבים מתושבי הארץ, המציאות החדשה תקפה רק בחלק מן הישובים ומקפחת שטחים נרחבים אחרים, בעיקר בפריפריה. אלא שלפי תכנית העבודה של המשרד שנחשפת כאן לראשונה, כבר לפני שנה הייתה הרפורמה אמורה להיכנס לתוקפה, הן בקווים עירוניים והן בבין עירוניים – בכל רחבי הארץ. לו היה משרד התחבורה עומד בלוח הזמנים, נוסעים קבועים בתחבורה הציבורית יכולים היו לחסוך עד כה מאות ואף אלפי שקלים.

במשרד התחבורה מבקשים לצייר את יוזמתו של השר אריה דרעי, להוזלה נפרדת של תעריפי התחבורה הציבורית, בגובה 14.5% ("מע"מ אפס"), כאחד החסמים להחלת הרפורמה על כל תושבי ישראל. זאת, למרות שלשני הפרויקטים הוקצו תקציבים נפרדים ממשרד האוצר. עוד מציינים במשרד את נפילת הממשלה הקודמת כגורם שעיכב את ההתקדמות.

אוטובוס אגד
אוטובוס אגדצילום: עזרא לוי

בתגובה לביקורת, משרד התחבורה חושף פרטים ראשוניים מתכנית עבודה עדכנית לחודש מאי הקרוב, המותנית עדיין באישורו של השר הממונה ישראל כ"ץ. לפי התכנון, תוך שלושה חודשים צפויה הרפורמה להכליל תחתיה יישובים נוספים בארץ, כמו גם מכלול של קווים בין עירוניים.

המשרד הממשלתי שם לעצמו כיעד להגדיל בשנים 2014-2015 את שיעור המשתמשים בתחבורה הציבורית, בגובה של 5%. הערכה זו בוססה אולי על הרפורמה בתעריפים, שאיחרה לבוא. בפועל, מספר הנוסעים בפרק זמן זה עלה באחוז בודד בלבד.

לפני שנתיים הציבו לעצמם מטרה במשרד התחבורה – להפעיל באופן מלא את הרשות הארצית לתחבורה ציבורית עד ספטמבר 2015, כולל איוש של 43 תקנים. מטרה זו הושגה חלקית, כאשר תקנים רבים ברשות הארצית לתחבורה ציבורית אינם מאוישים ויש מחסור בכוח אדם מקצועי.

במשרד התחבורה מסבירים כי תכנית העבודה המפורטת שנחתמה בפברואר 2014, נוסחה בזמנו באופן שנועד "להכניס לעניינים" את הרשות לתחבורה ציבורית, שהייתה עדיין בראשית דרכה. לדבריהם, בלתי סביר היה לצפות שמלוא היעדים אשר נקבעו במסמך ימומשו.

פערים נוספים שניכרים בין חזון 2014 למציאות הנוכחית, הולכים ומתרחבים בכל הנוגע לשיפוץ התחנות המרכזיות בבאר שבע, עפולה, אשקלון, דימונה, והרצליה – שטרם יצא לפועל. כך גם לגבי הקמת תכנית אב לתחבורה במטרופולין תל אביב, תשלום על הנסיעות בתחבורה הציבורית באמצעות הסלולר, הסדרת ענף מוניות השירות והפעלת קווי BRT – מערכת אוטובוסים מהירה המדמה רכבת קלה – בכפר סבא, נתניה, וכן מרחובות, דרך נס ציונה וראשון לציון, לחולון.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ