המשטרה למשרד התחבורה: נדרש רישוי לאופניים חשמליים - רכב ותחבורה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המשטרה למשרד התחבורה: נדרש רישוי לאופניים חשמליים

לפי הערכות, כ–100 אלף זוגות אופניים חשמליים נעים בכבישים ועל המדרכות ■ חברות הביטוח: "כל כלי מנועי מחויב בביטוח חובה - אבל אופניים חשמליים אינם מחויבים בשום כיסוי"

33תגובות

המשטרה דרשה רישוי של האופניים החשמליים לקראת הדיון בוועדת הפנים של הכנסת מחר (ג') לנוכח הסכנות הבטיחותיות. לפי הודעת המשטרה, היא "נתקלה בקושי ממשי ביישום התקנות, בעיקר נוכח הגיל הצעיר של רוכבי האופניים, מסוכנות הורדתם לכביש והחשש מהיפגעותם על ידי כלי רכב וכן,  העדר פיקוח על הכלים עצמם".  קשיים אלה הביאו ל"בחינה מעמיקה" של הנושא, ולהמליץ בפני משרד התחבורה להכניס חובת רישוי לתקנות.

רישוי של האופניים החשמליים מומלץ גם בידי יבואני אופניים רבים, אך יצריך הקמה של מערך יקר לרישוי ולפיקוח על הכלים העירוניים, ועלול לייקר את מחירם. הדרישה לרישוי של הרוכבים מסובכת בהרבה, ומעלה שאלות רבות ובמרכזן - מה נדרשים רוכבים האופניים לדעת כדי לקבל רישיון.

נמל תל אביב
מוטי מילרוד

עם זאת, תמוה שהמשטרה לא מתייחסת לאחד מאמצעי האכיפה הפשוטים העומדים לעומתה- על רוכבים מתחת לגיל 18 לחבוש קסדה. בנוסף, אסור להרכיב יותר מנוסע אחד על האופניים, אך גם זאת לא נאכף בידי המשטרה. באשר להעברת סמכות האכיפה לפקחים עירוניים, במשטרה מגלגלים את הכדור למשרד התחבורה, ומוסרים כי הדבר נמצא בסמכותו.

במקביל, בבאר שבע הכריז ראש העיר, רוביק דנילוביץ', כי הנחה לקדם חוק עזר עירוני שיאסור על נסיעה בקורקינט ובאופניים חשמליים בפארקים ציבוריים ובמקומות לא מאושרים: שיאסור נסיעה של אופניים חשמליים וקורקינט בפארקים ציבוריים, בגינות ועל מדרכות. האיסור לנסוע על מדרכות קיים כבר כיום, בתקנות התעבורה, ואילו שבילים בפארקים ציבוריים הם בבחינת "שטח אפור", שלא מוגדר מפורשות בחוק.

דנילוביץ' ציין כי "השימוש באופניים חשמליים וקורקינט מסוכן להולכי רגל ועלינו לפעול על מנת להבטיח את שלום משתמשי הדרך ואת שלומם של אותם נהגים, אשר רובם קטינים, שטרם הוציאו רשיון רכב.מדובר בכלי תחבורה לכל דבר ויש לעשות מעשה ולאסור את השימוש הפרוץ ללא שום ביקורת או אכיפה, טרם יקרה אסון".

רון חולדאי: "אני קורא לועדת הפנים של הכנסת לפעול ליישום ההמלצות ללא שהות. טוב מאוחר מלעולם לא"

המלצת המשטרה מעוררת תגובות מעורבות בקרב הנוגעים לדבר. השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, מיהר לאמץ את המלצות המשטרה - לחייב רישוי לאופניים חשמליים ורוכביהם - כמעט במלואן, והחליט לקדם תיקוני חקיקה שיאפשרו את הגברת האכיפה הנושא.

הצעות התיקונים אינן חדשות, וכוללות מתן סמכויות נרחבות לפקחי הרשויות המקומיות. אלה, יוכלו לדרוש מסמכים, לעכב, לרשום דו"חות ולהחרים אופניים חשמליים כאשר נשקפת סכנה להולכי רגל. ארדן יקדם גם חובת רישוי וביטוח לאופניים חשמליים.

ראש העיר תל-אביב, רון חולדאי, אמר בתגובה להמלצות המשטרה כי "אני מברך על ההמלצות שגיבש אגף התנועה במשטרה וקורא לועדת הפנים של הכנסת לפעול ליישום ההמלצות ללא שהות. טוב מאוחר מלעולם לא".

סגנית ראש עיריית ת"א ומחזיקת תיק התחבורה, מיטל להבי, ביקרה את המשטרה על התגובה המאוחרת שלה ואמרה כי "משטרת ישראל התעוררה הבוקר למציאות שתושבי תל אביב יפו סובלים ממנה כל יום ונזכרה להמליץ את מה שאנחנו דורשים מזה שנים ובינתיים כמות הנפגעים הולכת וגדלה ותחושת הביטחון על המדרכות אבדה לחלוטין".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ציינה כי ההצעה של המשטרה מחמירה מדי, ואמרה כי "משמעות התקנות המוצעות היא חיסול מוחלט של האופניים החשמליים, וצריך להיזהר מלשפוך את התינוק עם המים".

לדברי זנדברג, הבעיה היא היא התשתיות הלקויות "נכון שבזמן האחרון התופעה גברה ויצרה סערה ציבורית אבל זה רק בגלל העלייה בשימוש באופניים החשמליים, בעוד שסלילת השבילים רחוקה מלהספיק ורשויות מקומיות לא מנצלות את תקציב משרד התחבורה הייעודי לנושא. לכן הפתרון צריך להיות בהשקעה בתשתית שבילי אופניים, בהסדרת התחום ואכיפה, אבל לא בהכחדת התחום".

גם ניר לאור, מנכ"ל רשת חנויות האופניים החשמליים Zoomy, מצביע על החשיבות של אופניים חשמליים. לדבריו, "ענף האופניים החשמליים הינו חברתי, הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט הירוק. זהו ענף שהגיע כמענה לבעיות תחבורה בישראל, הכוללות בעיות חניה, עלויות, ועומסי תנועה. אסור לתת לקשיים טבעיים של ענף בהתהוות, להרוס את המגמה החיובית. ישנם מכלול פעולות שצריך לעשות כדי להסדיר את הענף ובניהם: חינוך שוק, רגולציה ותשתיות. גם אם יחייבו ברישיון, המטרה הינה למנוע תאונות, ועל כן רישוי בלבד לא יספיק. הדבר החשוב ביותר הוא חינוך שוק שיעשה על ידי הסברה, הדרכות רכיבה בטוחה, ואכיפה".

לפי ההערכות, יותר מ–100 אלף זוגות אופניים חשמליים נעים בכבישים ובמדרכות, במהירות שמגיעה ל–25 קמ"ש ויותר. רבים מהרוכבים הם נערים ללא קסדות או אמצעי זהירות, המעורבים בתאונות דרכים רבות. על פי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ב–2014 היו מעורבים 141 אופניים חשמליים בתאונות דרכים עם נפגעים. מתוכן תאונת דרכים אחת קטלנית, 20 קשות ו–120 שהוגדרו כתאונות קלות.

ההערכות הן כי בשל מקרים רבים שאינם מדווחים — המספר האמיתי גבוה בהרבה. אין גם מידע מספיק כדי להעריך אם יש גידול במספר הפגיעות, כי ב–2013, למשל, רישום הנתונים ברשות הלאומית ובלמ"ס, לא בוצע תוך הפרדה של האופניים החשמליים מהרגילים. בחודשיים הראשונים של 2015, היו רוכבי האופניים החשמליים מעורבים ב–27 תאונות — אחת קטלנית, 7 תאונות קשות ו–19 קלות.

"למדינת ישראל ברור שכל כלי מנועי מחויב בביטוח חובה. אופניים חשמליים, שעלולים להוות סכנה של ממש לשלום הציבור, אינם מחויבים בשום כיסוי ביטוחי שכזה", אמר מונין. "המשמעות של היעדר כיסוי ביטוחי היא שהצד הפוגע עלול למצוא את עצמו משלם סכומי עתק לנפגע, ולחלופין, שהצד הנפגע ימצא את עצמו נגרר למאבקים בין כותלי בית המשפט בניסיון לקבל פיצוי".

ביולי 2014, אחרי סחבת של יותר משנתיים, גיבש משרד התחבורה תקנות להסדרת השימוש באופניים חשמליים, שאושרו בידי ועדת הכלכלה. כלומר, עד אז השימוש באופניים כאלה לא היה חוקי — בכך מודים גם במשרד התחבורה. התקנות שגובשו הן חלקיות, ולא מסדירות את השימוש באופניים עם מצערת וקורקינטים חשמליים. המשמעות היא שכלים אלה עדיין אינם חוקיים.

לפי התקנות, האופניים החשמליים יוגבלו להספק של 250 ואט (0.33 כ"ס) והמהירות תוגבל ל–25 קמ"ש. במהירות גבוהה מזו — ייכבה המנוע החשמלי. גיל השימוש יוגבל ל–14 לפחות, הרכיבה על מדרכות תיאסר, ותותר רק על כבישים ועל מסלולי אופניים. סוגיית הביטוח לא הוסדרה כלל.

גם האכיפה טרם הוסדרה: המשטרה צריכה לאכוף את התקנות, ובעתיד גם פקחי הרשויות המקומיות יקבלו סמכויות בתחום זה, זאת בעקבות סיכום בין משרדי התחבורה, המשפטים וביטחון הפנים, לבין המשטרה ומרכז השלטון המקומי. האכיפה על יבוא, שיווק ומכירה של אופניים חשמליים תופקד בידי פקחים של משרדי התחבורה והכלכלה ומכון התקנים.

לבד מכמה פשיטות סמליות, משרד התחבורה בוחן את החוקיות של אופניים חשמליים שנמכרים בגלוי בבתי עסק. רבים מהאופניים הנמכרים חזקים ומהירים בהרבה מהמותר (מבלי שהבלמים שופרו בהתאם לכך), והם בעלי מצערת, מעין "ידית גז", שמאפשרת להשתמש במנוע מבלי לדווש בכלל, וכך הופכת את האופניים החשמליים לקרובים מאוד בביצועיהם לקטנוע, וזאת על אף שהם נוסעים על המדרכה בין הולכי הרגל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#