החיישן שמגלה אם יש מספיק אוויר בגלגלי המכונית שלכם - רכב ותחבורה - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החיישן שמגלה אם יש מספיק אוויר בגלגלי המכונית שלכם

החל בינואר מחויבת כל מכונית חדשה בהתקנת חיישני לחץ אוויר על הצמיגים, שיתריעו על תקר ■ בכך מתארכת הרשימה של מערכות הבטיחות שיש לוודא כי הותקנו במכונית ■ ומה בעתיד? היכונו לחיישני פגיעה מאחור ולעשר כריות אוויר

14תגובות

עד היום, הסימן הראשון לתקר (פנצ'ר) בגלגל המכונית היה רעש מוזר מכיוון הגלגלים, במקרה הטוב, ובמקרה הרע - אובדן אחיזה במכונית. ואולם בעתיד הקרוב תידלק נורה בלוח המחוונים מיד כשהאוויר יתחיל להשתחרר מהגלגל, כך שהנהג יוכל לעצור בצד הדרך בבטחה ולבדוק את הגלגל.

החל בינואר, כל מכונית שמיובאת לישראל חייבת להיות מצוידת בחיישני לחץ אוויר בצמיגים (TPMS) - מוצר פשוט וזול יחסית, שיאפשר להתריע על תקר או על לחץ אוויר נמוך. זאת, לאחר שדווקא הצמיגים הוזנחו עד כה מבחינת מערכות הבקרה ברכב, בעוד שמפלס השמן זוכה למד משלו, אף שהוא נדרש בהחלפה לעתים רחוקות יחסית.

החיישנים נמצאים על החישוק (ג'אנט), ויצפצפו כשלחץ האוויר יירד - ובמקרים נדירים יותר, יופעלו חיישני בקרת היציבות. החיישנים אינם מכוילים על ידי היצרן, אלא על ידי הנהג. לחיצה ארוכה על כפתור בתוך המכונית תכייל את החיישן ללחץ האוויר בצמיג באותו רגע. כמובן שרצוי לעשות זאת אחרי שמילאתם אוויר לרמה תקינה.

לא כל הצמיגיות (פנצ'ריות) בישראל למדו להתמודד עם החיישנים החדשים, וטיפול לא זהיר בצמיג עלול לפגוע בהם. החלפתם יקרה למדי - כמה מאות שקלים לכל חיישן - ולכן חשוב לעדכן את הצמיגאי כי המכונית מצוידת במערכת כזו. אגב, למי שמעוניין בהתקנה עצמאית של המערכת במכונית שלו - הדבר פשוט למדי. מחירם של ארבעה חיישנים פשוטים נמוך מ–100 שקל.

חיישני לחץ אוויר מצטרפים לפיכך לשורה של מערכות בטיחות רכב, שאותן יש לדרוש כיום מהיבואנים במעמד הרכישה של רכב חדש, ולוודא כי הן מופיעות במפרט הרכב הנמסר (ראו טבלאות). הנה יתר המערכות שעל היבואנים מוטלת החובה להתקינן בכל רכב חדש - לצד אלה שהתקנתן מוגדרת רשות והן אינן מחויבות, אך לעתים התקנתן מתומרצת על ידי המדינה באמצעות הטבות מס.

ניוזפרס / EuroNCAP

אורות גם ביום

התקנות האירופיות דורשות כי אורות הרכב ידלקו גם ביום כבר יותר משנתיים. החל ב–2013, כל המכוניות המגיעות לישראל מצוידות ב–DRL (Daytime Running Lights), אורות בעוצמה נמוכה. לעתים קרובות מדובר בפנסי לד, הפועלים כל זמן שהמנוע פועל.

התקנות האלה היו תירוץ, בעיקר ליצרני היוקרה, להשקיע בפנסים מתוכשטים ומרשימים, שנראים גם באור יום. עם זאת, הפנסים האלה אינם פוטרים מהחובה הישראלית להדליק פנסים גם בחורף. זאת, מכיוון שגם כשהם דולקים, הפנסים מאחור כבויים. האורות האלה יצרו אפילו בעיה מסוימת: לאורות לד יש בוהק מרשים לטווח קצר, אך הם לא מסוגלים להאיר את הדרך כמו פנסים בעוצמה גבוהה. ואולם לנהגים רבים נדמה כי הדליקו אורות, והם יוצאים לדרך גם בלילה מבלי להפעיל את הפנסים של המכונית - וכך הראות שלהם מוגבלת, וקשה יותר לראות אותם מאחור.

מניעת סטייה מנתיב ואי־שמירת מרחק

מערכות לבטיחות אקטיבית, ובהן התרעה על סטייה לא מתוכננת מהנתיב ואי שמירת מרחק, עדיין אינן חובה בישראל או במדינות אירופה. אלה עדיין מערכות יקרות, וייקח זמן עד שיותקנו בכל מכונית כחובה. ואולם מה שלא עושה רגולציה - עושה הנורמה. מבחני הריסוק של EuroNCAP הם תו איכות חשוב מאוד באירופה, והדרישות שלהם מחמירות והולכות. כיום אי־אפשר לקבל ציון של חמישה כוכבים מבלי לקבל ציון טוב גם בסעיף מערכות אלקטרוניות - וכך נראה מערכות כאלה חודרות לעוד ועוד מכוניות.

בישראל אפשר לקבל הטבת מס על התקנת מערכת כזו, של מובילאיי או אייווקס, כך שלרוכש המכונית החדשה היא לא תעלה דבר. עם זאת, ההטבות לא מעודדות יבוא של מערכות כאלה מחו"ל. הוספה של מערכת מקורית מעלה את מחיר המכונית ומחויבת במס יחסי (83%), וסכום ההטבה קטן לעומת תוספת המחיר.

בענף הרכב מציעים לתת הנחה דיפרנציאלית, שתותאם לשיעור המס המוטל על מערכות אלה. במלים אחרות, ההטבה למערכות בהתקנה מקומית צריכה להיות קטנה יותר ממערכות מקוריות, שמיובאות עם מיסוי גבוה. עם זאת, ברשות המסים לא ממהרים להיענות להצעה.

מערכות בקרת יציבות ותגבור בלימה

ישראל אימצה את החובה לבקרת יציבות עוד לפני התקינה האירופית, וכבר מ–2010 חובה שכל מכונית כאן תצויד במערכת הזו. לא יהיה מוגזם לייחס למערכת חלק מהירידה במספר הנפגעים בתאונות דרכים בשנים האחרונות, כי היא עשויה להיות ההבדל בין החלקה לאובדן שליטה. כשהמערכת מזהה כי אחד הגלגלים (או יותר) מאבד אחיזה והמכונית נכנסת לתת־היגוי (סיבוב רחב מדי) או היגוי יתר (סיבוב הדוק מדי), היא מפעילה בלמים על הגלגלים המתאימים כדי למנוע החלקה ואיבוד שליטה.

מערכת זו מצטרפת למערכת חדשה יותר, מגבר בלם (BAS), המגבירה את עוצמת הבלימה בשעת חירום, ולמערכת ABS הוותיקה, המונעת נעילה של הגלגלים בהחלקה. ביחד, הן הופכות את אובדן השליטה, ההחלקה וההתהפכות לנדירות בהרבה - ובאמת מצילות חיים.

מה צפוי בעתיד

נראה כי המערכות לבטיחות פסיבית - כזו שמגנה על הנוסעים במקרה של תאונה - כבר הגיעו לשיאן, לפחות לעת עתה. בישראל כבר נמכרות מכוניות עם עשר כריות אוויר (כמו טויוטה קאמרי החדשה), וכעת כבר מוצגות כריות חיצוניות, שמצמצמות את הפגיעה במקרה של דריסה.

בתחום הבטיחות האקטיבית, המונעת תאונה, יש עוד הרבה מה לעשות - וחלק מהפיתוחים נראים עדיין כמו מדע בידיוני.

בכמה מכוניות יוקרה יש מערכות לראיית לילה, המבוססות על מצלמה תרמית. הנהג יכול לקבל תמונת חום של הסביבה שלו, ולזהות באמצעותה הולכי רגל, רוכבי אופניים וכלי רכב אחרים. זאת מערכת יקרה - ולא שימושית בהכרח, לנוכח פנסי המכוניות היעילים - אבל היא מיוחדת.

קרובות יותר לפס הייצור הן מערכות לנהיגה אוטונומית, ולכל הפחות - לבלימה אוטומטית. מדובר בהרחבות של המערכות לשמירת מרחק ומניעת סטייה מנתיב, שאינן מסתפקות בהתראה לנהג, אלא מתקנות בעצמן את הנתיב ושומרות על מרחק קבוע מהמכונית שלפנים, בהתאם לנתונים מהמצלמות ומהרדאר, ותוך האצה והאטה בהתאם לתנועה בכביש. במקרה חירום, הן יודעות לבלום את המכונית בעצמן. בעתיד, כך משערים, מערכות כאלה יוכלו אף לזהות סטייה של מכונית בנתיב הנגדי ולחמוק ממנה. זהו רק צעד לפני מכונית אוטונומית לגמרי, שצפויה להגיע לפס הייצור בעשור הבא.

מרבית המצלמות והחיישנים בשלב זה מכוונים לפנים, אך יש גם מערכות שמגנות על הנהג דווקא מפגיעה מאחור. מערכת המזהה פגיעה קרובה מאחור, יכולה להזהיר את הנהג של המכונית המתקרבת בעזרת אורות אזהרה ולהכין את המכונית שבה היא מותקנת לפגיעה - בעזרת הידוק חגורות, שינוי זווית משענת הראש למניעת "צליפת שוט", ואף הכנה של כריות האוויר להיפתח במקרה של פגיעה קשה.

ייתכן כי החיבור של המכונית לרשת, עם הפופולריות הצפויה של המכונית "המחוברת", שתספק לנהג שירותי בידור ומידע דרך הרשת, ייצרו רשת תקשורת בין מכוניות (V2V), שתשמש גם למטרות בטיחות. מצד שני, ייווצר ממד חדש של בטיחות - ביטחון המידע - ויצרני הרכב יידרשו למנוע מהאקרים את האפשרות להשתלט מרחוק על מערכות המכונית הרגישות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם