הצרכנים שילמו יותר - והמוסכים הרוויחו 
2.4 מיליארד שקל בשנה

דו"ח של חברת המידע העסקי CofaceBdi מצא כי 5,245 המוסכים בישראל נהנו ב-2014 מהכנסות של כ-22 מיליארד שקל ורשמו זינוק של 27% ברווחיות ■ לפי הדו"ח, הלקוח הפרטי ממשיך לסבסד את ההנחות לציי הליסינג ואחראי ל-63% מההכנסות בשוק

אורן דורי
אורן דורי

"רווחיות המוסכים בישראל עלתה בשנה האחרונה על חשבונכם" - כך פוסק סקר שוק שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi. לפי הדו"ח שניפקה, 5,245 מוסכים מורשים שפועלים בישראל גילגלו ב-2014 הכנסות בהיקף של 22.4 מיליארד שקל - גידול של 6% לעומת השנה הקודמת. זאת, בזכות צמיחה ברווחיות התפעולית והגולמית בפעילות המוסכים.

לפי הדו"ח, שיעור הרווח הנקי של המוסכים מסך ההכנסות רשם ב-2014 זינוק של לא פחות מ-27% לעומת השנה הקודמת. הרווחיות, כך עולה מהנתונים, הגיעה ל-10.1% - וזאת, יש להעיר, בענף שלא ידוע ברמת דיווח מיטבית. בזכות הרווחיות הגבוהה רשמו לפיכך המוסכים רווח נקי של כ-2.4 מיליארד שקל אשתקד.

מוסך בוש בירושלים
מוסך בוש בירושליםצילום: אמיל סלמן

מהנתונים בדו"ח עולה כי הרווחיות החדשה באה על חשבון הלקוחות הפרטיים. הלקוח הפרטי משלם מחיר גבוה במוסך, בין היתר כדי לסבסד הנחות ענק לחברות הליסינג וציי הרכב האחרים. "ענף המוסכים מתאפיין בתחרות גדולה על מתן השירותים לציי הרכב, כאשר אלה זוכים להנחות בשיעורים של עשרות אחוזים על מחירי החלפים והעבודה על טיפולים ותיקונים, בהשוואה למחירים ללקוחות הפרטיים", מסבירה תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת CofaceBdi. זאת, אף שחברות הליסינג וההשכרה אחראיות רק ל-13% מהכנסות שוק המוסכים.

באשר להיקף ההכנסות של שוק המוסכים מלקוחות פרטיים הסתכם ב-2014 ב-14.1 מיליארד שקל, 63% מסך ההכנסות בשוק כולו.

החלפים המקוריים עדיין שולטים

לפני כשנתיים אישרה הממשלה את הרפורמה שהוביל משרד התחבורה, ושהיתה אמורה לחולל מהפכה בענף המוסכים. "הסרת כשלי השוק וחסמי התחרות בענף הרכב תוזיל את חלקי החילוף בעשרות אחוזים", הכריז אז שר התחבורה ישראל כ"ץ.

משרדו הודיע שהיצע החלפים התחליפיים בשוק יורחב באמצעות ביטול תקנים והקמת רשתות מוסכים פרטיות ותחרותיות. זאת על רקע שליטת יבואני הרכב בשוק החלפים שהובילו לריכוזיות בענף, ולהיעדר אפשרות בחירה במוסך מורשה בין חלק מקורי יקר לחלק תחליפי זול יותר.

להופעת חלפים אלטרנטיביים על מדפי המוסכים יש משמעות כבדה. מחיר חלקי החילוף מהווה 70%–75% מעלות של טיפול במוסך. יבואני הרכב גוזרים קופון שמן על החלפים שהם מוכרים למוסכים, שעולים לצרכן פי שניים ואף פי שלושה מחלקים תחליפיים. הרפורמה בענף מחייבת את המוסכים להציע ללקוחות לפחות שני סוגים של חלקי חילוף מקטגוריות שונות: מקורי, משופץ ותחליפי.

יבואני הרכב לא אוהבים את הרפורמה בענף המוסכים ומנסים להוציא לה את האוויר מהגלגלים. הם מנצלים את ההשפעה שלהם על המוסכים שמוגדרים כמורשי יבואן ו"מענישים" אותם על שימוש בחלקים תחליפיים או במקוריים מיבוא מקביל. אותם מוסכים תלויים במידה רבה במידת ההנחות שיקבלו מהיבואן, חוששים להסתבך אתם ואת המחיר משלם הלקוח.

בינתיים לא ניכרת הצלחה רבה גם ב"דור הביניים" החדש של המוסכים - הרשתות שקמו בעקבות הרפורמה בסטנדרט מחירים שאמור להיות נמוך ממוסכי היבואן וגבוה מהמוסכים הכלליים.

בשנה שעברה החל משרד התחבורה קמפיין שמטרתו לעודד שימוש בחלקים חליפיים - "לקבל במוסכים גם חלפים זולים ולא פחות טובים". ובכל זאת, ב-2014 ההכנסות מתיקונים באמצעות חלפים מקוריים (כולל עלות עבודה) הגיעו לכ-14.7 מיליארד שקל - כ-66% מסך ההכנסות של ענף המוסכים.

לא מובן מאליו שכל כך הרבה חלפים מקוריים נמכרים כאן, כש-88% מהמוסכים בארץ כלל אינם מורשי יבואן. ייתכן שניתן להסביר חלקית את הנתונים המפתיעים עם התופעה של עסקות "בשחור" ללא חשבוניות בענף.

עם זאת, יש מקום לאופטימיות זהירה. לפי BDI, ענף המוסכים הישראלי מאופיין בתחרותיות הולכת וגדלה, שמובילה ללחץ מחירים. כדי להתמודד עם התחרות על הנאמנות של הצרכן החלו המוסכים בשנים האחרונות ליישם תוכניות שימור לקוחות כמו מועדוני לקוחות, שירותים מיוחדים והנחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker