פרשת דני נוימן: האם מנכ"ל משרד התחבורה פועל לפי גחמות של מאכערים?

תחקיר חדשות 2 חשף כי מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, קיבל לפגישה דחופה "משווק" של צ'קלקות והבטיח להעביר את המוצר בוועדת הניסויים, בדרך להפוך אותו לחובה בכל רכב בישראל ■ הפגישה התקיימה לאחר שהובטחו למתווך, דני נוימן, אלפי דולרים

אורן דורי
אורן דורי

תחקיר חדשות ערוץ 2 חושף כשלים לכאורה בהתנהלות הצמרת של משרד התחבורה, ואף חשש לפלילים. מהתחקיר עולה חשש לקשרים פסולים בין מנכ"ל המשרד, עוזי יצחקי, לדני נוימן — פרשן כדורגל הפועל גם כמאכער במסדרונות השלטון, שבמסגרתם הבטיח יצחקי לכאורה להתערב לטובת ענייני לקוחותיו של נוימן.

בתחקיר מתועדת פגישה בין יצחקי לבין תחקירן שמציג את עצמו כאיש עסקים, ומבקש לחייב כל בעל רכב בישראל לרכוש צ'קלקה שהוא משווק, לסימון כלי רכב בעת עצירת חירום. "תביא את המוצר ואני אעביר אותו את ועדת הניסויים", הגיב יצחקי. אישור של הוועדה נדרש לאישור תקנות מסוג זה.

הפגישה הדחופה במשרדו של יצחקי נקבעה במהירות, בתיווכו של פרשן הכדורגל דני נוימן, הפעיל בליכוד מזה כמה עשורים — ונוימן אף נכח בפגישה. לפי כתבתו של חיים ריבלין מחדשות ערוץ 2, נוימן נהפך עם השנים למאכער המחבר אל מסדרונות השלטון, ובייחוד אל לשכת מנכ"ל משרד התחבורה. במסגרת התחקיר נחשפה השיטה של נוימן לכאורה: לבקשת גורמים מסחריים, הוא מציע את שירותיו לחיבור ישיר למנכ"לי משרדים ממשלתיים, בתמורה לאלפי דולרים.

לטענת מקור המצוי בפרטי הפרשה, הצורך בשימוש במאכער כדי להגיע לפגישה אצל יצחקי לא היה מקרי. "אין זו הפעם הראשונה שיצחקי נוהג כך, וגם לא השנייה או השלישית", אמר. "במקרים רבים, כדי להגיע אליו, יש לעבור דרך מאכער".

דני נוימן כפי שתועד במצלמה נסתרת
דני נוימן כפי שתועד במצלמה נסתרת

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה בעניין זה כי "מדובר בטענה חסרת כל שחר, שאין לה כל אחיזה במציאות. מנכ״ל המשרד הנהיג במהלך ארבע שנות כהונתו במשרד התחבורה דלת פתוחה לכל מי שפנה אליו. המנכ״ל, כמו גם גורמי המקצוע, קשוב באופן ישיר לגורמים עסקיים ואזרחים היכולים להביא פתרונות חדשניים — ופועל נמרצות לצמצום הביורוקרטיה, והתוצאות מדברות בעד עצמן".

יצחקי מונה לתפקיד מנכ"ל משרד התחבורה ב–2012, לאחר ששימש סמנכ"ל בכיר לתנועה במשרד. יצחקי הצטרף למשרד כבר ב–1994, ובין היתר שימש עוזר אישי של שלושה מנכ"לים. בדומה לנוימן, יצחקי מעורב בענף הכדורגל, ואף התמנה השנה ליו"ר איגוד השופטים הישראלי.

"הבנת? שמעת?"

בתחקיר בערוץ 2 נראה נוימן לפני הפגישה שולף בכניסה למשרד התחבורה פנקס חשבוניות, ומבקש מ"לקוחו" תשלום על ארגון הפגישה. התחקירן השיב ששכח את פנקס הצ'קים ושישלם למחרת, אבל נוימן כבר התחיל לרשום חשבונית עבור "ייעוץ". מכיוון שנוימן מוכר היטב במשרד, המאבטחים בכניסה למשרד אפילו לא טרחו לבדוק את התחקירן. בנו של נוימן כבר המתין להם בתוך המשרד, אף שלא ברור מה הקשר שלו לעניין.

בזמן הפגישה עם יצחקי, שנמשכה כ–20 דקות, קרא המנכ"ל למנהל אגף הרכב במשרד התחבורה, אל"מ (מיל') משה ויצמן, שיצטרף לדיון על המיזם המשונה. ויצמן, כך נראה, לא הבין לשם מה הוא נדרש בפגישה ומדוע נכפתה עליו הסיטואציה. הוא אף הוקלט באומרו שקיימות צ'קלקות דומות בשוק, כלומר כי אין סיבה לתת יחס מועדף למוצר של התחקירן.

לפי הערכות, הפגישה נועדה ליצור רושם חיובי על ה"לקוח" של נוימן, כדי שהאחרון יוכל להמשיך להוציא ממנו כספים — מפני שלפי ההסכם בין נוימן לתחקירן הסמוי, אם משרד התחבורה יביע עניין במיזם, נוימן יקבל תשלום נוסף.

כשיצחקי אמר כי "יעביר את המוצר את ועדת הניסויים", נוימן פנה אל התחקירן ואמר, "הבנת? שמעת?", כלומר הדגיש שהמנכ"ל לכאורה מביע נכונות לתת להם את מה שביקשו. ביציאה מהפגישה הקשה התחקירן על נוימן, ואמר כי התרשם כי ויצמן אינו מעוניין לשתף פעולה. נוימן השיב: "ויצמן לא קובע. עוזי קובע. אם הוא אמר שיעביר את המוצר — הוא יעביר".

שייך למפלגה הנכונה מבחינה עסקית

נוימן תועד בתחקיר אומר: "אני, לשמחתי הרבה, שייך למפלגה הנכונה, מבחינה עסקית. אני מקושר מאוד־מאוד לכמה משרדי ממשלה, משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, התחבורה, העבודה והרווחה, הפנים, האנרגיה, כל השרים, היועצים והעוזרים הם חברים אישיים שלי. גביתי 10,000 דולר מחברה אחרת, שדאגתי להם בנושאים של יבוא אוטובוסים".

נוימן אף התרברב בקשריו עם שר התחבורה, ישראל כ"ץ, אך בתגובה לתחקיר הכחיש אותם, כפי שדרש ממנו עורך דינו של כ"ץ. בתחקיר של ערוץ 2 לא אותרו קשרים בין נוימן לכ"ץ עצמו. נוימן טען במסגרת ההתרברבות כי הוא נמצא בקשר קרוב עם עוזר השר ועם ראש מטהו, קטי שטרית, שנחשבת לבעלת מעמד בכיר במרכז הליכוד.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה לתחקיר כי יצחקי לא ידע שנוימן מקבל כסף על תיאום הפגישות. "מנכ"ל המשרד עורך פגישות עם גורמים עסקיים במסגרת מדיניות דלת פתוחה", נאמר. עם זאת, ניסיון מקביל של חדשות ערוץ 2 לקבוע פגישה עם יצחקי, ללא תיווך של נוימן, עלה בתוהו.

עוד נמסר ממשרד התחבורה, בנוגע לדברי יצחקי כי הוא יעביר את המוצר "את ועדת הניסויים" (ולא אל הוועדה), כי "המנכ"ל התכוון כמובן שהוא יעביר את המוצר לוועדת הניסויים, שכן מדובר בוועדה סוברנית, המקבלת את החלטותיה באופן עצמאי, ושום גורם אינו מתערב בשיקוליה המקצועיים".

מנוימן נמסר כי "איני מאכער. איני פועל בדרכים מפוקפקות ולא מקובלות, אלא אך ורק לפי החוק. אני עורך דין, ובין עיסוקי אני מלווה פרויקטים, מקדם ומייעץ".

בעקבות התחקיר על קשרים פסולים לכאורה עם צמרת משרד התחבורה, תנועת אומ"ץ הגישה תלונה למשטרה נגד נוימן.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) קראה אתמול לשר כ"ץ, במליאת הכנסת, לפטר את מנכ"ל משרד התחבורה יצחקי. כץ השיב: "מה ששודר זה שיש מאכער שמבקש כנראה כספים מאנשים כדי לסדר להם פגישות. לא נאמר שמנכ"ל משרד התחבורה קיבל כסף ממישהו".

פרשות המאכערים במשרד התחבורה

בשנים האחרונות נקשרו במשרד התחבורה כמה פרשות מביכות שבהן היו מעורבים מאכערים.

בנובמבר האחרון נעצרו 18 חשודים שהיו מעורבים לכאורה בפרשת שחיתות חמורה בחברת נתיבי ישראל (לשעבר מעצ). הם חשודים בשורה של עבירות, ובהן שוחד, הטיית מכרזים וסחיטה באיומים. לשבעה מהחשודים בפרשה זיקה למפלגת ישראל ביתנו, שבראשה עומד ח"כ אביגדור ליברמן. הבכיר שבהם הוא מנכ"ל מעצ לשעבר אלכס ויז'ניצר, שמונה לתפקיד ב–2004 בידי ליברמן, כשכיהן כשר התחבורה. גם שי ברס, שהחליף אותו בתפקיד המנכ"ל, נעצר בפרשה.

חוקרי להב 433 חושדים כי שני המנכ"לים לשעבר של החברה הממשלתית, ויז'ניצר וברס, לא רק ידעו על הנעשה בחברה שניהלו, אלא גם שיתפו ביניהם פעולה בקנוניה הפלילית שפשתה בה. לטענת המשטרה, ויז'ניצר שיחד לכאורה את ברס, שהחליף אותו בתפקיד, כדי שזה יבטיח מתן חוזים למתכנני פרויקטים וליועצים שמקורבים לו — תוך הטיית מכרזים או נוהלי התקשרויות.

בלב פרשה זו היה מעורב "מתווך". הלוביסט והפעיל הפוליטי ישראל יהושע היה בין העצורים, בחשד לקבלת דבר במרמה. יהושע חשוד כי קיבל ממעצ חוזה ייעוץ לאחר שוויז'ניצר ביקש זאת ממחליפו בתפקיד, ברס. יהושע רקם, לפי החשד, "דילים" בין מנכ"לי החברה לשעבר, וקיבל ממעצ כ–700 אלף שקל ללא מכרז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker