הרעיון של אגסי יתממש בסין: חברה ישראלית תפתח מערכת החלפת סוללת עבור אוטובוסים

על פי ההסכם שנחתם בנאנג'ינג, מזרחית לשנגחאי, החברה הישראלית זיו-אב הנדסה תתכנן תחנות החלפת סוללות וטעינה לאוטובוסים עבור חברה בשם Bustil ■ בנאנג'ינג פועלים כבר אלפי אוטובוסים חשמליים

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

הרעיון של החלפת סוללות בכלי רכב חשמליים נכשל בישראל, כאשר נוסה כחלק מהשירות של בטר פלייס, אך אולי יצליח דווקא בסין, עבור אוטובוסים. בסוף השבוע נחתם הסכם בעיר הסינית נאנג'ינג, מזרחית לשנגחאי, לפיו החברה הישראלית זיו-אב הנדסה תתכנן תחנות החלפת סוללות וטעינה לאוטובוסים בעיר, עבור חברה בשם באסטיל (Bustil), הזכיינית המקומית של תשתיות טעינת כלי רכב בעיר.

זיו-אב הנדסה, בבעלות ד"ר אמיר זיו-אב, המדען הראשי לשעבר של משרד התחבורה, תכננה גם את מערכת החלפת הסוללות עבור בטר פלייס. המערכת התבססה על מערכות להתקנת טילים ומיכלי דלק על כנפי מטוסים, והחלפת הסוללות נעשתה בידי רובוט. בסין, מנגנון החלפת הסוללות לא יהיה ממוכן לחלוטין ובניגוד לזה של בטר פלייס, יהיה מעל האדמה ולא בבור חפור, כדי להוזיל עלויות. זיו אב הנדסה תשמש כיועצת עבור פרישת תחנות הטעינה.

בנאנג'ינג, בה מתגוררים כ-8 מיליון תושבים, פועלים כבר אלפי אוטובוסים חשמליים, רובם של חברת BYD, חלקם עם סוללות הניתנות להחלפה, אך בעיר בוחרים להרחיב את מערכת החלפת הסוללות, ובעיקר להפוך אותה למהירה ויעילה יותר. בכל אוטובוס יש בין 7 ל-9 סוללות, ואפשר להחליף את כולן או את חלקן תוך דקות ספורות. בעתיד ייתכן שגם מוניות חשמליות בעיר ישתמשו בהחלפת סוללות.

עד סוף השנה, מתכננים בעיר ננג'ינג להקים כ-7,000 תחנות טעינה, למכוניות פרטיות חשמליות והיברידיות נטענות, ועוד עשרות תחנות החלפה עבור אוטובוסים.

ההסכם נחתם בטקס בהשתתפות סגן ראש העיר, והשתתפות נציגים של המדען הראשי במשרד הכלכלה, האחראי על תוכנית מו"פ בי-לאטרלית בין ישראל לפרובינציית ג'יאנגסו. אורחת נוספת בטקס היתה זיוה פתיר, סמנכ"ל התקינה של בטר פלייס ומנכ"לית מכון התקנים בעברה. הקשר בין זיו-אב לבסטיל הסינית נוצר באמצעות היזם הסיני אדוארס יו ליו, שהקים תוכנית שיתוף פעולה בין סין למדינות השוכנות על דרך המשי.

גם שי אגסי ממשיך לפתח, ככל הידוע, את הרעיון של החלפת סוללות כאשר הלקוחות יהיו ערים ומדינות, ולא לקוחות פרטיים. חברתו החדשה Newrgy צפויה להציע שירותי הסעה בכלי רכב חשמליים ואוטונומיים.

לדברי ד"ר אמיר זיו-אב, יו"ר זיו-אב הנדסה: "רכב חשמלי הוא העתיד של ענף התחבורה, בעיקר בסביבות אורבניות המחייבות פתרונות ירוקים וצמצום זיהום אויר. אני מקווה שהתובנות שיופקו מהפרויקט בנאנג'ינג ישמשו גם לפרויקטים נוספים בסין, בישראל וברחבי העולם".

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker