מחאה ברשת |

שירות המהדרין של גט טקסי גזעני: "המטרה היא שיהיו נהגים יהודים בלבד"

השירות שמבטיח "מוניות שומרות שבת" מעורר סערה ■ לפי החברה, כל נהג יכול להצטרף לשירות, כל עוד המונית לא עובדת בשבת, ולא הנהג

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

לפני זמן קצר הודיעה גט טקסי על שירות חדש, למגזר הדתי, הקרוי "גט מהדרין". לפי החברה, השירות "יאפשר הזמנת מוניות מנהגים שהצהירו והתחייבו כי המוניות אינן נמצאות בשימוש במהלך השבת ובמהלך מועדי ישראל, ויהיה זמין בפרישה ארצית". החברה גם הודיעה כי "כלל כלל הנהגים הלוקחים חלק בצי הוחתמו מבעוד מועד על מסמך במסגרתו התחייבו כי המונית שברשותם אינה נמצאת בשימוש בשבתות ובמועדי ישראל".

גט טקסי אמנם טוענים כי כל נהג יכול להצטרף לשירות, אך ביקורת כבר נמתחת ברשתות חברתיות כי זהו כיסוי דק לאפשרות, גזענית, להזמין נהג יהודי. הרי נהגים שאינם יהודים לא ירצו לוותר על הכנסה בשבת, ולהשבית באותו יום את המונית שברשותם. בגט טקסי אומרים כיום יש נהגים בודדים בצי המהדרין שאינם יהודים.

את המחאה ברשת החל הגולש יובל דרייר שילה, שכתב כי "זה לכאורה שירות 'מהדרין' לשומרי מסורת של גט טקסי, שמבטיח שהמונית המוזמנת היא של נהג שלא עובד בשבת. עכשיו, לא רק שלא היתה עד עכשיו הוראה הלכתית כזאת, וגם כנראה לא תהיה, נהגי גט טקסי שאני ואחרים דיברנו איתם יודעים לספר שהמטרה היא לספק נהגים יהודים בלבד למי שמעוניין בכך, וכך לצמצם את תופעת ביטולי הנסיעות של נוסעים שסירבו לקבל נהג ערבי (שם הנהג מופיע על המסך בכל הזמנה של גט טקסי לפני האיסוף). זה עצוב במיוחד, כי רק לפני כמה חודשים גט טקסי ענו בנימוס ללקוחות כאלה שהם פשוט לא יספקו להם שירות". שילה ממשיך וכותב כי בעקבות זאת יפסיק להשתמש בשירותי החברה.

צילום: אמיל סלמן

חיזוק לטענה של שילה עולה מבדיקה שערך TheMarker על גזענות כלפי נהגי מוניות בירושלים, ממנה עלה כי נוסעים רבים מבקשים נהג "שומר שבת", כדי להימנע מלכתוב כי הם דורשים נהג יהודי. נהגים סיפרו אז גם על ביטולים רבים של אחרי שמתברר כי הנהג אינו יהודי. אחד הנהגים אמר לנו אז כי הוא נמנע מלאסוף נוסעים שמבקשים נהג "שומר שבת", כי "מה אני צריך צרות. אני יודע מה יעשו לי? אם הם לא רוצים, שיחכו הרבה זמן לנהג יהודי".

בגט טקסי טוענים בתוקף כי דרישת השירות היא שהמונית לא תיסע בשבת, ולא הנהג, ומסרו לנו את התגובה הבאה: "גט טקסי פועלת לאפשר לכל קבוצות האוכלוסייה בישראל להשתמש בשירותי המוניות שלה, תוך רגישות והתחשבות ברגשות של כל קבוצה וקבוצה. עקב הרצון להעניק שירות מצוין לכלל פלחי האוכלוסייה, הוקמו ציים ייעודיים שונים המופנים ומותאמים לפלחי אוכלוסייה שונים, ובתוף כך גם למגזר הדתי – חרדי ולציבור שומר המסורת. אנו גאים כי בחברת גט טקסי עובדים נהגי מוניות מכל הדתות וכי הלקוחות מכל קבוצות האוכלוסייה משתמשים בשירותינו. מדי יום נהנים עשרות אלפי נוסעים מחוויית נסיעה מעולה וממהפכת שירות שגט טקסי מנהיגה מזה ארבע שנים. הצי החדש "גט מהדרין" הושק בעקבות דרישה גבוהה שהגיע מהשטח וחשוב לנו להבהיר כי כל נהג שמצהיר ומתחייב כי המונית שלו אינה פעילה בשבת יכול ומוזמן להצטרף לצי, ללא הבדל דת, גזע ומין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker