היו"ר היוצא של הרשות לבטיחות בדרכים: "אנו נמצאים במשבר"

ד"ר יעקב שיינין ממליץ להכפיף את הרשות למשרד ראש הממשלה ולא לשר התחבורה

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

רגע אחרי סיום כהונתו כיו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, מפרסם ד"ר יעקב שיינין דו"ח מעורר דאגה על מצב הבטיחות בדרכים בארץ. לפי הדו"ח, אחרי שיפור מתמשך במצב הבטיחות בדרכים, המגמה התהפכה.

הדבר בולט במיוחד בעלייה במספר הולכי הרגל ההרוגים. שיינין כותב כי "הרצון להאמין שאנחנו מנצחים בקרב נגד תאונות הדרכים, נטע בקרב רבים אשליה חסרת בסיס". מספר ההרוגים ירד מתחילת שנות ה-2000, אך זו "תוצאה ישירה של מהפכת התשתיות, ביחד עם השיפורים בטכנולוגית הבטיחות בכלי הרכב עצמם".

ד"ר יעקב שייניןצילום: אייל טואג

מספר הנהגים והנוסעים שנהרגו מדי בתוך המכונית ירד בכשליש בין 2007 ל-2014, אך מספר הולכי הרגל ההרוגים נותר ללא שינוי, ואף עולה בשנים האחרונות.

שיינין מוסיף כי "לדעתי המקצועית, אנו נמצאים במצב משברי. הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים במתכונתה הנוכחית אינה אפקטיבית, אינה מקצועית והיא בסה"כ "צינור" להעברת כספים לגופים שלישיים".

שיינין אומר ל-TheMarker כי הקמת תשתיות ורישוי מכוניות הוא התפקיד של משרד התחבורה, והרשות יכולה היתה לסייע דווקא בפעולות צנועות יותר בתקציבן, מול הרשויות המקומיות, שיכולות היו לסייע להולכי הרגל.

בסך הכל, נהרגו בשנה שעברה 320 בני אדם בתאונות דרכים. 195 היו נהגים, נוסעים ורוכבי אופנועים ומ-125 היו הולכי רגל (קבוצה הכוללת גם נהגים שעצרו בשוליים). זו עלייה של 3.5% לעומת 2013, וזינוק של 10.3% לעומת 2012, שהיתה, לפי הדו"ח "שנה חריגה לטובה".

עם זאת, בהתחשב בעובדה שמספר כלי הרכב עלה וכך גם הקילומטראז', ייתכן שהמצב לא גרוע כל כך. לפי מדד של מספר הרוגים לק"מ נסיעה, ישראל נמצאת במקום ה-12 בעולם. אולם שיינין מציין כי "אין כל סיבה אובייקטיבית מדוע ישראל לא תהיה בין חמשת המקומות הראשונים בעולם. מזג האוויר אצלנו נוח יותר, ללא שלגים וסופות" וגם התשתיות טובות, המכוניות חדשות, מרחקי הנסיעה קצרים ושתיית אלכוהול אינה תופעה נפוצה. מדד ההרוגים למיליארד ק"מ נסועה בישראל הוא 6.1, ירידה ניכרת לעומת 15.7 הרוגים למיליארד ק"מ ב-1999. אך במדינות מערב אירופה יש רק 3.5 הרוגים לכל מיליארד ק"מ. יותר מכך, בשנתיים האחרונות קצב הירידה במספר ההרוגים לק"מ נבלמה.

שיינין מעריך כי לרשות לא היה חלק בהורדת מספר ההרוגים, וטוען כי היא אינה אפקטיבית כלל. "משרד החינוך, משטרת ישראל וגופים אחרים, כולם הורגלו לקבל כספים מהרשות ללא כל מדדי תפוקות, ללא קריטריונים להצלחה ברמת הבטיחות, וללא מחקרים מלווים. מקורות כספיים רבים זרמו מהרשות לגופים שלישיים מבלי שנדע את תרומתם האמתית לבטיחות בדרכים, אם בכלל".

אחרי שלוש שנות כהונה, שיינין סיים השבוע את תפקידו ברשות. בשל ממשלת המעבר המכהנת כעת, לא מונה לו מחליף, וכעת גם אין קוורום (מספר מינימלי) לכינוסה של מועצת הרשות. על כן, הרשות מתנהלת ללא פיקוח של ממש.

שיינין אומר ל-TheMarker כי ישוב לכהן במועצת הרשות "רק אם היא תשתנה". לדבריו "הרשות צריכה להיות במשרד ראש הממשלה, ולא מתחת לשר התחבורה. היא לא יכולה לבקר את השר לו היא כפופה".

לקריאה של שיינין מצטרפת עמותת "אנשים באדום" לבטיחות בדרכים. יו"ר העמותה, נורית גרוסמן אומרת כי "אנו קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו לקחת אחריות, להנהיג כפי שמצופה ממנו ולהעביר לאלתר את הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים תחת חסותו של משרד ראש הממשלה, כזרוע הכפופה ישירות אליו. מהלך זה יהווה עדות לרצינות כוונותיה של הממשלה העתידה לקום בראשותו ולהצבתו של הקטל בכבישים בראש סדר היום הלאומי".

רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים, הגיב אף הוא לדו"ח ואמר כי "מאז שקמה הרשות הלאומית נאבק איגוד המוסכים לבצע בדיקות עומק על מנת לבודד את גורמי הכשל הטכני שגרמו לתאונות.גם באותם מקרים בהם נערכו חקירות עומק לתאונות הן לא יצרו כלים מעשיים ומסקנות ברורות לעבודה בשטח".

שמואל אבואב מנכ״ל עמותת אור  ירוק, ציין בתגובה כי: ״העלייה המתמשכת במספר ההרוגים, זו השנה השלישית ברציפות היא תוצאה ישירה של הקיצוץ שהוביל משרד התחבורה בתקציבים שמופנים ישירות לבטיחות בדרכים. בשנה האחרונה נחלשו מאוד הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ואגף התנועה במשטרה, שני גופים שאמורים להוביל את המאבק בתאונות הדרכים, כתוצאה מצמצום הכסף שמועבר אליהם וזאת בניגוד לתכנית הלאומית שאושרה בעבר על ידי הממשלה. 

"שר התחבורה שייכנס לתפקידו בקרוב, יהיה חייב לשים בראש סדר העדיפויות את הצלת חיי האדם בכבישים, כמטרה ראשונה ומרכזית. השקעה בבטיחות בדרכים תמנע ממשפחות רבות להצטרף למשפחת השכול וגם תשתלם כלכלית למדינה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker