פרשת דיזלגייט בישראל: תביעת ענק ייצוגית, 11 אלף מכוניות פולקסווגן יזומנו למוסכים

התובע דורש פיצוי של 150 מיליון שקל ■ יבואנית החברה, צ'מפיון מוטורס, הודיעה על הפסקת שיווקם של חלק מהדגמים לישראל

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

כשבועיים אחרי שהתפוצצה פרשיית דיזלגייט על זיהום חורג במכוניות מתוצרת פולקסווגן, מגיעה הפרשה לישראל באופן רשמי. צ'מפיון מוטורס, יבואנית דגמי קונצרן פולקסווגן לישראל, הודיעה על זימון 11 אלף כלי רכב למוסכים לצורך תיקון ועל הקפאת השיווק של חלק מהדגמים המקושרים בפרשה. זאת לאחר שהיום (ד') פורסם כי פולקסווגן תקרא לתיקון ל-11 מיליון כלי רכב בכל העולם.

"בהמשך לפרסומי הקונצרן מהימים האחרונים בנושא רמות פליטה ברכבי דיזל, נוכל לציין בשלב זה כי היצרן העביר מספרי שלדות המיועדות, על פי הוראתו, לעבור עדכון טכני", נכתב בהודעה לעיתונות שהעבירה צ'מפיון מוטורס, המייבאת גם את רכבי סקודה, אאודי וסיאט שחלק מהדגמים שלהן מעורבים בפרשה. "על פי דיווח זה, קיימים בישראל כ-11 אלף כלי רכב, שנמכרו בין השנים 2009- 2015".

מונית של סקודהצילום: דודו בכר

ביבואנית ביקשו להדגיש כי "על פי דיווחי היצרן, כלי הרכב בטוחים לנסיעה. אנו ממתינים להנחיות טכניות מצד היצרן על דרך ואופן ביצוע הקמפיין העתידי ונעדכן את הלקוחות הרלוונטיים עם קבלת המידע. צ'מפיון מוטורס, בתיאום עם משרד התחבורה, החליטה, בשלב זה, על הקפאת שיווק כלי רכב מתוך רשימה זו אשר טרם שווקו. צ'מפיון מוטורס תמשיך לעדכן את לקוחותיה ומשרד התחבורה במידע חדש רלוונטי שיהא בידה".

בתוך כך, היום הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית ראשונה בישראל בפרשת דיזלגייט נגד יצרנית הרכב הגרמנית, פולקסווגן, והיבואנית הישראלית, צ'מפיון מוטורס. באי כוח של התובע הייצוגי, עורכי הדין עידן איידן, דוד תירוש ועידן דיין, תובעים לתת צו בית משפט המורה לחברה לבצע ריקול להסרת התוכנה וכן להורות על פיצוי חברי הקבוצה. הפיצוי נדרש בגין הפגיעה בפרק הזמן בו נסעו ברכב מזהם, בניגוד לידיעתם ובניגוד מוחלט להתחייבותן ולהצהרתן של המשיבות ביחס לנתוני הזיהום של כלי הרכב המהווה פגיעה באוטונומיה של הרצון. בגין פגיעה זו באוטונומיה של הרצון, מבקש התובע, בן ציון הרשקוביץ - בעל כלי רכב פולקסווגן, באמצעות באי כוחו, סך של 150 מיליון שקל.

עוד מבקש התובע הייצוגי, כי "היה וערכי הזיהום – ללא התוכנה התרמיתית חורגים מהוראות הדין הישראלי – יש להורות למשיבה לרכוש מחברי הקבוצה את הרכב בתמורה למחיר המחירון הידוע בעת הבדיקה. היה וערכי הזיהום האוויר אינם חורגים מהוראות הדין הישראלי יש להורות למשיבות לפצות את חברי הקבוצה בגין ירידת ערכו של הרכב, בהתאם לרמת הזיהום שנמצאה ובהתאם לממצאי הבדיקות שיבוצעו לאחר הסרת התוכנה.

"התובע הייצוגי מעריך נזק זה, בזהירות הראויה, על 10% מערכו ובסך של 67.5 מיליון שקל. בהתאם לאמור מעריך התובע הייצוגי את הנזק שנגרם לכלל חברי הקבוצה בכ-300 מיליון שקל". סכום זה מתבסס על הערכת התובע כי רק ב-10,000 כלי רכב הותקנה התוכנה.

סקודה פאביהצילום: עופר וקנין

פולקסווגן הודתה לפני כשבועיים כי בחלק ממכוניות הדיזל שמכרה הותקנה תוכנה המזייפת את נתוני פליטות המזהמים. בעקבות הפרשה, התפטר מנכ"ל יצרנית הרכב השנייה בגודלה בעולם, מרטין וינטר קורן ובמקומו מונה לתפקיד מנכ"ל פורשה, מטיאס מולר. החברה גם הפרישה 6.5 מיליארד יורו כדי להתמודד עם נזקי הפרשה, אף שבארה"ב חזו עם התפוצצותה כי הקנסות נגדה עשויים להגיע עד ל-18 מיליארד דולר.

החקירה התרחבה בשבוע האחרון גם לגרמניה ולבריטניה, ואפילו הרשויות בשוודיה שוקלות לחקור את ההתנהלות של פולקסווגן בפרשה. חברי בית הנבחרים בארה"ב ביקשו מהנהלת פולקסווגן למסור לידיה מסמכים הקשורים בהתנהלות החברה במשבר ועוסקים בשאלה מה ידעו בחברה על הזיהום החורג.

בגרמניה הציבו הרשויות אולטימטום בפני פולקסווגן כי עליה למצוא פתרון לבעיה או שהחברה לא תוכל להמשיך למכור מכוניות במדינה בחודש הבא. בנוסף, נפתחה במדינה חקירה פלילית נגד וינטרקורן, מנכ"ל פולקסווגן.

"אנחנו עובדים בפני תקופה ארוכה של דשדוש ועבודה קשה", אמר מולר בהתייחסו להשלכות הפרשה על החברה. "אנחנו נוכל לרשום התקדמות בצעדים קטנים, וכמובן שיהיו גם עיכובים", הוסיף מולר ביום שישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker